Aktuality

MISIJNÝ PROJEKT: Filipíny 2022

Podcast:

Pred nedávnom nám prišiel list od nášho generálneho predstaveného z Ríma, so žiadosťou o pomoc, ktorú prosí provinciálny predstavený z Filipín, po ničivom tajfúne, ktorý 16. decembra 2021 zasiahol južnú časť Filipín. V liste sa píše: „… prosíme vás o pomoc po ničivom tajfúne RAI (ODETTE), ktorý nás zasiahol tesne pred Vianocami. Tajfún zasiahol južnú časť Filipín. Zvlášť postihnuté sú časti ostrova Mindanao (najmä Surigao), ďalej Leyte, Bohol a celý juh ostrova Cebu, vrátane mesta Cebu. Vláda vyhlásila pre tieto oblasti stav núdze. Všetky domy v Cebu a na Bohole sú buď čiastočne, alebo úplne zničené.“

Páter Roger Bagao SVD, ktorý je provinciálny predstavený PHS (filipínska provincia – juh), píše, že stále prijíma správy od našich spolubratov – verbistov z iných ostrovov. Väčšina ciest nie je prejazdná a chýba dodávka elektrickej energie. Všetci naši spolubratia sú v bezpečí a nateraz sa venujú upratovacím prácam a pomáhajú svojim susedom a spolupracovníkom, ktorí prišli o svoje domy a majetok. Domy rodín našich spolubratov v Surigao, Bohole a Cebu sú tiež buď čiastočne alebo úplne zničené.“

 Chýba prístup k pitnej vode, pred obchodmi a čerpacími stanicami sú dlhé rady. Keďže internet a mobilné telefóny fungujú len sporadicky, z dôvodu chýbajúcej elektrickej energie, nie je takmer žiadny kontakt s vonkajším svetom. Mnohé rodiny sa zúfalo snažia kontaktovať svojich príbuzných na susedných ostrovoch a tiež prosia o pomoc na medzinárodnej úrovni.

Spustošenie pripomína situáciu na ostrove Leyte po super tajfúne v roku 2013. Chodníky v meste sú preplnené ľuďmi, ktorí prišli o všetok svoj majetok. Naliehavé sú aj opravy domov, najmä v období dažďov a rekonštrukcia chatrčí rybárov, malých farmárov a zberačov odpadu.

Týmto listom vás prosíme o vašu solidaritu a pomoc.

Ako okamžitá pomoc sú naliehavo potrebné potravinové balíčky pre približne 5 000 rodín v týchto oblastiach.

Na jeden z týchto balíčkov, ktorý obsahuje 5 kg ryže a ďalšie základné potraviny, ako aj potraviny pre deti, stačí 10 eur.

Všade, kde je to možné, my verbisti pracujúci v tejto oblasti, distribuujeme balíčky v rámci programu „potraviny za prácu“, aby ľudia pomáhali pri rozsiahlych čistiacich prácach.     

Ľudia síce majú niečo v zásobe, ale to len na niekoľko dní. Pomoc je potrebná taktiež na nákup liekov.

Čo sa týka obydlí, tak náklady sú nasledovné:

  • v mestách – San Pio Village, Talisay, Cebu,  Janssenville Mactan je nutné opraviť strechy na 70 domoch: každý stojí cca 500 eur a nové múry (niektoré sú drevené, niektoré z tehál) stoja cca 400 eur
  • stavebný materiál na rekonštrukciu chatrčí na rodinu je cca 400 eur
  • 2 generátory, každý v hodnote 1 000 eur a nafta v hodnote 500 eur (na pitnú vodu – úprava vody).

Páter generálny predstavený SVD ďalej píše a zaväzuje sa, že všetky finančné prostriedky budú použité na distribúciu potravín, vody, liekov, na pomoc pri rekonštrukcii domov a iných naliehavých potrieb.

Fond bude použitý v dlhšom časovom období na pokrytie potrieb obnovy, ale nie viac ako 2 roky. V prípade, že na konci marca 2023 bude zostatok, použije sa na ďalšie projekty na pomoc pri katastrofách.

Týmto vás chceme požiadať o pomoc pre ľudí postihnutých tajfúnom na Filipínach.

Môžete tak urobiť zaslaním svojho milodaru:

  • poštovou poukážkou na číslo účtu: IBAN SK95 0900 0000 0050 2911 5971 (Slov. sporiteľňa)
  • alebo na adresu: Misijný dom Matky Božej, Kalvária 3, 949 01 Nitra,
  • alebo bankovým prevodom na číslo účtu: IBAN SK95 0900 0000 0050 2911 5971 (Slov. sporiteľňa) s poznámkou: „Filipíny“

Chceli by sme Vás veľmi poprosiť, aby ste pri zasielaní finančnej čiastky či už poštovou poukážkou alebo bankovým prevodom zapísali celú – úplnú vašu adresu, na základe ktorej Vám zašleme poďakovanie, aby ste vedeli, že sme ju dostali.

O aktuálnosti či ukončení projektu vás budeme informovať.

K dňu 06.03.2022 sa vyzbieralo na projekt „Filipíny 2022“ 3460 eur. Všetkým dobrodincom ďakujeme.

Našli ste na stránke chybu? Upozornite nás, aby sme ju čím skôr odstránili. Ďakujeme!

Prihláste sa na automatický odber noviniek. Vždy, keď vyjde nová aktualita, upozorníme vás na ňu emailom.
(Na automatický odber "Zamyslení na každy deň" je potrebné sa prihlasiť samostatne cez formulár na podstránke Zamyslení.)
kontakty zamyslenia mis. omš. sp. menu Dar na misie