Zamyslenia

27. august 2020 / svätej Moniky (spomienka)

Ježiš povedal svojim učeníkom: „Bdejte, lebo neviete, v ktorý deň príde váš Pán. Uvážte predsa: Keby hospodár vedel, v ktorú nočnú hodinu príde zlodej, veruže by bdel a nedovolil by mu vniknúť do svojho domu. Preto aj vy buďte pripravení, lebo Syn človeka príde v hodinu, o ktorej neviete.

Kto je teda verný a múdry sluha, ktorého pán ustanovil nad svojou čeľaďou, aby jej načas dával pokrm? Blahoslavený sluha, ktorého pán pri svojom príchode nájde tak robiť. Veru, hovorím vám: Ustanoví ho nad celým svojím majetkom.

Ale keby si zlý sluha v srdci povedal: ‚Môj pán voľajako nejde‘ a začal by biť svojich spolusluhov, jesť a piť s opilcami, pán toho sluhu príde v deň, keď to najmenej čaká, a v hodinu, o ktorej sa nenazdá, oddelí ho a dá mu podiel medzi pokrytcami; tam bude plač a škrípanie zubami.“

Zamyslenie:

Bdejme. Pánovo pozvanie je naliehavé a jednoznačné. Bdejme a očakávajme Pánov návrat, pretože sa vráti v sláve a v plnosti času. Počas toho, ako Kristus žil na našej zemi, oznámil Božie kráľovstvo, ukázal nám pravú tvár Nebeského Otca, za nás zomrel a vstal z mŕtvych a vráti sa v plnosti času, aby pritiahol každé stvorenie naspäť k sebe. Tak ako hovorí svätý Augustín: „Nespokojne je moje srdce, kým nespočinie v tebe Bože.“ Toto je viera učeníkov, to je dôvod, prečo sme ako služobníci, ktorí očakávajú návrat Pána uprostred noci. A presne takto sa cítime, akoby naše srdce bolo v noci,  spánok ťaží naše viečka a pociťujem únavu, ktorá je náročná. Je to hlboká noc čakania, v ktorej sa ale objavuje i riziko straty osobnej viery alebo reálny pocit bezvýznamnosti očakávania. Koľkí z našich priateľov a známych hovoria, že naša viera nemá zmysel, že už nie je aktuálna, že je iluzórna, že Ježiš bol dobrý človek, ale tam to končí. Preto bdejme v tejto noci sveta, aby sme sa nevzdali. Bdejme, pretože viera je skutočne bdelá dôvera, dlhé čakanie, túžba srdca, ktorá ale nevyjde nazmar. Bdejme, pretože Pán je blízko.

Aplikácia:

1, Ako očakávam Pána?

2, Aké nástrahy počas noci očakávania Pána ma ohrozujú?  

Pavol

Našli ste na stránke chybu? Upozornite nás, aby sme ju čím skôr odstránili. Ďakujeme!

Prihláste sa na automatický odber zamyslení. Vždy, keď vyjde nové zamyslenie, upozorníme vás naň emailom.
kontakty zamyslenia mis. omš. sp. menu Dar na misie