ZAMYSLENIE NA SOBOTU 23. TÝŽDŇA V CEZROČNOM OBDOBÍ

ZAMYSLENIE NA SOBOTU 23. TÝŽDŇA V CEZROČNOM OBDOBÍ

Evanjelium

Ježiš povedal svojim učeníkom: „Nie je dobrý strom, ktorý rodí zlé ovocie, ako nie je zlý strom, ktorý rodí dobré ovocie. Každý strom možno poznať po ovocí. Z tŕnia predsa nezbierajú figy, ani z ostružín neoberajú hrozno. Dobrý človek vynáša z dobrého pokladu svojho srdca dobro a zlý človek zo zlého vynáša zlo. Veď z plnosti srdca hovoria jeho ústa. Čo ma oslovujete: ‚Pane, Pane,‘ keď nerobíte, čo hovorím? Ukážem vám, komu sa podobá každý, kto prichádza ku mne, počúva moje slová a uskutočňuje ich. Podobá sa človekovi, ktorý staval dom. Hlboko kopal a základy položil na skalu. Keď potom prišla povodeň, na dom narazila voda, no nemohla ním pohnúť, lebo bol dobre postavený. Ale kto ich počúva, a neuskutočňuje, podobá sa človekovi, ktorý si postavil dom na zemi bez základu. Keď naň narazila voda, hneď sa zrútil a z domu zostalo veľké rumovisko“ (Lk 6, 43-49).

Podcast:

Zamyslenie:

Dnes Ježiš vyhlasuje, že „kto prichádza ku mne, počúva moje slová a uskutočňuje ich“ je múdry a „podobá sa človekovi, ktorý staval dom. Hlboko kopal a základy položil na skalu“ (Lk 6,47-48). A pretože má dobre postavený dom, môže čeliť akémukoľvek počasiu. Naopak, pokiaľ človek nestavia takto rozumne, skončí sa jeho snaha hromadou sutín. A pokiaľ by bol v dome zatiaľ čo sa privalí povodeň, nestratí len samotný dom, ale aj vlastný život.

Preto nestačí byť len blízko pri Ježišovi, ale s maximálnou pozornosťou počúvať jeho učenie a predovšetkým ho uskutočňovať. Veď do jeho blízkosti sa môže dostať aj zvedavec alebo heretik, študent histórie či filológie… ale len blízkosťou a hlavne praktizovaním Ježišovho učenia môžeme byť schopní stavať chrám kresťanskej svätosti, byť vzorom veriaceho pútnika a obrazom slávy nebeskej Cirkvi.

Prihláste sa na automatický odber zamyslení. Vždy, keď vyjde nové zamyslenie, upozorníme vás naň emailom.

Copyright © 2017 Spoločnosť Božieho Slova.
Všetky práva vyhradené.
Prihlásenie