Aktuality

SVÄTÝ ARNOLD, ORODUJ SA ZA NÁS!

SVÄTÝ ARNOLD, ORODUJ SA ZA NÁS!

15. januára oslavujeme sviatok nášho zakladateľa sv. Arnolda Janssena. Otec Arnold, tak ako ho poznáme, bol mužom vízie, odhodlania a nekompromisného nasadenia sa pre Evanjelium.

Podcast:

Narodil sa takmer pred 184 rokmi na hraniciach Nemecka a Holandska. Stal sa kňazom, učiteľom, vydavateľom a bol človekom s neutíchajúcou túžbou, aby katolícke Nemecko urobilo niečo pre zahraničné misie, pre ľudí mimo Nemecka.  

Otec Arnold založil tri misijné kongregácie v čase, keď bola Cirkev v Nemecku prenasledovaná. Prekročil rieku Maas a na území Holandska v Steyli sa mu podarilo založiť Spoločnosť Božieho Slova (SVD) – mužský rád bratov a kňazov misionárov, misijné sestry Služobnice Ducha Svätého (SSpS) – ženskú vetvu činných misionárok a Služobnice Ducha Svätého Ustavičnej Poklony (SSpSAp) – klauzúrnu ženskú vetvu, ktorá žije životom modlitby za misie.  

Keď som mal možnosť prvýkrát stáť pri sarkofágu otca Arnolda v Steyli, na mieste, kde sa zrodilo toto obrovské misijné dielo, pociťoval som veľkú bázeň pred človekom, ktorý vďaka svojej absolútnej dôvere a nekompromisnej oddanosti Božiemu volaniu a za pomoci Božej milosti dokázal vytvoriť tak veľkú rodinu bratov a sestier po celom svete.  

Sv. Arnold Janssen je patrónom nášho kostola v Bratislave na Krupinskej ulici. Spoločenstvo veriacich, ktorí navštevujú náš kostol ako aj členovia Arnoldovej rodiny nebudú môcť tento piatok prísť a sláviť sviatok nášho patróna ako po iné roky – so slávnostným spevom, plným kostolom veriacich a spoločným pohostením. Deti nebudú behať po celom areáli misijného domu a my nebudeme mať pocit, že sme nestihli s niektorými prehodiť pár slov. Zasiahla nás, a nielen nás, ale aj celý svet, pandémia. Tentokrát budeme musieť sláviť sviatok sv. Arnolda za zatvorenými dverami nášho kostola a vašich domovov. A hoci to v nás vyvoláva určitý smútok, berme to ako príležitosť premeniť naše domovy na jasle, miesto, kde sa do tmy a chudoby narodí Ježiš – Svetlo sveta, náš Spasiteľ a naša Nádej.  

Jedno čínske príslovie hovorí: daj im korene, potom krídla. Nebolo to inak ani v prípade sv. Arnolda. Bol to práve jeho domov, kde sa naučil dôvere v Boha, láske k vtelenému Božiemu Slovu (pri každodennom čítaní prológu od sv. Jána) a otvorenosti Duchu Svätému (od svojho otca). Práve za zatvorenými dverami, keď rodičia sv. Arnolda viedli spolu s ostatnými deťmi každý deň k večerným modlitbám, sa udiali v ich rodine veľké veci.    

Nech sú dvere zatvorené. Je to príležitosť od Boha pre nás, aby sme zasiali v našich rodinách semienka svätosti. Dajme im najprv korene, potom budú mať svoje krídla. Nech sa rodí v našich rodinách viac sv. Arnoldov, ktorí chcú robiť niečo pre zahraničné misie, pre ľudí mimo katolíckeho Slovenska.   

Sv. Arnold, oroduj sa za nás! 

Nech žije Svätý Trojjediný Boh v našich srdciach a v srdciach všetkých ľudí. 

Text pripravil: P. Johny George Ambattu SVD, Rektor Misijného domu v Bratislave

Našli ste na stránke chybu? Upozornite nás, aby sme ju čím skôr odstránili. Ďakujeme!

Prihláste sa na automatický odber noviniek. Vždy, keď vyjde nová aktualita, upozorníme vás na ňu emailom.
(Na automatický odber "Zamyslení na každy deň" je potrebné sa prihlasiť samostatne cez formulár na podstránke Zamyslení.)
kontakty zamyslenia mis. omš. sp. menu Dar na misie