Aktuality

Reflexia: MÝLIŠ SA!

Reflexia: MÝLIŠ SA!

Farizeji a zákonníci sa ho opýtali: „Prečo sa tvoji učeníci nedržia obyčaje otcov a jedia chlieb poškvrnenými rukami?“ (Mk 7,14)

Podcast:

Z nejakého dôvodu sa nám môže zdať, že súčasťou ľudskej prirodzenosti je tešiť sa z toho, keď niekoho nachytáme! Znevažovanie druhého sa tak akosi stáva bežné. Tým, že niekoho zhadzujeme, vyzdvihujeme seba, robíme sa lepšími ako ten druhý. Alebo možno nechceme, aby sa druhý javil v lepšom svetle ako ostatní ľudia a tak použijeme uštipačnú poznámku, aby sme úspech niekoho predstavili v neutrálnom, alebo dokonca až v negatívnom svetle, aby nebol považovaný za lepšieho, ako zvyšok spoločnosti.

Takéto správanie nie je nič nové. Už pred dvetisíc rokmi sa niektorý z tých, ktorých Ježiš vyzval k obráteniu, vyjadrovali o ňom rovnakým spôsobom. Ako vidíme v evanjeliovom čítaní (Mk 7, 1-8. 14-15. 21-23) 22. nedele, boli ľudia, ktorí sa jednoducho nevedeli vyrovnať s tým, že Ježiš hovorí a robí úžasné veci. S radosťou hľadali chyby v jeho učení a skutkoch.

„Mýliš sa“, hovorili si jeho neprajníci predovšetkým v duchu, ale aj hlasno. Zameriavali sa na niektoré drobnosti, ktoré nemuseli byť stopercentne v súlade s posvätnými tradíciami danej doby a židovského náboženstva, aby ho dostali do úzkych, aby mu upreli „status Božieho Syna“, aby ho urobili obyčajným, nehodným osobitnej pozornosti.

Pamätám si, spomína P. Bill Burt SVD z austrálskej provincie, že keď som bol v rannom tínedžerskom veku, môj najlepší priateľ Roger bol multitalentovaný. Bol veľmi bystrý v učení, dobrý športovec, dobrý spevák, šikovný herec s veľmi vtipnou znalosťou angličtiny. Všetci mali Rogera radi, ale ja som sa považoval za horšieho ako on a vadilo mi, že som známy ako „Rogerov kamarát“. Nikdy som ho verejne nediskreditoval, hoci som mu závidel jeho ocenenia. Potom sa mi jedného dňa prihovoril Boh. Predstavoval som si, ako krúti hlavou a hovorí: „Nezatracuj svojho priateľa vo svojom srdci! Naopak, raduj sa, že máš za kamaráta takého úžasného človeka!“

To bol pre mňa zlomový bod. Naše priateľstvo sa prehĺbilo, upevnilo a stalo sa celoživotným.

Ako inak by to vyzeralo v Izraeli pred 2000 rokmi, keby Ježišovi neprajníci nereagovali slovami: „MÝLIŠ SA!“. Keby sa radšej tešili z jeho prítomnosti medzi nimi a uvažovali nad jeho slovami, možno by sa aj z nich stali priatelia.

Dovoľme ľuďom okolo nás, ktorí majú iné dary, a ktorí vidia veci inak, aby zažiarili a odrážali svoje talenty, ktoré im Boh dal, v našich spoločenstvách. A namiesto toho, aby sme pri vyjadrení odlišného názoru povedali: „MÝLIŠ SA!“, možno by bolo vhodnejšie vyjadrenie typu: „Nie som si tým istý“.

Mám rád, spomína P. Bill Burt SVD, jednu starú múdrosť, ktorá upozorňuje na to, že keď niekto obviňujúco ukazuje na druhého, ukazuje jedným prstom na toho druhého, zatiaľ čo štyri prsty ukazujú späť na neho.

Evanjeliá sa rôznym ľuďom prihovárajú rôznymi spôsobmi. Dovoľme dnešnému evanjeliu, aby nám naznačilo spôsoby iného myslenia, spôsoby otvorenosti a neodsudzovania.

Našli ste na stránke chybu? Upozornite nás, aby sme ju čím skôr odstránili. Ďakujeme!

Prihláste sa na automatický odber noviniek. Vždy, keď vyjde nová aktualita, upozorníme vás na ňu emailom.
(Na automatický odber "Zamyslení na každy deň" je potrebné sa prihlasiť samostatne cez formulár na podstránke Zamyslení.)
kontakty zamyslenia mis. omš. sp. menu Dar na misie