Aktuality

OSLAVA NEDOŽITÝCH 100 ROKOV P. KLIŽANA V RODNÝCH SKAČANOCH

16. decembra 2022 uplynulo 100 rokov od narodenia P. Jozefa Kližana SVD, misionára na ostrove Flores. V rodných Skačanoch sa pri tejto príležitosti konala spomienková slávnosť, ktorej predsedal nitriansky sídelný biskup Mons. Viliam Judák. Niekoľko kňazov zo Spoločnosti Božieho Slova, kňazi ktorí pôsobili v Skačanoch, rodáci z farnosti, títo všetci spolu s veriacimi prišli a ďakovali za pátrov život a jeho misionárske povolanie.

P. Pavol Kruták, provinciálny predstavený verbistov, vo svojej homílii vyzdvihol jeho hudobné a jazykové nadanie a predovšetkým jeho úprimnú a hlbokú vieru s ktorou na ostrove Flores spolu s ďalšími

Misionármi ohlasoval radostnú zvesť. Na slávnosti sa zúčastnil aj misionár z Indonézie P. Thomas Tulung, ktorý v rodnej mangerajčine (lokálny jazyk) zaspieval pieseň po posviacke pamätnej tabule, ktorá bude v Skačanoch pripomínať vzácneho misionára.

Po sv. omši pokračovala slávnosť v kultúrnom dome, kde rodáci Pátra Kližana pripravili akadémiu, ktorou si pripomenuli zvlášť korešpondenciu s rodinou a dobrodincami, ako aj jeho tri návštevy na Slovensku.

V programe vystúpilo viacero príbuzných Pátra Kližana, ktorí majú v rodine hudobné nadanie, čím umocnili slávnosť.

Pre hlavnú organizátorku Kvetku bol Pátrov život, ako sama povedala “jedným obrovským požehnaním” a hoci v čase odchodu pátra na večnosť mala len 6 rokov rada si spomína na jeho podmaňujúci úsmev a láskavosť. “V čase keď ochorel, za čias hlbokej totality,  slúžieval sv. omše v obývačke u starej mamy a to bol nezabudnuteľný zážitok.”

Starosta obce Skačany pán Juraj Kližan ho síce osobne nepoznal, lebo v čase kedy žil ešte nebol na svete. Dozvedel sa o ňom z článkov a písomností ktoré zanechal po sebe, o jeho láske k Indonézanom a ich krajine, o pomoci ktorú im neustále preukazoval a preto je veľmi hrdý na svojho nielen rodáka, ale aj menovca. Slávnosť vyvrcholila družným agapé.

Text a foto: Ján Štefanec

Našli ste na stránke chybu? Upozornite nás, aby sme ju čím skôr odstránili. Ďakujeme!

Prihláste sa na automatický odber noviniek. Vždy, keď vyjde nová aktualita, upozorníme vás na ňu emailom.
(Na automatický odber "Zamyslení na každy deň" je potrebné sa prihlasiť samostatne cez formulár na podstránke Zamyslení.)
kontakty zamyslenia mis. omš. sp. menu Dar na misie