Aktuality

MISIJNÉ BETLEHEMY

MISIJNÉ BETLEHEMY

Neodmysliteľnou súčasťou slávenia Vianočných sviatkov je scéna Ježišovho narodenia – Betlehem. Táto tradícia vianočných betlehemov sa rozšírila vďaka sv. Františkovi z Assisi, ktorý na Štedrý deň v roku 1223 pripravil scénu Ježišovho narodenia v jaskyni neďaleko dedinky Greccio v Umbrii.

Zhromaždili sa tam ľudia z okolia spolu s jeho spolubratmi, aby si pripomenuli túto udalosť. Do jasličiek vystlaných senom vložil dieťa a nechýbali ani iné postavy – reálni ľudia – Mária, Jozef, pastieri a umiestnil tam aj živého osla a vola. Toto znázornenie Ježišovho narodenia sa postupne rozšírilo po celom svete a pretrváva až podnes. Dnes by sme našli milióny betlehemských výjavov, od jednoduchých, až po umelecké diela. A je prirodzené, že každá kultúra a doba si ich vytvorí podľa seba a svojich predstáv. Naši poľskí spolubratia – verbisti – pracujúci doma i vo svete tohto roku podnikli zaujímavú iniciatívu. Na Facebooku a Twiteri možno nájsť fotografie Betlehemov z celého sveta. Môžete ich sledovať na týchto sieťach pod názvom: #SzopkiMisyjne.

Táto iniciatíva nám priblíži nielen „misijný svet“, ale aj tajomstvo Ježišovho vtelenia a narodenia, ako ho vidia ľudia v rozličných kultúrach po celom svete. Môže však vyprovokovať i nás, aby sme prispeli fotografiou svojho Betlehemu. Aj cez túto krásu sa môžeme priblížiť k veľkému tajomstvu, ktoré práve slávime.

Našli ste na stránke chybu? Upozornite nás, aby sme ju čím skôr odstránili. Ďakujeme!

Prihláste sa na automatický odber noviniek. Vždy, keď vyjde nová aktualita, upozorníme vás na ňu emailom.
(Na automatický odber "Zamyslení na každy deň" je potrebné sa prihlasiť samostatne cez formulár na podstránke Zamyslení.)
kontakty zamyslenia mis. omš. sp. menu Dar na misie