Reflexia: NANEBOVZATIE PANNY MÁRIE
Podcast:
Pred mnohými rokmi, spomína P. Elmer Ibarra SVD, som čítal článok v Catholic Digest. Jeho názov bol: „Prečo verím v Nanebovzatie Panny Márie?“. Autor článku, ktorého meno si už nepamätám, bol protestant. Vychádzal z toho, že v Starom zákone prorok Eliáš na konci svojho života odišiel do neba s telom a dušou v ohnivom voze, zatiaľ čo Elizea nechal pokračovať v jeho službe. Tak autor dospel k záveru, že ak sa to stalo Eliášovi, prečo nie Márii, ktorá je Ježišovou matkou.
15. augusta každoročne slávime sviatok Nanebovzatia Panny Márie. Tajomstvo tohto sviatku za článok viery vyhlásil pápež Pius XII. v roku 1950: „Veríme, že Panna Mária bola na konci svojho pozemského života s telom a dušou vzatá do nebeskej slávy.“ Táto dogma bola vyvrcholením toho, čomu veríme v tradícii Cirkvi už stovky rokov. Panna Mária po Ježišovom ukrižovaní odišla do Efezu, aby sa o ňu postaral apoštol Ján, ako mu to Ježiš prikázal, keď umieral na kríži. Mária na konci svojho života na zemi, nedotknutá hriechom, bola vzatá do neba s telom i dušou, aby bola opäť so svojím milovaným synom.
Evanjelium pre liturgické slávenie tejto slávnosti síce nie je o Máriinom nanebovzatí, ale hovorí o dôležitej epizóde v Máriinom živote: a to, že navštívila Alžbetu po tom, čo dostala od anjela Gabriela správu, že sa stane matkou Najvyššieho. Vidíme, ako Máriu a Alžbetu naplnil Duch Svätý a Alžbeta zvolala: „Požehnaná si medzi ženami a požehnaný je plod tvojho života.“ Tieto jej slová sa stali i súčasťou obľúbenej mariánskej modlitby „Zdravas Mária“, ktorú sa tak často modlíme. Panna Mária potom zaspievala pieseň – chválospev „Magnificat“. Slová tejto piesne sa zasa stali súčasťou Vešpier – večernej modlitby Liturgie hodín.
„Magnificat“ je pieseň plná chvály Bohu za to, čo urobil Panne Márii, ale aj za to, že Panna Mária bola vďaka tomu nesmierne požehnaná. V chválospeve môžeme sledovať, ako Panna Mária chváli Boha aj za to, ako prijíma a pomáha pokorným, chudobným a hladným, zatiaľ čo arogantným, nespravodlivým vládcom a boháčom prejavuje pohŕdanie. Panna Mária tiež ďakuje Bohu za to, že pamätal na svoj prísľub, ktorý dal Abrahámovi a jeho potomkom.
Nanebovzatie Panny Márie nám ukazuje pôvodný Boží plán pre nás všetkých, keby do nášho sveta nevstúpil hriech. Pôvodný Boží plán spočíval v tom, že keď prežijeme krásny život na zemi, jednoducho vstúpime do neba s telom a dušou, aby sme boli navždy s Bohom. Avšak kvôli hriechu sa naše bytie poškvrnilo a to viedlo k tomu, že po živote na zemi zomrieme, a naše telo sa vráti do prachu, z ktorého bolo vzaté. Avšak v prípade Panny Márie to tak nie je. Ona bola uchránená od hriechu a to už od okamihu jej počatia v lone sv. Anny, to znamená, že bola aj ušetrená od skazenosti hriechu a smrti, ktorú zažívame všetci. Preto po ukončení pozemskej púte na tejto zemi bola vzatá do neba s telom i dušou.
Aký význam má teda slávnosť Nanebovzatia Panny Márie pre nás? Podľa mňa, spomína P. Elmer Ibarra SVD, nám Panna Mária opäť ukazuje cestu a dáva nám príklad. To, čo sa stalo v jej živote, sa jedného dňa stane nám všetkým. Ako ona bola vzatá do neba s telom a dušou, aj my prídeme na rad pri vzkriesení mŕtvych. Aj keď všetci zomrieme a naše pozostatky sa premenia v prach, v deň, keď budeme vzkriesení, budeme mať svoje nové telo, budeme vzkriesení a vstúpime do nebeského kráľovstva, aby sme boli s Ježišom, Máriou a všetkými, ktorých milujeme.
Vytrvajme naďalej v tom, čo môžeme sledovať a učiť sa od Panny Márie: žiť v poslušnosti Božej vôli a v službe blížnemu. Pretože ak tieto dva rozmery budeme aplikovať v našom živote, stane sa aj nám to, čo sa stalo Panne Márii. Pamätajme, že našim večným cieľom nie je byť do konca čias na tejto zemi, ale byť s naším Stvoriteľom v nebi, teda tam, kde je Panna Mária, kde už nebudú žiadne slzy, smútok a smrť, ale namiesto toho budeme radostní v prítomnosti nášho Nebeského Otca.
Tweet