Fotokroniky

ARCIBISKUP ZVOLENSKÝ VYSLÚŽIL SVIATOSTI 11 DOSPELÝM V UPECE BRATISLAVA

Text: P. Martin Štefanec SVD

Foto: Alžbeta Novotná

Nedeľa Božieho milosrdenstva bola pre Univerzitné pastoračné centrum sv. Jozefa Freinademetza v Bratislave výnimočným dňom. Sviatosť krstu prijali štyria dospelí, sviatosť birmovania a prvého svätého prijímania prijali jedenásti dospelí študenti, prípadne už pracujúci mladí ľudia.

Katechézy spojené s prípravou na prijatie týchto sviatostí prebiehali intenzívne od septembra minulého roka. Napokon sa katechumeni rozhodli pre prijatie sviatostí, ktoré im vyslúžil bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský. Arcibiskup Zvolenský vyjadril veľkú radosť z týchto mladých ľudí, ktorým záleží na vzťahu k Bohu a na sviatostnom živote. Zároveň ich v homílii povzbudil k prežívaniu viery v Boha a Evanjeliových hodnôt v dnešnom svete. Atmosféra bola príjemná a osobná, o čom svedčí i to, že všetci kandidáti boli predstavení arcibiskupovi osobitným spôsobom.

Tento rok bol pre katechézy špecifický v tom, že katechézy prebiehali v pandémii v on-line priestore. Keď sa opatrenia uvoľnili, že sa bolo možné stretávať, katechézy pravidelne prebiehali v priestoroch UPeCe. Viedol ich Martin Linhart a Michal Miškov v spolupráci s kňazmi UPeCe Stanislavom Krajňákom SVD a Martinom Štefancom SVD. Príprava pozostáva z preberania katechizmu v troch celkoch: Krédo, tajomstvá viery, ďalej sa preberá Desatoro, ako odpoveď na vieru a život  a nakoniec sa podrobne preberajú sviatosti Cirkvi, ako slávenie života viery.

Skúšky z katechizmu sa nerobili, ale každý kandidát napísal vlastnú úvahu na papier formátu A4 o tom, čo pre neho znamená kresťanstvo, prečo chce prijať sviatosti.

Martin Linhart, ktorý katechézy viedol, sa po slávnosti vyjadril: „Pre mňa je tá príprava veľkým povzbudením, keď vidím, že stále prichádzajú mladí ľudia, ktorí sa rozhodujú pre kresťanstvo a že to kresťanstvo má aj v dnešnej dobe silu a potenciál mladých ľudí osloviť. Čiže som Bohu vďačný, že môžem mladých ľudí sprevádzať na ceste ich viery a vidieť to, ako Boh vstúpil do tých ich životov a to naozaj veľmi rozličnými spôsobmi. Niekedy až človek žasne, akými spôsobmi k nim Boh vstúpi. Toto je pre mňa veľký dar. Toto je pre mňa povzbudenie. Zároveň je to pre mňa impulz, keď sa chystám na stretká a premýšľam nad témami, vysvetľujem ich mladým ľuďom, aby to neboli len naučené „rečičky“ ale aj mne to kladie otázky pre seba samého, ako to mám žiť a ako môžem vieru žiť lepšie.“

V Univerzitnom pastoračnom centre sa koná príprava na prijatie sviatostí každý rok. Najbližšia príležitosť prihlásiť sa na katechézy bude začiatkom nového akademického roka (v októbri).

Našli ste na stránke chybu? Upozornite nás, aby sme ju čím skôr odstránili. Ďakujeme!

Prihláste sa na automatický odber noviniek. Vždy, keď vyjde nová aktualita, upozorníme vás na ňu emailom.
(Na automatický odber "Zamyslení na každy deň" je potrebné sa prihlasiť samostatne cez formulár na podstránke Zamyslení.)
kontakty zamyslenia mis. omš. sp. menu Dar na misie