Proste Pána žatvy

ŽEBY ZÁZRAK PÁPEŽA BENEDIKTA XVI?

<strong>ŽEBY ZÁZRAK PÁPEŽA BENEDIKTA XVI?</strong>

Pápež Benedikt XVI. zomrel 31. decembra 2022 a 5. januára tohto roku bol pochovaný vo Vatikáne. Len o niekoľko dní neskôr sa už začali na sociálnych sieťach objavovať správy o údajnom zázraku, ktorý sa mal udiať počas jeho času jeho pôsobenia na Petrovom stolci. Konkrétne sa jedná o príbeh kňaza Petra Srsicha z arcidiecézy Denver (USA), ktorý sa stretol so Svätým Otcom Benediktom XVI. v Ríme, následne bol  uzdravený z rakoviny a vysvätený za kňaza v USA v roku 2021.

Príbeh kňaza Petra sa odvíja nasledovne:

Keď otec Peter Srsich prvýkrát rozpoznal povolanie ku kňazstvu, cesta k nemu sa zdala byť pomerne priama. Ani len vo sne by ho nebolo napadlo, aké „zákruty a obchádzky“ mu však Pán na tejto ceste ku kňazstvu pripravil.

V roku 2011 lekári po niekoľkých vyšetreniach zistili, že to, čo vyzeralo ako zápal pľúc, bol v skutočnosti nádor veľkosti baseballovej loptičky, ktorý „som mal medzi hrudným košom a pľúcami, ktorý mi tlačil na ľavú stranu pľúc a na srdce,” povedal Srsich v roku 2021 denníku Denver Catholic.

„Zistilo sa, že ide o Hodgkinov lymfóm štvrtého štádia, čo bol nádor, a videli sme aj ďalšie nádory v krvnom systéme,” rozprával kňaz.

V boji proti rakovine Srsich najprv podstúpil sedem cyklov chemoterapie a 21 dní ožarovania.

Rakovina ma až tak veľmi neovplyvnila, ale chemoterapia ma zničila“ spomína.

Približne po mesiaci liečby sa Srsichovi nedarilo dobre. Mal depresiu, cítil sa dosť beznádejne a premýšľal, prečo Boh dopustil, aby takto trpel. Jeho viera sa akoby vytratila: zistil, že už ani neverí, že existuje Boh, ktorý ho miluje.

Keď som tým prechádzal – vypadávaním vlasov, vedľajšími účinkami – a všetkým ostatným, myslel som si, že Boh neexistuje a že všetko, čo som sa naučil a čomu som veril, boli nezmysly. Ale  práve v tých chvíľach sa Boh rozhodol, že ma navštívi.

Uprostred týchto pocitov mu jeden z jeho spolužiakov priniesol do nemocničnej izby Oltárnu sviatosť. Hoci sa v tej chvíli necítil veľmi blízko k Pánovi, súhlasil s prijatím svätého prijímania. Urobil tak hlavne z dôvodu, aby upokojil svoju mamu.

„Vedel som, že mojej mame sa uľaví, keď ma uvidí prijímať, tak som povedal: ‘Dobre, prijmem sväté prijímanie.’ Jeden môj spolužiak zdvihol hostiu a povedal: ‘Hľa, Baránok Boží’. A náš Pán sa naozaj ukázal, zjavil sa mocným spôsobom a prehovoril do môjho srdca a ja som ho určite počul v hĺbke svojho srdca,“ povedal otec Srsich. „Povedal mi: ‘Peter, viem, že je to ťažké. Nebudem ťa zbavovať utrpenia, ale budem ťa ním sprevádzať.“

Bol to jeden z tých momentov, keď sa nič zdanlivo nič nezmenilo a predsa sa všetko zmenilo.“

Od tohto momentu nadobudli skúšky a trápenia, ktoré Srsich prežíval, úplne nový význam a následne úplne zmenili jeho vzťah s Kristom.

Spoznal som ho oveľa lepšie, spoznal som ho na ceste na Kalváriu, spoznal som ho na kríži. Môj vzťah s Kristom sa vďaka tejto skúsenosti kráčania s ním dramaticky zmenil.“

Aj napriek chorobe vPánovo volanie Srsicha ku kňazstvu neutíchalo. Po šiestich mesiacoch liečby sa Srsich prihlásil do seminára.

Išiel som za otcom Jimom Crismanom, ktorý bol v tom čase zodpovedným za povolania, a vlastne som ho požiadal o prihlášku do seminára, hoci som bol uprostred liečby,“ spomína so smiechom otec Srsich. „Mal som meter osemdesiat, vážil som 155 kíl, bol som plešatý a chorý. A on sa na mňa pozrel a povedal: ‘Vieš, Peter? Ešte nie. Musíš zvládnuť svoje fyzické zdravie. Nemôžeš bojovať s rakovinou a zároveň rozlišovať povolanie. Najprv sa musíš postarať o zdravie.

Myslím, že keď to povedal, bola to úľava a zároveň bolesť. Bol to pocit, že ma nechcú a že ma odmietli. Ale zároveň som si ako vtedy 17-ročný chlapec povedal: ‘No, skúsil som to’.“

Srsich na krátky okamih pocítil, že kňazstvo asi len nie je to, k čomu ho Boh volá. Zostal na liečení v detskej nemocnici až do marca, keď sa jeho rakovina dostala do remisie. Aj vďaka dobrým učiteľom, ktorí Srsicha navštevovali v nemocnici, aby mu pomohli udržať sa v štúdiu, mohol včas ukončiť štúdium na Mullenovej univerzite. Približne v tom istom čase sa nadácia Make-A-Wish, ktorá pomáha plniť želania deťom trpiacim vážnymi chorobami, Srsicha opýtala, či má nejaké želanie.

Začal som o tom premýšľať a povedal som si, žeby som sa chcel stretnúť s pápežom,“ povedal Srsich.

Jeho želanie sa splnilo. V júni toho istého roku ho organizácia Make-A-Wish spolu s rodinou dopravila do Ríma, kde dostal požehnanie od pápeža Benedikta XVI. po jednej z jeho stredajších audiencií.

Mal som asi 30 sekúnd až minútu na rozhovor s ním, tak som mu povedal základný opis môjho príbehu: ‘Mal som rakovinu, chcem byť kňazom. Môžem dostať vaše požehnanie? Tak mi dal svoje požehnanie. Bol to veľký, veľký dar, že som sa mohol skutočne stretnúť so Svätým Otcom, podať mu ruku a dostať jeho požehnanie,“ povedal.

Srsich priznal, že stretnutie so Svätým Otcom ho utvrdilo v povolaní, ku ktorému ho Boh volá. Keď sa dostatočne uzdravil, znovu sa prihlásil do seminára a otec Crisman jeho žiadosť s radosťou prijal. Po siedmich rokoch formácie a štúdia bol napokon začiatkom mája roku 2021 vysvätený za kňaza.

Byť kňazom je skvelý život. Je krásne začať vidieť spôsoby, akými ma Boh pripravoval na toto povolanie, na prijatie sviatosti služby, ktorá nie je pre mňa, [ale] pre Boží ľud. On si dokázal použiť tieto rôzne momenty počas môjho života, tieto rôzne skúsenosti počas môjho života… Hoci som kňazom len päť mesiacov, už som mal možnosť vidieť, ako Boh pôsobí, ako cezo mňa rozdáva milosti, aby prinášal svoj život iným. Je to jednoducho krásny život, krásny dar, za ktorý som veľmi vďačný.“

8. januára 2023

Zdroj: https://denvercatholic.org/i-will-walk-with-you-new-priest-shares-journey-through-cancer-to-his-vocation/

a https://www.aciprensa.com/noticias/milagro-de-benedicto-xvi-joven-vencio-al-cancer-tras-verlo-y-ahora-es-sacerdote-27513

Našli ste na stránke chybu? Upozornite nás, aby sme ju čím skôr odstránili. Ďakujeme!

Prihláste sa na automatický odber noviniek. Vždy, keď vyjde nová aktualita, upozorníme vás na ňu emailom.
(Na automatický odber "Zamyslení na každy deň" je potrebné sa prihlasiť samostatne cez formulár na podstránke Zamyslení.)
kontakty zamyslenia mis. omš. sp. menu Dar na misie