Aktuality

PÚTNICKÝ VÝLET DO BUDAPEŠTI

V sobotu 19. novembra 2022 sa veriaci z Kostola Arnolda Janssena na Krupinskej ulici vybrali na púťdo Budapešti. K farníkom z kostola sa pridali sestričky SSpS, sr. Vianea aj P. Joji – Ind, s ktorým páter Johny chodil do základnej školy v rodnej dedine. Teraz pôsobí v Ríme. Ako prvý sme navštívili Skalný kostol na svahu vrchu Gellért-hegy. Bol vytvorený v jaskyni Sv. Ivana a kostol je zasvätený Matke Božej. Má zhruba 100 ročnú históriu. Motiváciou pre vytvorenie Skalného kostola bola jaskyňa v Lurdoch. Nachádza sa tu niekoľko malých kaplniek, v najväčšej z nich sme mali svätú omšu. Po nej sme pokračovali autobusom k impozantnému Parlamentu na pravom brehu rieky Dunaj. Tu sme mali zabezpečenú prehliadku s výkladom. Parlament sa staval pre veľké Uhorsko, ktoré malo v tom čase cca 25 miliónov obyvateľov, preto je taký veľkolepý. Stavba trvala 17 rokov, dokončený bol v roku 1902. Len pre zaujímavosť, má 27 brán a 365 väčších a menších veží. Okrem iného sme tu videli aj Svätoštefanskú korunu.

Ďalšou zastávkou bola Bazilika sv. Štefana, nachádzajúca sa v blízkosti Parlamentu. Nádherný výhľad na Budapešť sa nám naskytol z veže baziliky, kde si mnohí urobili krásne fotky. Pred bazilikou už boli Vianočné trhy, a tak sme čosi ochutnali, pokúpili, pobavili sa a odfotili. Žiaľ, čas na prehliadku Budapešti sa skončil a my sme sa vydali na cestu domov.

Páter Johny pripravil a výborne zorganizoval celý program. Sprevádzala nás „naša“ osvedčená sprievodkyňa pani Halászová a na najmodernejšom autobuse nás bezpečne viezol Peter Hanke. Neodmysliteľnou súčasťou púte boli modlitby, ktoré viedol náš milý diakon Lukáš Hanúsek. Na záver treba podotknúť, že okrem vydareného výletu, plného zážitkov, sme mali aj pekné slnečné počasie. Bol to požehnaný čas strávený s krásnymi ľuďmi.

Všetkým úprimne ďakujeme!

Text pripravili: rodina Helienkových

Našli ste na stránke chybu? Upozornite nás, aby sme ju čím skôr odstránili. Ďakujeme!

Prihláste sa na automatický odber noviniek. Vždy, keď vyjde nová aktualita, upozorníme vás na ňu emailom.
(Na automatický odber "Zamyslení na každy deň" je potrebné sa prihlasiť samostatne cez formulár na podstránke Zamyslení.)
kontakty zamyslenia mis. omš. sp. menu Dar na misie