Proste Pána žatvy

SESTRA ANDRE SLÁVI SVOJE 117. NARODENINY

SESTRA ANDRE SLÁVI SVOJE 117. NARODENINY

Sestra Lucile Randon, známa ako sestra Andre, patrí do Kongregácie milosrdných sestier sv. Vincenta de Paul, u nás známej ako sestry vincentky. Narodila sa 11. februára 1904, v deň liturgickej spomienky na Pannu Máriu Lurdskú. Preto dnešný deň (11. februára 2021) slávi svoje 117. narodeniny. Táto francúzska sestra je v súčasnosti najstarším známym žijúcim človekom v Európe, a druhým najstarším overeným žijúcim človekom vo svete.

Podcast:

Sestra Randon je rehoľnou sestrou už viac ako 75 rokov a zároveň najstaršou cirkevnou osobou, aká bola kedy zaznamenaná. Vo veku 117 rokov je v súčasnosti druhou najstaršou Francúzkou a treťou najstaršou Európankou. Sestre Andre patrí ešte jedno prvenstvo: je najstarším človekom, ktorý prekonal chorobu COVID-19. Po potvrdení ochorenia jej lekári nedávali žiadnu šancu na prežitie. Nakoniec priebeh choroby bol bez príznakov. Podľa svedectva opatrovateľov sestrička považovala za najťažšie nemožnosť zúčastňovať sa na slávení svätej omše. Sestra Andre sa ani trochu nestrachovala o seba, skôr mala obavy o ostatných, keďže ochorenie COVID-19 bolo diagnostikované u 81 pacientov z celkového počtu 88 obyvateľov zariadenia.

K svojmu rehoľnému povolaniu sa sestra Andre dostala postupne. Narodila sa a vyrastala v protestantskej rodine; jej starý otec z otcovej strany bol farárom. Vo veku 27 rokov konvertovala na katolícku vieru a ako 40-ročná vstúpila do rehole milosrdných sestier sv. Vincenta de Paul. Predtým pracovala ako učiteľka a guvernantka pre rôzne rodiny, vrátane rodiny Peugeot, ktorá založila firmu na výrobu automobilov. Starala sa aj o deti počas druhej svetovej vojny. Po vojne sa 28 rokov venovala práci so sirotami a staršími ľuďmi v nemocnici vo Vichy. Od roku 2009 žije v domove dôchodcov v Toulone. Dnes už je odkázaná na invalidný vozík a takmer nevidí.

V jednom rozhovore sa sestra Andre vyznala, že za celý svoj rehoľný život ani raz nevynechala svätú omšu. Silu pre svoj život hľadá v modlitbe, ako sama hovorí: „Neustále sa rozprávam s dobrým Bohom.“ Tajomstvo dlhovekosti vidí v modlitbe a v čokoláde.

Zdroje:

https://www.vaticannews.va/cs/svet/news/2021-02/nejstarsi-reholnice-sveta-vyhrala-boj-s-covidem.html

https://gerontology.wikia.org/wiki/Lucile_Randon

Našli ste na stránke chybu? Upozornite nás, aby sme ju čím skôr odstránili. Ďakujeme!

Prihláste sa na automatický odber noviniek. Vždy, keď vyjde nová aktualita, upozorníme vás na ňu emailom.
(Na automatický odber "Zamyslení na každy deň" je potrebné sa prihlasiť samostatne cez formulár na podstránke Zamyslení.)
kontakty zamyslenia mis. omš. sp. menu Dar na misie