Aktuality

Reflexia: O AKEJ LÁSKE HOVORÍ KRISTUS?

Reflexia: O AKEJ LÁSKE HOVORÍ KRISTUS?

Ježiš povedal svojim učeníkom: „Kto ma miluje, bude zachovávať moje slovo a môj Otec ho bude milovať; prídeme k nemu a urobíme si uňho príbytok. Kto ma nemiluje, nezachováva moje slová. A slovo, ktoré počujete, nie je moje, ale Otcovo, toho, ktorý ma poslal. Toto som vám povedal, kým som ešte u vás. Ale Tešiteľ, Duch Svätý, ktorého pošle Otec v mojom mene, naučí vás všetko a pripomenie vám všetko, čo som vám povedal. Pokoj vám zanechávam, svoj pokoj vám dávam. Ale ja vám nedávam, ako svet dáva. Nech sa vám srdce nevzrušuje a nestrachuje. Počuli ste, že som vám povedal: Odchádzam – a prídem k vám. Keby ste ma milovali, radovali by ste sa, že idem k Otcovi, lebo Otec je väčší ako ja. A povedal som vám to teraz, skôr, ako sa to stane, aby ste uverili, keď sa to stane.“ (Jn 14, 23-29)

Podcast:

Láska je slovo, ktoré počujeme neustále. Vždy, keď počujeme slovo “láska”, rozžiaria sa nám oči a naše srdce sa rozbúši o niečo rýchlejšie. Slovo láska, hovorí P. Elmer Ibarra SVD, je však podľa môjho názoru jedno z najnepochopenejších a najzneužívanejších slov.

V evanjeliu (Jn 14, 23-29) nás Ježiš nielen žiada, aby sme sa mali radi, ale vlastne nám prikazuje, aby sme sa milovali navzájom. Nie je to zvláštne? Mnohí z nás si myslia, že láska je ten nádherný cit voči druhému človeku. Láska je ten nevysvetliteľný cit, vďaka ktorému sa cítime ľahko a šťastne. Láska je pocit, ktorý nám rozžiari oči a núti nás robiť veci, ktoré by sme za bežných okolností nerobili. Čo je vlastne cieľom tohto “prikázania”, ktoré nám Ježiš dáva?

Ježiš nás žiada, aby sme milovali, a to nielen ako záležitosť citu alebo zaľúbenia, ale aby sme milovali v tej najčistejšej podobe, a to ako rozhodnutie. Je to láska, ktorá nás prinúti vstávať skoro ráno, aby sme pripravili obed pre svojich drahích. Je to láska, ktorá vás prinúti pracovať navyše, aby sme mohli poslať nejaké peniaze svojej rodine do zahraničia. Je to láska, ktorá nás núti odísť z cesty, aby sme pomohli chorému príbuznému a postarali sa o jeho potreby. Toto je láska, o ktorej hovorí Ježiš.

A je toho ešte viac, žiada nás, aby sme sa navzájom milovali, aj keď ten “iný” je človek, s ktorým sme sa už dlho nerozprávali kvôli nedorozumeniu spred rokov. Žiada nás, aby sme sa navzájom milovali, aj keď nám ten “iný” ukradol peniaze, keď prežíval ťažké časy. Žiada nás, aby sme sa navzájom milovali, aj keď ten “iný” je niekto, koho sme nikdy predtým nestretli. Toto je láska, ktorú nám Ježiš hovorí, aby sme robili. Vlastne nám to prikazuje, aby každý vedel, že sme jeho učeníci.

Tajomstvom prvotnej Cirkvi, ktorá obrátila toľko pohanov na kresťanstvo, je láska. Láska, ktorá rešpektuje jeden druhého. Láska, ktorá sa k druhým správa rovnako. Láska, ktorá ide k núdznym, aj keď nepozná ich mená. Ako poznamenal historik Tertulián o prvotnej Cirkvi, “Rimania volali: Pozrite sa, ako sa navzájom milujú”. Takto by Ježiš chcel, aby nás poznali.

Týmto sa nás Ježiš pýta: Je naša láska obmedzená len na tých, ktorých milujeme, alebo ktorí milujú nás? Je naša láska obmedzená len na pocit? Milujeme preto, lebo máme pocit, že milujeme? Alebo je naša láska rozšírená na všetkých, či ich poznáme alebo nie, či nás milujú alebo nie, či sú našimi nepriateľmi alebo nie. Milujeme tak, ako nám to prikázal Ježiš?

Našli ste na stránke chybu? Upozornite nás, aby sme ju čím skôr odstránili. Ďakujeme!

Prihláste sa na automatický odber noviniek. Vždy, keď vyjde nová aktualita, upozorníme vás na ňu emailom.
(Na automatický odber "Zamyslení na každy deň" je potrebné sa prihlasiť samostatne cez formulár na podstránke Zamyslení.)
kontakty zamyslenia mis. omš. sp. menu Dar na misie