Slovenská provincia verbistov zorganizovala pri príležitosti slávenia 150-ročného jubilea Spoločnosti Božieho Slova (SVD) púť do Steylu k hrobu sv. Arnolda Janssena. Púť sa konala v dňoch 4. – 9. mája 2025 a zúčastnili sa jej spolubratia verbisti v doživotných i v dočasných sľuboch, dvaja kandidáti, zástupkyňa SSpS a laickí členovia misijnej rodiny. Celkovo putovalo do Steylu 42 osôb patriacich do širšej Arnoldovej rodiny. Pre mnohých z laických spolupracovníkov – ale aj pre niektorých spolubratov – to bola vôbec prvá návšteva Steylu. Pútnici navštívili okrem Steylu aj iné miesta spojené so životom nášho Zakladateľa ako Goch a Kevelaer, zastavili sa na výstave kvetov v Keukenhof a v mestách Amsterdam a Kolín nad Rýnom.
Súčasťou putovania bola okrem prehliadok vyššie uvedených miest a pravidelných modlitieb aj denná sv. omša. V stredu 7. mája, v deň, keď sa v Sixtínskej kaplnke začalo konkláve, sa slúžila sv. omša pri hrobe Arnolda Janssena a prosilo sa aj o nového pápeža. Na ďalší deň, vo štvrtok 8. mája, počas zastávky v Kolíne nad Rýnom v Nemecku, sa pútnici s radosťou dozvedeli, že bol zvolený nový nástupca sv. Petra. Jeden z pútnikov to okomentoval slovami: „Naša modlitba bola vyslyšaná a púť do Steylu úspešná, lebo sme Cirkvi a svetu vyprosili nového pápeža. Takto po príchode domov môžeme povedať, že z púte prinášame nielen krásne zážitky, spomienky a suveníry, ale aj Svätého Otca. Je to darček, ktorý nám sv. Arnold vyprosil.“
Pútnikov potešilo aj meno, ktoré si nový pastier Cirkvi vybral: Lev XIV. Tým dal najavo, že chce nadviazať na pôsobenie pápeža Leva XIII, ktorý viedol Cirkev v rokoch 1878-1903 a osobne sa viackrát stretol aj s naším Zakladateľom. Arnoldov životopisec, P. Fritz Bornemam, píše, že Arnold chcel v roku 1888 dať domu našej Spoločnosti v Ríme „meno Leoninum na počesť pápeža Leva, ale Rímska kúria tomu nebola naklonená, možno preto, že to mal byť len malý dom. Preto ho namiesto toho pomenoval po archanjelovi Rafaelovi.“
Lev XIII. je známy aj svojou sociálnou encyklikou Rerum novarum z roku 1891, kde sa postavil za práva robotníkov a spravodlivú mzdu, a preto sa stal populárnym ako „pápež pracujúcich“. Už menej je známe, že v roku 1893 vydal aj encykliku Providentissimus Deus, v ktorej zdôraznil význam Svätého písma pre teologické štúdium.
Pre nás, verbistov, je však dôležité jeho rozhodnutie, ktoré sa týka mena našej rehoľno-misijnej Spoločnosti. Kardinál Satolli vzniesol totižto námietky voči menu, ktoré Arnold navrhol: Spoločnosť Božieho Slova. Chcel, aby sa to zmenilo na: Spoločnosť ctiteľov Božieho Slova. Vzniknutú pochybnosť nakoniec rozhodla teologická komisia záverom: „Stet titulus ut stat – meno nech zostane ako je“, ktorý potvrdil pápež Lev XIII. Takto sa postaral o to, aby sme mohli byť „socii Verbi Divini“ – spoločníci Božieho Slova a nielen jeho ctitelia.
Púť splnila svoje poslanie a pútnici sa vrátili domov nielen trochu unavení z dvoch prebdených nocí v autobuse, ale hlavne obohatení duchovným programom, a peknou atmosférou spoločenstva, ktoré počas týchto pár dní vytvorili. Splnili sa aj slová, ktoré pútnikom poprial rektor v Steyli, brat Reiner: „Želám vám na tomto mieste taký hlboký zážitok, aby ste z neho odchádzali s túžbou opäť sa sem vrátiť.“ A keďže v srdciach všetkých zostane táto púť spojená aj s voľbou nového Svätého Otca, máme nádej, že tak, ako sa náš Zakladateľ nechal inšpirovať pápežom Levom XIII., aj jeho nástupca Lev XIV. bude pre nás inšpiráciou na ceste nášho zasvätenia a misijného poslania.























Našli ste na stránke chybu? Upozornite nás, aby sme ju čím skôr odstránili. Ďakujeme!