Nepoškvrneného Srdca Panny Márie

Nepoškvrneného Srdca Panny Márie

Dnešné Božie Slovo:
„Ježišovi rodičia chodievali každý rok do Jeruzalema na veľkonočné sviatky. Keď mal dvanásť rokov, tiež išli, ako bývalo na sviatky zvykom. A keď sa dni slávností skončili a oni sa vracali domov, zostal chlapec Ježiš v Jeruzaleme, čo jeho rodičia nezbadali. Nazdávali sa, že je v sprievode. Prešli deň cesty a hľadali ho medzi príbuznými a známymi. No nenašli. Vrátili sa teda do Jeruzalema a tam ho hľadali.
Po troch dňoch ho našli v chráme. Sedel medzi učiteľmi, počúval ich a kládol im otázky. Všetci, čo ho počuli, žasli nad jeho rozumnosťou a odpoveďami.
Keď ho zazreli, stŕpli od údivu a Matka mu povedala: „Syn môj, čo si nám to urobil? Pozri, tvoj otec i ja sme ťa s bolesťou hľadali!“
On im odpovedal: „Prečo ste ma hľadali? Nevedeli ste, že mám byť tam, kde ide o môjho Otca?“ Ale oni nepochopili slovo, ktoré im hovoril.
Potom sa s nimi vrátil do Nazareta a bol im poslušný.
A jeho matka zachovávala všetky slová vo svojom srdci.
A Ježiš sa vzmáhal v múdrosti, veku a v obľube u Boha i u ľudí.“

Lk 2, 41-52

Zamyslenie:

„…čo si nám to urobil?“ Výčitka Ježišovi?! Z Ježišovej strany nebola opätovná kontra výčitkou, ale pokojná a láskavá odpoveď. Nepripomína ti to niečo? Mne veru áno. Keď sa mi občas veci v živote rúcajú, alebo nejdú podľa mojich predstáv, tiež mi napadne „Bože, čo si mi to urobil?“. No na mieste by bola výčitka Boha voči mne „kámo, to čo si ty urobil mne?“. No naopak, Boh láskavo odpovedá. Niekedy nie hneď, ale po dlhšej dobe. Niekedy príde odpoveď sama od seba, inokedy ju musím úpenlivo hľadať. Ale napokon zistím čo bola božia vôľa, a že to bolo správne.

V tomto úryvku nachádzam krásny odkaz Boha „Nič mi nevyčítaj, ale hľadaj moju vôľu.“ Pýtajme sa preto Boha naše otázky, ale nevyčítajme mu. A nezostaňme zatrpknutí, ale s otvoreným srdcom hľadajme a počúvajme jeho odpoveď.

Aplikácia:

1/ Skús sa dnes/zajtra aspoň na minútu zastaviť a rozjímať o tom, aká asi môže byť božia vôľa v súvislosti s tým, čo sa okolo teba práve deje.

2/ Dnes sa pomodlím za teba, kto si prečítal toto zamyslenie a obzvlášť za pátra Igora SVD, ktorý nám pripravil takýto obohacujúci projekt na celý tento rok. Pridáš sa?

Marek

ženatý, business developer, 37 rokov

Prihláste sa na automatický odber zamyslení. Vždy, keď vyjde nové zamyslenie, upozorníme vás naň emailom.

Copyright © 2017 Spoločnosť Božieho Slova.
Všetky práva vyhradené.
Prihlásenie