Aktuality

POĎAKOVANIE Z KUBY

POĎAKOVANIE Z KUBY

Pozdravujem vás z mojej misie na Kube a s veľkou vďačnosťou, ale tiež aj s prosbou o prepáčenie, že píšem a ďakujem až teraz, po takom dlhom čase. Mnohí viete, že posledné mesiace a roky, tu na tomto ostrove sú zakaždým ťažšie pre normálny život, a každým dňom je to akoby ťažšie aj pre mnohých, už takmer bez žiadneho zmyslu. Len krátko na vysvetlenie: už je tu zakázané takmer všetko. Vyjadriť svoju nespokojnosť so situáciou v akejkoľvek forme, je trestané väzením. Každý deň je výpadok elektrickej energie už pomaly na viac ako 5 hodín, a nikdy sa nevie, kedy presne ju odpoja. Inflácia stúpa každým dňom, a každý deň je menšia možnosť môcť kúpiť niečo na jedenie v obchodoch, kde sa dá zaplatiť len peniazmi, ktoré Kubánci nedostávajú na výplatu. Iba ak majú nejakú rodinu mimo Kuby, ako tak prežívajú. Lebo smutné je to, že v posledných mesiacoch, aj keď sú peniaze, nie je čo za ne kúpiť.

V týchto nie ľahkých časoch si ani neviete predstaviť radosť mnohých ľudí, rodičov a detí, keď sme im vďaka vašej štedrosti mohli pomôcť s topánkami, teniskami, vo chvíľach, keď niet kde si ich zadovážiť. Ísť do školy len v šlapkách, to sú prípady mnohých detí. Ďakujem vám veľmi pekne, že posledné týždne, keď teraz odovzdávame jednotlivým deťom a mladým topánky. Mohol som vidieť a zažiť mnoho úprimnej radosti a úsmevu, ktorý tu už tak dlho takmer nebolo vidieť. Ďakujem zo srdca, lebo aj mne to veľmi pomohlo v mojej misii, cítiť, že Boh v presnom čase a v najťažších chvíľach sa stará, a robí veľké zázraky. Ďakujem.

Ospravedlňujem sa všetkým, že píšem až teraz, a o chvíľu už bude takmer rok, odkedy ste nám prispeli na kúpu topánok. Topánky sme nakoniec mohli kúpiť v Spojených štátoch, USA, lebo v Paname to bolo trošku komplikované. Koncom septembra a počas októbra nám odoslali 35 balíkov. Každý vo váhe 1,5 kg, lebo ťažšie to byť nemohlo, a na Kubu to aj došlo celkom rýchlo, ale tu sa to celé zastavilo kvôli Covidu. Mnohým ľuďom rodiny zo zahraničia posielali balíky s jedlom a základnými vecami, takže sa toho na colnici nahromadilo toľko, že v správach stále hovorili, ako na tom pracujú, ale embargo z USA to celé sťažuje. Takže k nám na farnosť to začalo prichádzať až koncom marca, a v opačnom poradí. Posledné odoslané došli ako prvé. Ale vďaka Bohu došli všetky, a vďaka vám sme mohli dokúpiť okrem 86 párov tenisiek aj 37 párov šlapiek.

Bez vašej pomoci by teraz mnoho rodičov malo veľké starosti ako, kde a za čo kúpiť svojim deťom topánky, aby mohli ísť aspoň do školy. Lebo keď sa hrajú, ich nepoužívajú, aby sa im nezničili. Ešte raz a zo srdca veľmi pekne ďakujeme každému jednému z vás, ktorý ste nám pomohli pomôcť tým najbiednejším, ktorý nemajú možnosť zadovážiť si to najzakladanejšie napriek tomu, že pracujú,  alebo chovajú niečo, aby to potom mohli predať a zakúpiť si za to niečo. Nech vám to milostivý Boh štedro odplatí, a dá zažiť mnoho ozajstnej radosti, ktorá sa rodí vtedy, keď vidíme šťastného niekoho, ktorému sme mohli v niečom pomôcť. V prílohe posielam zopár fotiek detí a mladých, ktorým sme už odovzdali topánky.

   S pozdravom a veľkou vďačnosťou  P. Lukáš Mizerák SVD

Kúpa topánok:

15 párov tenisiek za 18 dolárov                    –  270 dolárov

35 párov tenisiek za 17,50 dolárov               – 612 dolárov

34 párov tenisiek za 15 dolárov                    – 510 dolárov

  2  páry tenisiek za 11,75 dolára                     – 23,50 dolára

————————————————————————

86 párov tenisiek                                        –  1416 dolárov    

Šlapky:

25 párov za 8 dolárov                                   – 200 dolárov

10 párov za 9 dolárov                                   –  90 dolárov

2 páry  za  10 dolárov                                  –  20 dolárov

————————————————————————

37 párov šlapiek                                          – 310 dolárov

Spolu za nákup tenisiek a šlapiek            –  1726 dolárov

Odoslanie balíkov zo  USA

35 balíkov – 1,5 kg  – 33 dolárov každý balík      – spolu  –  1155 dolárov

Prijatie každého balíka….tu sa za to musí ešte platiť

35 balíkov a za každý sa platí 150 pesos kubánskych, čiže 5250 pesos za 24  pesos

Spolu  218,75 dolárov

Záver:

Platba za kúpu:                 1726 dolárov

            za odoslanie         1155 dolárov

            za prijatie                218,75 dolárov

           Spolu:      3099,75 amerických dolárov

Pri kurze v tom čase  1 Euro –  1,04 dolár USD

    Celkom v eurách to bolo 2980, 53 eur

Našli ste na stránke chybu? Upozornite nás, aby sme ju čím skôr odstránili. Ďakujeme!

Prihláste sa na automatický odber noviniek. Vždy, keď vyjde nová aktualita, upozorníme vás na ňu emailom.
(Na automatický odber "Zamyslení na každy deň" je potrebné sa prihlasiť samostatne cez formulár na podstránke Zamyslení.)
kontakty zamyslenia mis. omš. sp. menu Dar na misie