Aktuality

SÚSOŠIE PANNY MÁRIE GUADALUPSKEJ A SV. JUANA DIEGA V NITRE NA KALVÁRII

SÚSOŠIE PANNY MÁRIE GUADALUPSKEJ A SV. JUANA DIEGA V NITRE NA KALVÁRII

Dňa 14. augusta 2021 P. Ján Kušnír  SVD požehnal súsošie Panny Márie Guadalupskej a sv. Juana Diega. Súsošie sa nachádza v krásnom zátiší v lesíku pred kostolom Panny Márie Nanebovzatej v Nitre na Kalvárii. Toto miesto má byť miestom modlitby, meditácie a stíšenia sa.

Panna Mária sa zjavila jednoduchému Indiánovi Juanovi Diegovi, ktorý v tom čase patril k prvým kresťanom na území dnešného Mexika. Prvé zjavenie sa udialo 9. decembra 1531. Bolo to na vŕšku Tepeyac, kde boli ruiny niekdajšieho pohanského chrámu aztéckej bohyne „Matke bohov“. Panna Mária pozdravila Juana a vyslovila želanie, aby na tomto vrchu postavili chrám jej zasvätený, aby tam mohla pomáhať chudobnému a utláčanému ľudu.

Ihneď po zjaveniach na mieste začali stavať kaplnku. Dokončená bola o 13 dní. Sám biskup dňa 26. decembra 1531 umiestnil Juanovu tilmu s obrazom Panny Márie.

Zjavenia boli dôležitým míľnikom v evanjelizácii Ameriky. Dovtedy sa misionárom nedarilo kvôli pohanským kultom, ale aj kvôli dobyvateľom, ktorí ničili Aztékov a ich kultúru. Obraz Panny Márie bol pre Indiánov veľmi silný. Sú na ňom mnohé symboly, ktorým oni rozumeli. Hromadne sa dávali krstiť. Dá sa povedať, že v rokoch 1532 – 1538 sa uskutočnilo celkové pokresťančenie Mexika. Vtedy to predstavovalo asi 9 miliónov ľudí. Indiáni zanechali svoje pohanské božstvá a obrátili sa k Bohu. Žiadali o krst a boli dychtiví po viere. Mnohí prichádzali na Tepeyac, aby tu získali pomoc a útechu.

Dnes je Tepeyac najnavštevovanejším pútnickým miestom na svete. Obraz zostáva po stáročia rovnaký, a to i napriek tomu, že agáva, z ktorej bola Juanova tilma vyrobená, nevydržala v tých časoch ani 20 rokov. Dodnes sa viackrát podrobil vedeckému skúmaniu, z ktorého vyplýva, že ľudský pôvod tohto diela je nemožný.

Ján Pavol II. ako aj terajší sv. otec František nazvali Pannu Máriu Guadalupskú „Hviezdou Novej Evanjelizácie.“

Súsošie Panny Márie Guadalupskej a sv. Juana Diega bolo zhotovené na podnet P. Jána Kušníra SVD, ktorý pracoval ako misionár v Mexiku. Jeho autorom je Peter Repka a Marek Repáň.

Ak navštívite Nitriansku Kalváriu, určite navštívte aj toto miesto ticha a modlitby.

Našli ste na stránke chybu? Upozornite nás, aby sme ju čím skôr odstránili. Ďakujeme!

Prihláste sa na automatický odber noviniek. Vždy, keď vyjde nová aktualita, upozorníme vás na ňu emailom.
(Na automatický odber "Zamyslení na každy deň" je potrebné sa prihlasiť samostatne cez formulár na podstránke Zamyslení.)
kontakty zamyslenia mis. omš. sp. menu Dar na misie