Aktuality

PRIPOMÍNAME SI 5. VÝROČIE SMRTI REHOĽNEJ SESTRY VERONIKY TERÉZIE RACKOVEJ SSpS

Vo štvrtok 20. mája 2021 si pripomíname piate výročie smrti rehoľnej sestry, misionárky a lekárky Veroniky Terézie Rackovej SSpS, ktorú v Južnom Sudáne postrelili útočníci jednej z armádnych jednotiek a následkom zranenia podľahla. Sr. Veronika pracovala v čase postrelenia ako vedúca zdravotného strediska sv. Bakhity v meste Yei v Južnom Sudáne.

Ozbrojená armádna jednotka zaútočila v noci 16. mája na auto, v ktorom sa nachádzala rehoľná sestra a lekárka po tom, ako sa presúvala do jednej z nemocníc po transporte pacienta. Sr. Veronika utrpela zranenia, následne podstúpila dve operácie v Keni, avšak vážnym zraneniam 20. mája podľahla. Po útoku na vozidlo boli zaistení traja členovia armádnej jednotky, tzv. „Joint Operation Unit“.

Veronika Terézia Racková sa narodila v roku 1958 v Bánove, mala troch starších súrodencov – sestru Pavlu, taktiež lekárku, brata Michala a brata Petra, ktorý bol kňazom. Študovala na gymnáziu v Šuranoch a neskôr medicínu v Prahe. Do rehole bola prijatá tajne dňa 1. novembra 1982 na Sviatok všetkých svätých v Zlatých Moravciach. Nakoľko sa v tom čase v Československej socialistickej republike nedalo slobodne vstúpiť do rehole, rozhodla sa opustiť republiku. Počas poznávacieho zájazdu po Európe sa odpojila od svojej skupiny v Ríme a presunula sa na Generalát Misijnej kongregácie služobníc Ducha Svätého v Ríme. Po rozhodnutí predstavených kongregácie jej boli vybavené potrebné doklady pre vstup do Nemecka, konkrétne do kláštora Misijných sestier Ducha Svätého v Laupheim. Dňa 15. augusta 1987 tam zložila prvé rehoľné sľuby a doživotné rehoľné sľuby zložila 6. februára 1994 za prítomnosti slovenského arcibiskupa Mons. Jána Bukovského, SVD.

Ako misionárka a lekárka pôsobila v Taliansku, Holandsku, Nemecku, Rakúsku, Írsku, Anglicku, Indonézii a Ghane. Na Slovensku pôsobila v rokoch 2004 až 2010 ako provinciálna predstavená.

Jej telesné pozostatky boli uložené na farskom cintoríne sv. Josepha Lutaya v Yei v Južnom Sudáne, kde bola 27. mája 2016 pochovaná.

Pozrite a vypočujte svedectvo tejto rehoľnej sestry, ktorá obetovala svoj život službe blížnym a ohlasovaniu evanjelia ako misionárka a lekárka.

Našli ste na stránke chybu? Upozornite nás, aby sme ju čím skôr odstránili. Ďakujeme!

Prihláste sa na automatický odber noviniek. Vždy, keď vyjde nová aktualita, upozorníme vás na ňu emailom.
(Na automatický odber "Zamyslení na každy deň" je potrebné sa prihlasiť samostatne cez formulár na podstránke Zamyslení.)
kontakty zamyslenia mis. omš. sp. menu Dar na misie