Aktuality

Reflexia: ČO CHCEM V ŽIVOTE NAJVIAC? (Mk 9,30-37)

Reflexia: ČO CHCEM V ŽIVOTE NAJVIAC? (Mk 9,30-37)

Všetci po niečom túžime, zvyčajne po tom, čo nám prináša potešenie a útechu. Ktosi raz povedal: “Život je príliš krátky, naberajte si ho veľkou lyžicou, pretože takú príležitosť už nemusíte mať”. Všetci chceme zo života získať to najlepšie. Každý chce byť na vrchole svojej hry, svojej kariéry alebo svojho povolania.

Podcast:

Je zlé túžiť po dobrom živote, usilovať sa o lepší život? Určite nie, ale je potrebný hlbší pohľad na naše túžby, pretože často túžime po niečom, čo sú v skutočnosti len naše sebecké záujmy. Keď je naša túžba zameraná len na “ja”, potom sa môžeme ľahko stratiť v oceáne sebectva a svoje túžby postaviť na prvé miesto na úkor všetkého a všetkých. Môžeme využívať druhých, aby sme získali to, čo chceme, a v tej chvíli nás to môže dohnať až k robeniu škodlivých a hanebných vecí. Jediné, na čom záleží je, aby som dostal to, čo chcem, aj keby sa zem prestala točiť a ostatní spadli na tvár.

Apoštol Jakub nás pozýva k hlbšiemu zamysleniu nad naším životom ako kresťanov a ako súčasti kresťanského spoločenstva. Kresťania sa musia usilovať o hodnoty zamerané na druhých a široký záujem o druhých. Tie sa hodia pre Božie deti ako pre údy Kristovho tela. Naše túžby môžu ovplyvniť aj náš modlitebný život, pretože tým, že Krista nepočúvame, vytláčame ho zo svojho života a zo stredu spoločenstva. Písmo hovorí: “kde sú dvaja alebo traja zhromaždení v mojom mene, tam som ja”. Keď sa však každý zhromažďuje vo svojom mene, hľadajúc osobné výhody a slávu, vnucujeme len svoju prítomnosť a nehľadáme prítomnosť Boha. Preto keď sa modlíme, naše modlitby nie sú vypočuté, pretože prosíme len s ohľadom na seba.

Dobrý príklad škodlivých účinkov bezuzdnej túžby nájdeme v dnešnom evanjeliu, keď učeníkov zaujala a ovládla starosť o veľkosť a postavenie. Ježiš do toho vstúpil s opravou týchto neprijateľných názorov. Je to ponaučenie aj pre nás. Nebuďme ako učeníci. Namiesto toho, aby sme mysleli na to, čo môžeme získať, myslime na to, ako môžeme slúžiť. Naše predsavzatia sa môžu líšiť, ale liturgia nás vyzýva, aby sme sa zamysleli nad tým, ktoré túžby riadia náš život. Pripomína nám, aby sme preskúmali svoje prevládajúce myšlienky a túžby a zistili, či smerujú k pravým kresťanským hodnotám, či nás vedú na cestu svätosti a pomáhajú nám dobre žiť v Božom spoločenstve.

Reflexia:

Čo chcem v živote najviac? Skúmam svoje ambície a plány vo svetle posolstva dnešných čítaní.

Aký mám vzťah k tým, o ktorých si myslím, že sú v určitej oblasti lepší ako ja? Snažím sa ich znížiť a zaujať ich miesto?

Našli ste na stránke chybu? Upozornite nás, aby sme ju čím skôr odstránili. Ďakujeme!

Prihláste sa na automatický odber noviniek. Vždy, keď vyjde nová aktualita, upozorníme vás na ňu emailom.
(Na automatický odber "Zamyslení na každy deň" je potrebné sa prihlasiť samostatne cez formulár na podstránke Zamyslení.)
kontakty zamyslenia mis. omš. sp. menu Dar na misie