Aktuality

V LIMBACHU SPOZNÁVALI BOLÍVIU

V LIMBACHU SPOZNÁVALI BOLÍVIU

Dňa 7. septembra 2021 zavítal do Limbachu misionár páter Ondrej Pešta SVD. V dopoludňajších hodinách mal viacero prednášok pre žiakov základnej školy. Prostredníctvom fotografií priblížil žiakom faunu, flóru i život ľudí v tejto juhoamerickej krajine. Bolívia ma dvakrát viac obyvateľov a dvadsaťkrát väčšiu rozlohu ako Slovensko. Nachádza sa tam najväčšia soľná púšť. Deti až zhíkli pri pohľade na kondora, ktorý môže mať rozpätie krídel až 5 metrov, či veľhada kráľovského, ktorého stretol na svojich cestách.

Následne sa páter Ondrej stretol s miestnym kňazom Dp. Miroslavom Mikom, s ktorým si vymenili aj skúsenosti v oblasti včelárstva. Páter Ondrej priblížil pastoračnú situáciu v krajine. „Niektoré dedinky majú svätú omšu len raz za dva mesiace. Uchovávať Eucharistiu v bohostánkoch v odľahlých častiach Amazónie nie je možné pre obrovskú vlhkosť. Tieto pastoračné skúsenosti má aj pápež pochádzajúci z Argentíny a hľadá možné riešenia.“

Po obede si páter Pešta pozrel vinohrady a následne o 18. hodine slávil s miestnym kňazom svätú omšu v kostole sv. Teobalda v Limbachu. Po svätej omši bolo malé občerstvenie, ktoré zabezpečila obec v spolupráci s OZ LIRA a vinár František Slezák. Nasledovala prednáška, v rámci ktorej páter Pešta hovoril o svojej misijnej práci. Asi 50 účastníkov prednášky zaujímala situácia v školstve, zdravotná starostlivosť. V tejto rozľahlej krajine je náročná situácia aj čo sa týka náboženskej slobody. Napriek tomu, že je tam 80% katolíkov, priestor pre vyučovanie náboženstva sa zužuje asi tak, ako na Slovensku počas komunistického režimu. Dozvedeli sa, že v chudobných častiach deti neraňajkujú ani nevečerajú. Školská dochádza je síce povinná, no aj tak nie všetky deti chodia do školy alebo školskú dochádzku ukončia predčasne. On-line vzdelávanie v krajine s drahým internetom bolo v čase pandémie málo dostupné, obzvlášť pre chudobné rodiny. Jedlo majú len raz do dňa. Vedia sa tešiť aj z mála. Na hru im stačí niekoľko malých guličiek. Radosť v očiach bolo vidno aj na deťoch, ktoré sa na lúke naháňali so pštrosom.„Keď som pred skoro 18 rokmi prišiel do Bolívie a autom sme prechádzali pomedzi chudobné dedinky a videl som tie chatrče, vo svojom srdci som cítil: Ondrej, tu si povolaný – slúžiť týmto ľuďom.“

V Bolívii prežil časť života vysoko v horách a teraz pôsobí v oblasti Amazónie. Prežil útok škorpióna, napadlo ho 80 smrtiacich včiel (z nich našťastie „len“ jedenásť ho aj reálne popichalo), dostal maláriu, len tesne sa vyhol stretu s krokodílom a na cestách vídava aj veľhada kráľovského. Život v krajine však nepovažuje za nebezpečný. „Tak, ako na Slovensku môžeme stretnúť medveďa, ak aj v Bolívii môžeme stretnúť nebezpečnejšie zvieratá,“ konštatoval. „Sme v Božích rukách.“  Na záver poprosil obyvateľov obce, aby naňho mysleli vo svojich modlitbách a žili svoj život misionára tam, kde práve sú – vo svojich rodinách, v škole, na pracovisku. Účastníci podujatia podporili misionára milodarom pre potreby misie a žiaci školy pripravujú kresby, ktoré neskôr páter Pešta rozdá deťom, a tak sa otvorí cesta pre priateľstvo detí medzi dvoma krajinami.

Informovali:  František Neupauer a Miroslava Šlepecká

Našli ste na stránke chybu? Upozornite nás, aby sme ju čím skôr odstránili. Ďakujeme!

Prihláste sa na automatický odber noviniek. Vždy, keď vyjde nová aktualita, upozorníme vás na ňu emailom.
(Na automatický odber "Zamyslení na každy deň" je potrebné sa prihlasiť samostatne cez formulár na podstránke Zamyslení.)
kontakty zamyslenia mis. omš. sp. menu Dar na misie