Aktuality

BEH DEVÍN-BRATISLAVA

Beh Devín – Bratislava je najstarším cestným behom a zároveň najstarším atletickým podujatím na Slovensku. Jeho história siaha do roku 1921,  vzdialenosť, ktorú bežci musia prekonať, je 11,626 km.  

V tomto roku je to už druhý krát, keď sa na štart postavil tím od verbistov. Po premiére spred štyroch rokov (ešte pred pandémiou), keď sa podarilo umiestniť v prvej desiatke (9. miesto), boli očakávania vysoké.

Tentoraz sme sa  začali pripravovať už o čosi skôr a vyhlásili aj v kostolných oznamoch možnosť prihlásiť sa do tímu „Bežte do celého sveta #verbisti“. Na naše prekvapenie zareagovalo dokopy až 20 bežcov, pričom siedmy boli z našich vlastných radov verbistov: piati seminaristi a dvaja kňazi. Náš tím sa pritom skladal zo štyroch rôznych národností: slovenskej, českej, vietnamskej a madagaskarskej 😊

Už približne mesiac pred konaním samotného behu sme boli v spojení prostredníctvom e-mailu, ale stretávali sme sa aj počas sv. omší a v následných rozhovoroch pred kostolom. Pre niektorých išlo o vôbec prvý organizovaný beh v živote či o vzdialenosť, ktorú ešte nikdy nezabehli, pre iných zas príležitosť prekonať svoj osobný rekord. Pre viacerých však išlo o výzvu a príležitosť začať sa hýbať, športovať a žiť zdravšie. A ďakovať Bohu za radosť z pohybu.

V deň konania pretekov bol ohlásený dážď a celkom chladné počasie okolo 8 stupňov. Boli sme v očakávaní, čo si napokon oblečieme a čo necháme v autobusoch, ktoré zvážali veci z miesta štartu, teda z Devína, do centra Bratislavy, kde sa beh končil. Tesne pred začiatkom behu bolo ešte stále zamračené a po vyhotovení spoločnej fotografie sme sa potrebovali ešte rozcvičiť, poprezliekať a postaviť sa už na štart. Niektorí sa rozhodli risknúť to a ísť napokon v krátkych rukávoch, kým niektorí zvolili radšej „teplejšiu“ variantu.

Podmienky počas celého preteku boli napokon ideálne: bez dažďa a v teplote približne 10 stupňov. Teda ideálne pre tých, ktorý zvolili variantu v tričkách. Tým s bundou neostalo nič iné, iba bojovať okrem dlhej vzdialenosti aj s teplom, ktoré ich telo samo produkovalo. Atmosféra však bola výborná. Potešilo nás mnoho známych z nášho farského spoločenstva, ktorí stáli popri trati a povzbudzovali nás, robili fotky či videá. Vďaka rovnakým tričkám, ktoré sme si nechali vyrobiť, sme boli ľahšie identifikovateľní pre fanúšikov, ale tiež sa  vedeli aj navzájom spozorovať, povzbudiť a podporiť v tempe.

A ako sa to napokon skončilo? Dosiahli sme historicky najlepšie umiestnenie, krásne 4. miesto z celkového počtu približne 70 tímov! Pričom len minúta a pol nás delila od miesta na stupňoch víťazov! Umiestnenie tímov sa na konci pretekov vytvára na základe najlepších časov piatich bežcov z každého tímu. Preto veľká vďaka patrí práve im. Ale tá atmosféra, ktorú sme mohli zažiť už v čase prípravy, pred pretekom, počas neho aj cieli, vznikla spoločným pričineným každého jedného bežca! Každý jeden bol skvelý, všetci sme dobehli a mali radosť zo spoločného času. Vďaka Bohu za túto milú udalosť, chceme túto radosť šíriť aj medzi tými, ku ktorým „beháme“ každý deň. A tešíme sa opäť o rok.

Správu pripravil: diakon Lukáš Hanúsek SVD

Našli ste na stránke chybu? Upozornite nás, aby sme ju čím skôr odstránili. Ďakujeme!

Prihláste sa na automatický odber noviniek. Vždy, keď vyjde nová aktualita, upozorníme vás na ňu emailom.
(Na automatický odber "Zamyslení na každy deň" je potrebné sa prihlasiť samostatne cez formulár na podstránke Zamyslení.)
kontakty zamyslenia mis. omš. sp. menu Dar na misie