na cestách
s evanjeliom

Kde sme


Letná misia v Česku - farnosť Mimoň
Nedeľa, 16. október 2016

V misijnom tíme Univerzitného pastoračného centra v Bratislave bola tento rok nová výzva, a to prvé misie v Česku. Išlo sa do Stráži pod Ralskem, čo je mesto s počtom obyvateľom okolo 4000. Mesto je umiestnené severne od Prahy. V tejto časti Čiech pôsobia aj dvaja pátri verbisti. Sú to P. Václav Horniak SVD a P. Richard Cenker SVD.  Bývajú na fare v meste Mimoň. V tejto oblasti žili kedysi Nemci, ktorí tu zanechali množstvo kostolov, no s ich odchodom odišlo v značnej miere aj  kresťanstvo.  Preto to majú pátri verbisti veľmi náročné.

Na misiách sme sa zúčastnili štyria. Avšak druhý týždeň nám pomáhala jedna milá Češka z Mimoňu. Bývali sme na fare v Stráži pod Ralskem, blízko kostola svatého Zikmunda. Prvý týždeň bol dosť náročný, lebo tam nebolo veľa veriacich ľudí. Do kostola okrem nás zvyčajne neprišlo viacej ľudí, ako sa dá spočítať na jednej ruke. No aj napriek tomu nám pátri verbisti slúžili denne svätú omšu. Božia prozreteľnosť spôsobila, že liturgické čítania boli práve o misiách, o vysielaní učeníkov a pod. Takto nás Duch Svätý povzbudzoval a vyučoval. No na prvé detské stretnutie prišlo iba päť detí. misie_cz_00001misie_cz_00002misie_cz_00003misie_cz_00004

Preto sme sa snažili oslovovať ľudí a deti, čo pre nás nebolo jednoduché. Pri detských stretkách sme museli dávať pozor, ako budeme dávať odmeny za súťaže a hry. Mali sme totiž nepríjemnú skúsenosť, niektorí nás pokladali za pedofilov. Prvý týždeň sme totiž boli traja animátori a len jedna animátorka. Jedna žena na nás chcela zavolať políciu. Našťastie zavolala najprv kostolníčke, ktorá ju uistila, že sme normálni ľudia. No boli aj pozitívne momenty. Podarilo sa nám osloviť zopár detí, ktoré chodili predtým na podobné stretká. Kvôli tomu prichádzalo druhý týždeň aj desať detí. Stretnutia bývali doobeda, ale aj poobede. Ich náplňou boli predovšetkým hry. Mnoho detí nebolo ani pokrstených, a tak sa o Ježišovi hovorilo ťažšie.  Stretko pre dospelých bolo iba jedno, a to adorácia s agapé. Mládežnícke stretnutia neboli, ale podarilo sa nám osloviť trojicu mladých tínedžerov, s ktorými sme si zahrali hry a porozprávali sa. Síce povedali, že prídu na stretko, no neprišli. Zarazilo nás to, že boli úplne znudení bez akéhokoľvek zmyslu. Preto je veľkou výzvou na ďalšie leto, aby tam prišli najmä ľudia otvorení pre evanjelizáciu a komunikáciu.

Program sme mali hlavne cez pracovný týždeň. Prvý víkend sme v sobotu išli na menšiu brigádu do Mimoňu a potom sme sa vrátili pešo naspäť. Cestou sme sa zastavili na zrúcanine hradu Ralsko. Druhý víkend v sobotu sme boli v Drážďanoch, nemeckom meste pomerne blízko pri nás.

Celkovo sme si odniesli pekné chvíle s deťmi. Uvedomili sme si, aké kresťanské bohatstvo máme na Slovensku a že je ho potrebné chrániť.  Dúfame, že aj ďalšie leto sa tam niekomu podarí ísť a pomôcť tak pátrom verbistom s pastoráciou detí, ale aj mladých.

 Kníhkupectvo VerbumMisijný omšový spolokNová kniha kázní pátra Milana BubákaZaložené na CMS Joomla! Optimalizované pre Firefox 3.5 a testované pre InternetExplorer 8.
Na začiatok