Aktuality

MISIONÁRI SPOLOČNOSTI BOŽIEHO SLOVA Z UKRAJINY SÚ SO SVOJIMI ĽUĎMI

MISIONÁRI SPOLOČNOSTI BOŽIEHO SLOVA Z UKRAJINY SÚ SO SVOJIMI ĽUĎMI

Vo štvrtok 24. februára skoro ráno vtrhli ruské vojská na nezávislú Ukrajinu a začala sa vojna. Vojenská akcia okamžite spôsobila obrovskú vlnu utečencov, ktorí sa presunuli do susedných krajín.

Podľa odhadov k 3. marcu 2022 opustilo Ukrajinu doteraz viac ako milión ľudí. Najväčší počet utečencov hostí Poľsko. Za posledný týždeň prekročilo poľsko-ukrajinské hranice už viac ako pol milióna ľudí. Väčšinu z nich tvoria Ukrajinci, ale nechýbajú ani utečenci z Afriky a Ázie, ktorí tam začali najmä študovať.

Poľsko sa od začiatku aktívne zapája do pomoci ľuďom utekajúcim pred vojnou. Najväčšie poľské humanitárne organizácie, vrátane Caritas Polska, vedú pomocné akcie. Pomáhajú aj obyčajní ľudia po celej krajine, ktorí organizujú dary najnutnejšieho vybavenia, liekov a potravín. Takéto zbierky sa konajú v školách a farnostiach.

Utečenci sú rozmiestnení prakticky po celej krajine na miesta, kde je pre nich pripravené dočasné ubytovanie. Veľmi často prichádzajú jednotlivci v autách, aby odviezli 1 alebo 2 rodiny do ich domovov. Rôzne spoločnosti posielajú bezplatné autobusy, ktoré privezú viac ľudí na rôzne miesta v krajine.

Súčasná situácia misionárov Spoločnosti Božieho Slova na Ukrajine.

Ukrajinský dištrikt SVD patrí do poľskej provincie. Naši spolubratia tam pôsobia od roku 1992 20-tého  storočia. V súčasnosti sú na Ukrajine 2 spolubratia. Obaja pôsobia v západnej časti krajiny. Páter Wojciech Żółty SVD je farárom vo Verbovci (Vinnická oblasť) a páter Adam Kruczyński SVD v Struge (Chmelnická oblasť). Napriek veľmi ťažkej situácii zostávajú so svojimi ľuďmi a organizujú všetku potrebnú pomoc.

Ani nám neprišlo na um, že by sme odišli. Mysleli sme len na to, čo robiť, aby sme boli s ľuďmi a ako im pomôcť, – hovorí o. Żółty, ktorý je zároveň miestným predstaveným.

Každodenná situácia v regióne Verboviec je napätá, ale relatívne stabilná. Dedina leží pri hraniciach s Moldavskom, asi 300 kilometrov vzdušnou čiarou juhozápadne od Kyjeva. Táto oblasť Ukrajiny je pomerne pokojná, keďže sa tu nenachádzajú žiadne vojenské alebo strategické infraštruktúrne komplexy. Cesty sú teraz v podstate prázdne, len občas prejde niekoľko áut. Na kontrolných stanovištiach sa tvoria dopravné zápchy, pretože polícia kontroluje každé auto.

Vo Verbovci boli urýchlene upravené priestory, ktoré sa bežne využívajú počas letných táborov pre deti a mládež a do ktorých sa zmestí spolu 50 ľudí.

Momentálne (3. marca 2022) mám tri rodiny – spolu 16 ľudí, ktorí pravdepodobne zostanú dlhšie. Máme dostatok zásob, zatiaľ nám nič nechýba – hovorí o. Żółty. Na otázku o atmosfére medzi ľuďmi zdôraznil, že takú bolesť a smútok ešte v živote nevidel.

Mnohí obyvatelia našej dediny pracujú v Kyjeve a ich rodiny tam zostali, pretože sa nemohli dostať von – hovorí.

 Žiaľ, vo vojne zahynul syn jedného z mojich farníkov, ktorý po maturite odišiel do armády. Bol mojím ministrantom.

Farnosť vo Verbovci prijíma utečencov z Kyjeva, Charkova a Donecka. Niektoré rodiny zostávajú dlhšie a niektoré si hľadajú ďalšie miesto medzi rodinou.

Najviac ma desí ich smútok, ich úzkosť. Celý čas hľadajú svoje rodiny, hľadajú svojich blízkych, či sú ešte nažive, či sú v bezpečí – hovorí o. Żółty. Ťažkosti sú aj s prístupom k liekom. V obchodoch chýbajú základné potraviny, ako sú cestoviny, cukor, soľ či niektoré krúpy. Na čerpacích staniciach už nie sú žiadne pohonné hmoty.

Vo farnosti Vierboviec žijú nielen katolíci, ale aj pravoslávni.

Modlíme sa spoločne. Každý deň sa stretávame na svätej omši, ruženci, vystavení Najsvätejšej sviatosti a spoločne sa modlíme, – dodáva o. Wojciech. Môžete vidieť zbožnosť týchto ľudí, ktorí sa modlia za svoje rodiny a celú Ukrajinu, ako aj za tých, ktorí zomreli. Predovšetkým prosíme o modlitbu, pretože modlitba je pre nás teraz najdôležitejšia.

O. Adam Kruczynski SVD pôsobí vo farnosti v Struge v Chmeľnickom okrese, asi tucet kilometrov severozápadne od Vieboviec. Uvádza, že v jeho farnosti nehrozia bezprostredné boje. Územná obrana požiadala, aby sa kostolné zvony používali len v prípade hrozby streľby.

Ľudia sú veľmi vďační, že sme zostali s nimi, – hovorí otec Adam a priznáva, že od vypuknutia vojny sa na každodenné bohoslužby dostavilo veľmi veľa ľudí. Predtým sa kostol kvôli pandémii Covid vyľudnil, ale teraz je tu ľudí veľmi veľa. V tejto dramatickej situácii hľadajú duchovnú podporu.

Farnosť v Struge je veľmi malá a nemá kapacity na prijímanie utečencov, ale aktívne spolupracuje s miestnymi úradmi, ktoré pripravili miesta pre ľudí, ktorí potrebujú prístrešie.

Ak by ste aj Vy chceli prispieť na pomoc utečencom z Ukrajiny, môžete to spraviť zaslaním finančného daru na naše číslo účtu : IBAN SK95 0900 0000 0050 2911 5971 (Slov. sporiteľňa) s poznámkou: „Ukrajina“.

Ak sa chcete osobne spojiť s poľskou provinciou SVD, môžete tak urobiť:

Kontaktná osoba: Mgr. Andrzej Danilewicz SVD, misijný sekretár POL

(missionsecretary.pol@gmail.com, +48 691 457 775)

ĎAKUJEME

Našli ste na stránke chybu? Upozornite nás, aby sme ju čím skôr odstránili. Ďakujeme!

Prihláste sa na automatický odber noviniek. Vždy, keď vyjde nová aktualita, upozorníme vás na ňu emailom.
(Na automatický odber "Zamyslení na každy deň" je potrebné sa prihlasiť samostatne cez formulár na podstránke Zamyslení.)
kontakty zamyslenia mis. omš. sp. menu Dar na misie