Misionár ktorý povedal, že ak bude treba, zomrie za Čínu hoc aj tisíc ráz.
Sv. Jozef Freinademetz (29. januára) sa zamiloval do Číny napriek tomu, že tam pracoval v nebezpečných a nepriateľských podmienkach
Jozef Freinademetz (1852-1908) bol misionár v Číne. Aj keď často pracoval v krajne nepriateľských podmienkach – v neposlednom rade počas boxerského povstania (1899-1901) – sa ocitol silne motivovaný žiť a obetovať sa pre pôvodnú populáciu v Číne.
“Misijná práca je zbytočná,” veril, “ak človek nemiluje a nie je milovaný. Najväčšou katastrofou pre nás, ako aj pre Číňanov, sú davy morálne podradných Európanov, bez akéhokoľvek náboženstva, ktoré je možno nájsť po celej Číne. Niet pochýb o tom, že naši pohanskí Číňania sú stokrát lepší, ako táto spodina ľudstva.”
“Prišiel som milovať svojich Číňanov. Beriem Čínu a jej obyvateľov a jej jazyk, ako moju rodnú krajinu … zomieram za nich tisíckrát.”
Štvrtý z 13 detí sa Jozef Freinademetz narodil 15. apríla 1852 v Oies, dedinke v Dolomitských Alpách, ktorá je teraz súčasťou Talianska, ale ktorá bola v Rakúsko-Uhorskej monarchii. Freinademetz znamená “uprostred hory”. Jozefova rodina sa živila poľnohospodárstvom. Hovorili po ladinsky, čo je dodnes miestny dialekt.
Keď mal Jozef 10 rokov, miestny tkáč spozoroval jeho výnimočnú inteligenciu a zariadil, aby šiel do nemecky hovoriacej školy v Bressanone. Chlapec sa presťahoval do Gymnázia a potom získal štipendium na školu katedrálneho zboru, kde pridal latinčinu, francúzštinu a taliančinu k svojej nemčine a ladinčine. Po vysviacke v roku 1875 bol vymenovaný za kaplána v San Martino di Badia, v blízkosti svojho rodiska. Jeho predstavivosť ho však zamestnávala misionárskym seminárom Societas Verbi Divini, ktorý v Holandsku založil Arnold Janssen, kam túžil vstúpiť. V roku 1877 nastúpil k pátrovi Janssenovi do Steylu.
Jozef a ďalší kňaz zo Steylu Ján Krstiteľ Anzer prišli v roku 1879 do Hongkongu, vyzbrojený požehnaním pápeža Leva XIII z Ríma, kde sa dva roky pripravovali na misiu v Šantungu, asi 500 kilometrov južne od Pekingu. Hoci v 17. storočí túto oblasť evanjelizovali jezuiti, provincia mala v roku 1881 iba 158 kresťanov.
Keď si uvedomil, že čínske elity identifikovali kresťanstvo s nepriateľskými zahraničnými mocnosťami, Jozef prijal čínske šaty a sústredil svoje evanjelizačné úsilie predovšetkým na roľníkov. Keď zvládol čínštinu, nemohol iba kázať, ale v čínštine rozvíjal viaceré nábožné diela. Jeho poslanie bolo často nebezpečné a pokrok pomalý. Napriek tomu v priebehu šiestich rokov mal viac ako 1 000 katechumenov v 30 obciach.
Podpísalo sa to na jeho zdraví natoľko, že v roku 1898 bol poslaný do Japonska na liečenie a odpočinok. Po návrate do Číny odmietol ponuku, že by mal nahradiť spolubrata Anzera na biskupskom stolci: “Mitra sa nenasadzuje na hlúpu hlavu.”
Jozef Freinademetz napokon podľahol týfu v roku 1907. Bol kanonizovaný v roku 2003. “Chcem byť číňanom aj v nebi,” povedal.
Našli ste na stránke chybu? Upozornite nás, aby sme ju čím skôr odstránili. Ďakujeme!