Aktuality

ÚVAHA XVI. / „Čo rastie v mojom srdci?“

Podcast:

Evanjelium 16. nedele v Cezročnom období je pokračovaním série Ježišových podobenstiev, ktoré nám opisujú Nebeské kráľovstvo. V dnešnom príbehu sú aktérmi pšenica a kúkoľ. V ideálnom svete by nemala byť žiadna burina, ale len plodné obilie, ktoré prinesie bohatú úrodu. Nepriateľ však zasial kúkoľ na dobré a úrodné pole. Bez ohľadu na to, ako chceli roľníci burinu odstrániť, pán im povedal, aby to nerobili, pretože by mohli vytrhnúť aj pšenicu a nič by pritom nezožali.

V každom z nás sa nachádzajú pšeničné zrná aj burina. Oboje v nás rastie. Otázka teda znie, čo chceme, aby rástlo v našom srdci? Kedykoľvek robíme dobré skutky, svedčí to o prítomnosti pšenice v našom srdci, a kedykoľvek robíme zlé skutky, taktiež to svedčí o prítomnosti buriny v našom srdci. Čokoľvek chceme, aby rástlo v našich srdciach, záleží len na nás. Môžeme nechať burinu rásť a v čase žatvy sa nájdeme len s burinou a budeme zviazaní do snopov a spálení. Alebo môžeme nechať rásť pšenicu a ocitneme sa v plodnosti a budeme vo vnútri stodoly, kde sa budeme tešiť z Majstrovho šťastia.

Ak teda zistíme, že v našom srdci rastie burina, môžeme ju vytrhnúť tým, že pôjdeme na sviatosť zmierenia a premeníme svoj život k dobrému. Keď nám v srdci rastie pšenica, mali by sme ju živiť tým, že budeme pokračovať v konaní dobra a modliť sa k Duchu Svätému, aby nám pomohol udržať burinu mimo, a tak zachovať pšenicu až do času žatvy.

Žijeme vo svete, v ktorom sa nám niekedy zdá, že burina víťazí a hrozí, že zaberie celé pole. Žijeme vo svete, kde sa zdá, že na nás neustále striehne každý druh zla a my sme bezmocní čokoľvek urobiť. Môžeme sa dokonca ocitnúť v situácii, keď sa pýtame, kde je uprostred toho všetkého Boh. Ježiš, vždy trpezlivý a rešpektujúci našu slobodnú vôľu. Nechce, aby pri vytrhávaní buriny bola poničená i pšenica. Ak sme sa ocitli v hriechu, Ježiš nám neustále dáva veľa, veľa šancí napraviť svoje správanie a nasledovať ho. Ešte nie je neskoro. Ježiš nám dáva druhú šancu, tretiu šancu a tak ďalej. Nemali by sme sa však cítiť sebaisto, že to necháme na poslednú chvíľu, pretože sa môže stať, že to príde a my nebudeme mať čo ukázať v čase žatvy.

Aj dnes, keď žijeme so všetkými výzvami, ktoré máme v súčasnosti, ako sú násilie, vojny, chudoba, korupcia atď. prosme o silu, aby sme vykorenili burinu v našich srdciach a nechali rásť pšeničné zrná a aby sme priniesli bohatú úrodu.

Našli ste na stránke chybu? Upozornite nás, aby sme ju čím skôr odstránili. Ďakujeme!

Prihláste sa na automatický odber noviniek. Vždy, keď vyjde nová aktualita, upozorníme vás na ňu emailom.
(Na automatický odber "Zamyslení na každy deň" je potrebné sa prihlasiť samostatne cez formulár na podstránke Zamyslení.)
kontakty zamyslenia mis. omš. sp. menu Dar na misie