2. nedeľa v Cezročnom období

„A ja som to videl a vydávam svedectvo, že toto je Boží Syn.“
Jn 1, 29-34

Jánovi Krstiteľovi stačilo povedať a šiel, uveril, ešte ani Božieho Syna nevidel, a keď videl, vydal svedectvo. Ján Krstiteľ musel mať s Bohom silný, jedinečný a osobitný vzťah, …

… veď zanechal všetko a svoj život prežil na púšti. Púšť mi evokuje ticho, blízkosť, odovzdanosť, závislosť na Bohu a viera, že sa proste o teba Boh postará, nech sa deje čokoľvek.

Pripomína mi to život sv. Františka, pár storočí po živote Jána Krstiteľa a Ježiša. Aj on sa odrezal od sveta, trávil väčšinu času v samote a s Bohom, v totálnej odovzdanosti, krehkosti a slabosti. Keď vyšiel k ľuďom, prinášal im Krista, Jeho lásku, Jeho prijatie, Jeho jednoduchosť.

Keď sa zamyslím nad dnešnou dobou, pár ďalších storočí po sv. Františkovi, ničím sa neodlišuje od dôb, ktoré si prežili títo ľudia a aj samotný Ježiš. Stále rovnaká neschopnosť ľudí počúvať a uveriť, rovnaký hluk sveta naokolo, rovnaká nepotrebnosť Boha a potreba dokázať svetu, že za to stojím.

Teraz žijem túto dobu ja a mám na výber, byť ako tento svet, hlučná, všade prítomná, úspešná a presadzujúca svoje nadupané ego alebo byť tou tichou, možno ľuďmi zabudnutou, na púšti so svojím Bohom. Pre mňa to bol ešte pred rokom jeden z najväčších strachov, že svet nebude o mne počuť, že sa stratím, nič nedokážem. Čím viac som spoznávala Ježiša, sv. Františka a iných ľudí, ktorí opustili všetko a išli za Bohom, tým viac som videla, aké je to pre mňa a tento svet potrebné.

Stíšenie, pokorenie seba a vnímanie toho, čo chce odo mňa Boh, ma priviedlo k svojej bezbrannosti, krehkosti, úplnej závislosti na Bohu. No na moje prekvapenie som to isté dokázala vidieť na ľuďoch okolo mňa. Už nepotrebujem byť lepšia ako oni, urobiť všetko perfektne, dokonca ani byť všade či vedieť, že každý vie, kto som a čo dokážem. Priťahuje ma byť tou zabudnutou, tou nechcenou a opustenou, lebo vidím túto zraniteľnosť, biedu a bolesť v ľuďoch okolo mňa. No oni ani netušia, akí sú výnimoční, potrební a chcení, nevedia, že je tu niekto, kto ich miluje a dal za nich život, že nemusia nikomu dokazovať, že stoja za túto lásku. Práve im chcem priniesť tohto Ježiša a Jeho svet ticha, duchovnej biedy, bezmocnosti, úplnej dôvery Bohu.

Toto nás všetkých spája, bezmocnosť, skrz ktorú prichádza Láska do tohoto sveta, vykúpenie a skutočný život.

Aplikácia:

1/ Priťahuje ťa viac sláva tohto sveta alebo túžiš skutočne po Bohu, po tom, čo ti chce On povedať, kde si ťa chce On použiť?

2/ Aký hluk je v tvojom živote (veľa koníčkov, priateľov, potreba byť stále všade,…), vďaka ktorému nedokážeš počuť Boží hlas, uveriť Bohu a vydať svedectvo svojho života?

Angie

26 rokov

Prihláste sa na automatický odber zamyslení. Vždy, keď vyjde nové zamyslenie, upozorníme vás naň emailom.

Copyright © 2017 Spoločnosť Božieho Slova
Všetky práva vyhradené
Prihlásenie