„Nechať ísť“ a „Ukončiť“

„Nechať ísť“ a „Ukončiť“

V týchto časoch si môžeme klásť otázku, aký význam má obdobie pôstu a čo to znamená pre nás? Keď som bol mladší, znamenalo to pre mňa zriekanie sa čokolády, cukríkov a sladkostí.

Teraz to pre mňa skôr obdobím kedy si svoj život môžem dať dokopy.

My všetci máme naše špecifické slabé stránky, ktorých sa nevieme zbaviť.

Počas pôstu sme pozvaní k tomu, aby sme si ich uvedomili a priniesli pred Ježiša, aby nás z nich uzdravil.

Raz som kázal v miestnom farskom kostole a hovoril som o našich silných a slabých stránkach. Vo svojej kázni som ako príklad použil rôzne prvky z budovy. Poukázal som na to, že my všetci sme akoby v tejto tehlovej budove so sklenenými oknami. Potom som vravel, že najslabšia časť tejto budovy sú práve sklenené okná, pretože tie sa môžu veľmi ľahko rozbiť. Na druhej strane aj keď je okno najslabším článkom, práve cez neho prechádzajú d vnútra slnečné lúče. Ak by sme v našej budove nemali žiadne okná, žili by sme v temnote. A tak, ako svetlo vstupuje do budovy cez okno a nie cez tehly, tak aj Boh vstupuje do našich životov cez naše slabé stránky. A takto sa môžeme modliť: „Ďakujem Ti Bože, že vstupuješ do môjho života skrze moje slabosti.“

Pôst je o „nechaní  ísť“

Sám si môžem položiť otázku: „Čo ma drží tak silno, že mi to bráni ísť bližšie k Bohu a ostatným?“

Boli časy, keď som si myslel, že čokoláda, zmrzlina, alebo televízny program.“

Teraz vnímam, že to je práve netrpezlivosť, hnev, horkosť, snaha manipulovať, egocentrickosť, alebo iné veci, ktoré ovplyvňujú naše životy.

Dovoľte, aby som sa s vami pozdieľal o osobnej netrpezlivosti.

Pravidelne chodím nakupovať veci pre našu komunitu do miestneho supermarketu. Zvykol som sa pri pokladni postaviť do radu, kde bola predavačka, ktorá mala čas na porozprávanie sa so zákazníkmi a ja som čakal v rade a bol som veľmi netrpezlivý. Chcel som aby si čim skôr spravila svoju prácu, aby som mohol odísť z obchodu a vrátiť sa do svojej kancelárie. Ale postupne som si uvedomoval, že to ja sa potrebujem pustiť svojej netrpezlivosti, že ju potrebuje nechať ísť odo mňa preč. Kým čakám v rade, svoju netrpezlivosť zmeniť na modlitbu za predavačku, ktorá pracuje v pokladni. Je to úžasný rozdiel v tom, čo môžem urobiť. A až prídem k pokladni, môžem  sa jej ja opýtať: „Dobrý deň, ako sa máte?“ Potom s pocitom radosti a pokoja môžem opustiť obchod v miery a s modlitbou za ňu taktiež. Takto vyzerá uzdravenie v obyčajnej dennej situácií.

 Pôst je taktiež niečo „ukončiť“

Ak si sám položím otázku, ako môžem byť ja tým človekom, ktorý je zmierovateľom v rodine, spoločenstve, alebo v práci?

Raz v nedeľu som si v meste Melbourne musel vziať taxík na letisko. Ako sme tak šli po jednej z rušných ulíc, zrazu pred nami vyštartovalo jedno zo zaparkovaných áut. Môj taxikár musel prudko šliapnuť na brzdy. Dostali sme šmyk a len tak tak, že sme nenarazili do ďalšieho vozidla. Predpokladal som, že vodič, ktorý práva takmer spôsobil dopravnú nehodu vystúpi a ospravedlní sa, ale o namiesto toho po nás začal kričať. Môj taxikár sa len usmial, nakoniec mu zamával a zaželal: „Majte pekný deň.“ Bol som veľmi prekvapený, veď sme takmer nabúrali. Opýtal som sa ho, ako je možné, že je taký priateľský k ďalšiemu šoférovi. Vravel mi, že počas mnohých rokov videl množstvo ľudí, ktorí šoférovali vo veľmi zlom vnútornom stave. Svoj hnev si potom vylievali na cestujúcich a na ostatných šoférov. Uvedomil si, že to vôbec nepomôže a preto sa stále len usmeje a nešíri hnev ďalej. Môj taxikár mi takto dal nádhernú lekciu toho, ako môžem žiť evanjelium v praxi.

Keď premýšľam o svojom minulom živote, ako ma iní zranili, môžem si sám položiť otázku: „Koľko zranení a bolesti títo ľudia nosia počas života v sebe.“ Pravdepodobne to ani nerobia naschvál, ale takýto ľudia potrebujú modlitbu a uzdravenie.

Určite aj to je jeden z dôvodov, prečo nás Ježiš pozýva k tomu, aby sme nastavili aj druhé líce a modlili sa za svojich nepriateľov. Nie je to vôbec ľahké, pretože pokušenie odplatiť sa je dosť silné. Takéto rozhodnutie môže vyzerať pasívne, alebo negatívne, ale konečným cieľom je nasmerovanie k dobru.

Text: P. Michael Knight SVD

Preklad: D. Matej Reiner SVD

Prihláste sa na automatický odber noviniek. Vždy, keď vyjde nová aktualita, upozorníme vás na ňu emailom. (Na automatický odber "Zamyslení na každy deň" je potrebné sa prihlasiť samostatne cez formulár na podstránke Zamyslení.)

Copyright © 2017 Spoločnosť Božieho Slova.
Všetky práva vyhradené.
Prihlásenie