Aktuality

PREKVAPENIE A VĎAKY. SLOVENSKÍ MISIONÁRI NA KUBE REAGUJÚ NA OHLÁSENIE ZBIERKY

Pred šiestimi rokmi navštívil Kubu Svätý Otec František. Výročie si dnes pripomenuli kňazi pôsobiaci v kubánskom meste Holguín, kam zavítal aj Petrov nástupca. Na liturgii nechýbal slovenský verbista P. Michal Vrták, SVD. „Ešte pred pár dňami sme odtiaľto so zatajeným dychom sledovali kroky pápeža Františka na Slovensku. A dnes sme si pripomenuli jeho stopy, ktoré tu zanechal pred pár rokmi. Je to symbolické, že obe krajiny spojí charitatívna zbierka, ktorú ohlásili biskupi Slovenska. Ďakujeme, že na nás myslíte,“ odkazuje P. Michal. 

Na Kube s P. Michalom pôsobia aj ďalší dvaja slovenskí kňazi. Prvým z nich je P. Lukáš Mizerák, SVD. „Vďaka štedrosti ľudí zo Slovenska už dnes v našej farnosti Sagrado Corazón de Jesús v Cayo Mambí pripravujeme dvakrát do týždňa teplý obed pre 91 ľudí. V týchto časoch, kedy kubánske peso nemá reálnu hodnotu (pretože na kúpu slúži najmä americký dolár) a v našom meste sa len dvakrát do mesiaca objaví niečo v obchode, je veľmi smutné vidieť ľudí, najmä deti, ako hľadajú nejaké ovocie na stromoch, aby sa zasýtili, pretože to je ich jediný obed. Každý deň veríme, že sa im do večere niekde niečo podarí zadovážiť. Je to obrovská pomoc, keď im aj vďaka štedrosti ľudí zo Slovenska, vieme, aspoň tým najchudobnejším (hoci tých je tu väčšina), niečo uvariť,” opisuje aktuálnu situáciu pre TK KBS P. Lukáš. 

Pridáva i ďalší príklad štedrosti Slovákov. „Vďaka vašej štedrosti sme mohli nakúpiť 86 párov topánok v Spojených štátoch a momentálne už očakávame doručenie zásielok, aby sme ich mohli rozdať deťom, ktoré nemajú ani v čom chodiť do školy. Tieto posledné mesiace sú obrovským krížom v rôznych podobách pre všetkých Kubáncov. Či už sú to každodenné výpadky elektriny, obmedzené alebo žiadne možnosti zakúpiť nové oblečenie či obuv, až po problematický nákup základných potravín,“ hovorí o zbierke, ktorú zrealizoval aj prostredníctvom pomoci zo Slovenska. 

P. Lukáš ďalej hovorí, že vo veľkej väčšine „len vďaka ľuďom zo zahraničia prežívajú miestni ľudia každý nový deň. Som veľmi šťastný, že aj skrze túto zbierku, sa aj vďaka vám, budú môcť tu na Kube, tak ďaleko od Slovenska, diať zázraky. Bez ohľadu na to, či si niekto myslí, že si tak zaslúžia žiť alebo nie, sa mnohí, povzbudení vašim príkladom, stávajú požehnaním pre druhých…modlitbou, obetou či milodarom. Nech Boh naplní radosťou každého z vás,“ odkazuje farár z Cayo Mambí, P. Lukáš Mizerák, SVD. 

Rozhodnutie slovenských otcov biskupov vyhlásiť zbierku pre Kubu prekvapila aj ďalšieho slovenského kňaza P. Radoslava Kottru, SVD. „A ešte viac, že je to ovocím návštevy Svätého Otca na Slovensku. Ja som mal na Kube tú česť, byť prítomný na dvoch návštevách dvoch pápežov na tomto ostrove. Najskôr to bol v roku 2012 pápež Benedikt XVI. a potom o tri roky neskôr pápež František. Po každej návšteve Svätého Otca (aj po návšteve Jána Pavla II.) “darovala” kubánska vláda Cirkvi istú “výsadu”. Či už to bolo zavedenie dňa pracovného pokoja na 25. decembra alebo pracovné voľno na Veľký piatok. Tentokrát návšteva Petrovho nástupcu v krajine vzdialenej od Kuby tisíce kilometrov, otvára srdcia národa, ktorý je vzdialený od Kuby aj spôsobom života a hodnotami, ktoré slobodne vyznáva,“ spomína P. Radoslav.  

„Ďakujeme vám, za vašu ochotu a podporu. Náš kubánsky národ, ktorý bol ponorený v kríze mnohorakých rozmerov už pred pandémiou, potrebuje teraz o to viac nádej i akékoľvek nezištné gesto milosrdenstva. Verím, že z tejto pomoci budeme môcť zabezpečiť aspoň pre tých najnúdznejších potraviny, lieky a hygienické potreby, ktoré je tak ťažké dnes zohnať. Naša budúcnosť je v Božích rukách, naša prítomnosť aj v tých vašich,“ dodal P. Radoslav Kottra, SVD, farár v Mayarí a správca farnosti v Prestone. 

Zdroj: https://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20210921046#gallery-4

Našli ste na stránke chybu? Upozornite nás, aby sme ju čím skôr odstránili. Ďakujeme!

Prihláste sa na automatický odber noviniek. Vždy, keď vyjde nová aktualita, upozorníme vás na ňu emailom.
(Na automatický odber "Zamyslení na každy deň" je potrebné sa prihlasiť samostatne cez formulár na podstránke Zamyslení.)
kontakty zamyslenia mis. omš. sp. menu Dar na misie