Aktuality

GENERÁLNA KAPITULA MÁ ZA SEBOU ĎALŠÍ TÝŽDEŇ

…v poradí už tretí, predposledný. A poznačený dôležitou udalosťou voľby generálneho vedenia na ďalších šesť rokov. Ale pekne po poriadku.
Poslednú júnovú nedeľu, teda 30. júna, strávili účastníci 19. generálnej kapituly Spoločnosti Božieho Slova nie v Nemi, kde kapitula prebieha, ale v Ríme. Najprv slávili sv. omšu v Katakombách Domitilly, ktoré sú v správe verbistov, a pripomenuli si svedectvo prvokresťanských mučeníkov, ktorých spomienka sa – mimochodom – slávi práve v posledný júnový deň. Popoludní sa presunuli na krátku návštevu generalátu misijných sestier Služobníc Ducha Sv., a následne do kolégia verbistov, kde boli hosťami na večeri spojenej s ukončením akademického roka tých, ktorí si v Ríme robia vyššie štúdiá.
Pracovné dni týždňa poznačili schvaľovania prvých uzáverov a odporúčaní kapituly, no od stredy najmä už spomenuté voľby generálneho vedenia. V stredu dopoludnia sa kapitulárom prihovoril generálny predstavený Spoločnosti Ježišovej, P. Arturo Sosa, na tému vodcovstva, pričom vychádzal najmä zo svojej skúsenosti. V roku 2016 bol totiž zvolený za generála jezuitov.
Ďalšie dni boli príležitosťou na osobné stíšenie sa v modlitbe i na samotnú voľbu. Najprv bol zvolený nový generálny predstavený, ktorým sa stal P. Anselmo Ribeiro, pôvodom z Brazílie. Posledných šesť rokov však pôsobil v generálnom vedení v Ríme. Podobne ako on majú skúsenosť z generálnej rady aj ďalší dvaja „znovuzvolení“ jej členovia: P. Xavier Thirukudumbam z Indie, ktorý sa stal zástupcom generála, a P. Eryk Koppa, ktorý pochádza zo susedného Poľska. Tím doplnili novozvolení radcovia: Br. Michael Ertl, Nemec, ktorý aktuálne pôsobí v duchovnom centre v rodisku sv. Jozefa Freinademetza v Oies, P. Yulius Yasinto z Indonézie, P. Fabian Kalaluka Mate, dosiaľ regionálny predstavený v Mozambiku, avšak pôvodom zo Zambie, a P. Jerome Marquez, doterajší provinciál centrálnej provincie Filipín. S výnimkou br. Michaela, ktorý na kapitule prítomný nie je, boli všetci slávnostne predstavení počas sv. omše, ktorá uzatvorila proces volieb.
Chceme vyprosovať novému generálnemu predstavenému i jeho rade hojnosť darov Ducha Sv. a otvorené srdcia i mysle pre rozlišovanie a nasledovanie Božej vôle.
Po nedeli, ktorú väčšina kapitulárov strávi na púti do Assisi, čaká všetkých ešte posledný týždeň práce na záverečnom dokumente a na uzáveroch, ktoré by mali usmerňovať život verbistov na nasledujúcich šesť rokov.
Z Nemi pozdravujú slovenskí verbisti, ktorí sa kapituly zúčastňujú: P. Peter Dušička, P. Peter Dikoš a P. Marek Vaňuš.

Našli ste na stránke chybu? Upozornite nás, aby sme ju čím skôr odstránili. Ďakujeme!

Prihláste sa na automatický odber noviniek. Vždy, keď vyjde nová aktualita, upozorníme vás na ňu emailom.
(Na automatický odber "Zamyslení na každy deň" je potrebné sa prihlasiť samostatne cez formulár na podstránke Zamyslení.)
kontakty zamyslenia mis. omš. sp. menu Dar na misie