Aktuality

SÉRIA PÔSTNYCH ÚVAH / „Solidarita a súcit: kľúč k ochrane nášho života.“

Podcast:

Všetci vieme, že náš ľudský život je krehký a preto keď sa ocitáme v životnej kríze, máme chuť a potrebu volať k Bohu, podobne ako sme počuli na začiatku evanjelia z piatej pôstnej nedele: „Pane, ten, ktorého miluješ, je chorý.

Naša skúsenosť z posledných troch rokov prostredníctvom pandémie nás prinútila zamyslieť sa nad zmyslom a hodnotou ľudského života. Mali sme pocit, akoby sme prežívali tri roky pôstu. Uprostred pandémie mnohí ľudia, vrátane mňa, píše arcibiskup Isao Kikuchi SVD[1], neustále volali po ochrane ľudského života, a to nielen vlastného života, ale aj po zodpovednom konaní na ochranu života našich blížnych. Inými slovami, činnosť na ochranu všetkých životov si vyžaduje solidaritu a súcit s druhými v spoločnosti, najmä s tými, ktorí sa ocitli v ťažkostiach. Solidarita a súcit by boli kľúčom k ochrane nášho života.

Keď som koncom osemdesiatych rokov pôsobil ako misionár v Ghane, videl som, že aj v ťažkej ekonomickej situácii  a pri najrôznejších životných problémoch mali ľudia, ktorí sa schádzali na nedeľných svätých omšiach, vždy veľký a krásny úsmev. Raz som sa ich spýtal, prečo sú napriek všetkým týmto problémom takí šťastní a plní úsmevov. Odpovedali mi, že majú Ghanu Magic.

„Ghana Magic“ nie je kúzlo ako také, ale presvedčenie, ktoré vzniklo vďaka solidarite pomáhať si navzájom. V Ghane boli vtedy ľudia presvedčení, že v období ťažkostí niekto príde a pomôže. Veď nikto nesmie byť zabudnutý ostatnými. Boli si istí, že nebudú opustení. Niekto sa o nich určite postará. Toto presvedčenie bolo čarovné. Solidarita vytvára nádej na život aj uprostred utrpenia. Solidarita a súcit sa stali kľúčom k ochrane nášho života.

Pápež Benedikt XVI. vo svojej encyklike „Spe Salvi“ poukázal na to, že utrpenie je silou, ktorá vytvára nádej a je aj základným prvkom pre to, aby ľudia mohli žiť Božie hodnoty. Naše utrpenie nám pripomína, že Boh v osobe Ježiša trpel, pretože nás miluje a že zo svojej lásky k nám, naďalej kráča s nami v našom utrpení.

V nedeľnom evanjeliovom čítaní Ježiš prostredníctvom bolesti a smútku zo smrti svojho milovaného priateľa Lazara ukázal Božiu slávu a moc. Ježiš sám nastúpil na cestu utrpenia a obetoval svoj život na kríži kvôli nám.

Ježišov život je životom, ktorý stelesňuje „základné prvky ľudskosti“; to znamená podľa Benedikta XVI.: „Trpieť spolu s druhými a pre druhých, trpieť z lásky k pravde a spravodlivosti, trpieť pre lásku a preto, aby som sa stal opravdivo milujúcim človekom – to sú základné prvky ľudskosti, zanechanie ktorých by zničilo samotného človeka.“ (Spe Salvi 39). Solidarita a súcit sa majú stať kľúčom k ochrane nášho života.

Dnes, keď čelíme toľkým ťažkostiam a sme svedkami toľkého utrpenia ľudského života, by sme chceli priniesť nádej pre život prostredníctvom nášho súcitu a solidarity. Chceme nasledovať cestu nášho Pána, cestu utrpenia pre druhých, aby sme boli tými, ktorí prejavujú dobrotu nášho Otca, ktorý je zdrojom pravej nádeje.

Text pripravil: arcibiskup Isao Kikuchi SVD


[1] Arcibiskup Isao Kikuchi SVD sa narodil v roku 1958 v Japonsku a za kňaza bol vysvätený v roku 1986. Jeho prvým misijným pôsobiskom bola Ghana, kde deväť rokov slúžil ako farár. V roku 1994 bol opätovne poslaný do Japonska, kde pôsobil v seminárnej formácii. V roku 2004 sa stal biskupom diecézy Niigata a stal sa tak prvým misijným biskupom Božieho slova v Japonsku. V decembri 2017 ho pápež František povýšil na tokijského arcibiskupa. V júli 2021 sa stal generálnym sekretárom Federácie ázijských biskupských konferencií a vo februári 2022 predsedom Konferencie katolíckych biskupov Japonska. Arcibiskup Kikuchi stále vykonáva obe funkcie.

Našli ste na stránke chybu? Upozornite nás, aby sme ju čím skôr odstránili. Ďakujeme!

Prihláste sa na automatický odber noviniek. Vždy, keď vyjde nová aktualita, upozorníme vás na ňu emailom.
(Na automatický odber "Zamyslení na každy deň" je potrebné sa prihlasiť samostatne cez formulár na podstránke Zamyslení.)
kontakty zamyslenia mis. omš. sp. menu Dar na misie