Aktuality

REFLEXIA: ODDYCH PRI PÁNOVI (Mk 6, 30-34)

REFLEXIA: ODDYCH PRI PÁNOVI (Mk 6, 30-34)

Kde bolo tam bolo, bola raz jedna firma a táto firma hľadala  muža – drevorubača, ktorý bude pracovať v lese. Jedného dňa sa o prácu uchádzali dvaja drevorubači. Riaditeľ firmy povedal, že prijme len jedného. Pozval teda oboch na skúšku. Dal im dve hodiny na to, aby naštiepali čo najviac dreva a ten, kto naštiepe viac, dostane prácu. Obaja sa teda hneď pustili do práce a po dvoch hodinách sa ukázalo, kto je víťazom. Drevorubač, ktorý vyhral, nasekal o 20 percent viac dreva. Porazený drevorubač sa ho hneď spýtal na tajomstvo jeho úspechu. On mu na to odpovedal: „Je to jednoduché, každých 30 minút si urobím päťminútovú prestávku, aby som si oddýchol a tiež, aby som si nabrúsil sekeru.“

Podcast:

V evanjeliu 16. nedele v cezročnom období, ktoré je pokračovaním rozprávania z minulého týždňa, sa apoštoli, ktorých Ježiš poslal v dvojiciach do celého sveta ohlasovať evanjelium, uzdravovať chorých a vyháňať zlých duchov, vrátili a chceli Ježišovi porozprávať všetky svoje skúsenosti. Ježiš si však pritom všetkom všimol, že sú unavení, a že by potrebovali nejaký čas na oddych. Rozhodol sa teda ísť s nimi na opustené miesto, aby mohli byť sami.

Mnohí z nás prežívajú rušný, hektický život. V dávnych časoch to bolo oveľa jednoduchšie: ráno sme sa zobudili, išli sme do práce, večer sme prišli domov a užívali si víkend s rodinou  a priateľmi. S rozvojom komunikačných technológií, ako sú e-maily, mobilné telefóny, sociálne médiá ako Facebook, Twitter a Instagram, je pomerne ťažké byť na „opustenom mieste“ a mať čas pre seba. Neustále nás bombardujú e-maily a textové správy z práce, aj keď máme voľno, a veci, ktoré si vyžadujú našu pozornosť, aj keď je už neskoro večer. Ale je potrebné sa zastaviť a oddýchnuť si. To si uvedomoval i sám Ježiš počas svojho života.

Žiaľ, v dnešnej dobe je luxusom mať čas pre seba. Raz som skončil, popisuje P. Elmer Ibarra SVD, týždňové duchovné cvičenia pre spolubratov SVD a sestry Ducha Svätého. Bol to čas milosti. Boli sme v tichu, bez televízie, bez rádia a mali sme čas len pre seba. Niektorí z nás si písali denník o svojich minulých zážitkoch, iní zasa išli von na prechádzku do prírody, alebo niektorí si chceli len tak oddýchnuť od všetkých povinností zo svojich zamestnaní. Je možné, aby sme si aj my našli čas pre seba? Možno sa len vybrať do blízkeho parku, vziať fotoaparát a cvaknúť zopár záberov, možno si pozrieť film, možno dokonca len tak ísť von, aby ste boli so svojou manželkou, alebo manželom, milovanou osobou, alebo blízkym priateľom. Podobne to videl i sám Ježiš. Čas pre seba, je veľmi potrebný.

Jednou z vecí, ktoré v živote potrebujeme, aby sme prežili, je jedlo. A keď Ježiš v dnešnom evanjeliu videl, koľko ľudí túži po jeho slovách, namiesto toho, aby ich odohnal, pretože potreboval mať čas so svojími učeníkmi, prepadol súcitu a dlho ich učil.

Teraz, viac ako kedykoľvek predtým, je veľký smäd po Božom slove. V SVD zažívame, že ľudia chcú lepšie poznať Bibliu. Aj napriek pandémii máme medzi nami dve biblické skupiny, popisuje P. Elmer Ibarra SVD z Austrálskej provincie, ktoré pokračujú v stretnutiach prostredníctvom ZOOM. V súčasnosti je omnoho viac ľudí, ktorí sa chcú sýtiť Božím slovom. Môj priateľ, rehoľný brat Kieran Fein, mi raz povedal, že ľudia, ktorí chodia na svätú omšu, sa živia z dvoch stolov: zo stola Božieho slova a zo stola Eucharistie. A to je výzva aj pre nás kňazov. Na svätých omšiach máme veriacich sýtiť nielen z Eucharistického stola (čo je samozrejme veľmi dôležité), ale zároveň si zaslúžia byť sýtení aj zo stola Božieho slova. Aby to bolo možné, je potrebné, aby sme Božiemu slovu prikladali náležitú dôležitosť pri jeho ohlasovaní a jeho výkladu pre náš každodenný život. Táto výzva je výzvou pre všetkých ľudí. Je potrebné, aby sme hľadali občerstvenie aj prostredníctvom Božieho slova, či už čítaním Biblie, ale aj pozornosťou pri svätej omši, najmä počas liturgie slova.

Evanjelium 16. nedele v cezročnom období nám hovorí o tom, ako nám Ježiš podáva svoju ruku, ako nám chystá cestu, aby mohli byť naplnené všetky naše potreby. Jediné, čo musíme urobiť, je chopiť sa tejto príležitosti oboma rukami a využiť túto možnosť: nechať sa Ježišom vychovávať prostredníctvom jeho Slova.

Zdroj: https://divineword.org.au/item/1215-16th-sunday-in-ordinary-time-year-b-2021

Našli ste na stránke chybu? Upozornite nás, aby sme ju čím skôr odstránili. Ďakujeme!

Prihláste sa na automatický odber noviniek. Vždy, keď vyjde nová aktualita, upozorníme vás na ňu emailom.
(Na automatický odber "Zamyslení na každy deň" je potrebné sa prihlasiť samostatne cez formulár na podstránke Zamyslení.)
kontakty zamyslenia mis. omš. sp. menu Dar na misie