Evanjelium:
„Ježiš opustil končiny Týru a cez Sidon prišiel ku Galilejskému moru do stredu dekapolského kraja. Tam priviedli k nemu hluchonemého a prosili ho, aby naňho vložil ruku. On ho vzal nabok od zástupu, vložil mu prsty do uší, poslinil si ich a dotkol sa mu jazyka. Potom pozdvihol oči k nebu, vzdychol a povedal mu: „Effeta,“ čo znamená: „Otvor sa!“ V tej chvíli sa mu otvorili uši a rozviazal spútaný jazyk a správne rozprával. A prikázal im, aby o tom nikomu nehovorili. Ale čím dôraznejšie im prikazoval, tým väčšmi to rozhlasovali a s tým väčším obdivom hovorili: „Dobre robí všetko: aj hluchým dáva sluch aj nemým reč.“ (Mk 7,31-37)
Podcast:
Zamyslenie:
Jeden príbeh hovorí o tom, ako malý Jožko túžil urobiť niečo mimoriadne, aby tým pomohol iným ľuďom. A preto si myslel, že musí prísť vojna, aby premohol nepriateľa a tak naplnil svoj sen a v očiach druhých sa stal hrdinom. Kováč, ktorému chodil ťahať mechy, mu vysvetlil, že hrdinom sa môže stať aj za iných okolností. Nielen vtedy, keď bude vojna. Preto spomenul jeho matku, ktorá denno-denne stála v studenej vode, aby vyprala šaty pre jeho šiestich súrodencov a pritom ani ju nenapadlo myslieť na odmenu, vďaku či odpočinok. „Ona bola hrdinkou.“ povedal kováč a spomenul aj zdravotnú sestru Alžbetu, ktorú Jožko poznal, ktorá noc čo noc stála pri lôžku trpiacich, pričom to robila s radosťou a bez nároku na odmenu. „Ona tiež bola hrdinkou.“ A kováč pokračoval: „Ty zatiaľ také veci robiť nemusíš, ale môžeš kovať svoje srdce, aby bolo silné, mužné, dobré a otvorené pre cudziu biedu.“ Túto radu si Jožko dobre zapamätal a keď sa časom stal kňazom, zanechal rodičov i vlasť a odišiel na misie k malomocným. Tam bol im matkou a sestrou a obetavo a s láskou pomáhal všetkým potrebným.
„Nekonať zlo je dobré, ale nekonať dobro je zlé,“ povedal čilsky spisovateľ – Alberto Hurtado, ktorého v roku 2005 prehlásil pápež Benedikt XVI. za svätého. A preto si, podľa slov súčasného pápeža Františka, musíme „zašpiniť ruky v skutkoch lásky.“ K týmto skutkom nás svojim príkladom povzbudzuje sám Ježiš. V evanjeliu sme počuli, ako priviedli k nemu hluchonemého “a prosili ho, aby naňho vložil ruku. On ho vzal nabok od zástupu, vložil mu prsty do uší, poslinil si ich a dotkol sa mu jazyka. Potom pozdvihol oči k nebu, vzdychol a povedal mu „Effeta“ („Otvor sa!“). A hneď na to sa hluchonemému otvorili uši a rozviazal spútaný jazyk a správne rozprával.
Ku konaniu skutkov lásky nás povzbudzuje aj apoštol Jakub, ktorý vo svojom liste – okrem iného – nás vyzýva, aby sme si všímali chudobných. Aby sme tých „v chatrnom odeve“ nepovažovali za ľudí druhej, tretej, štvrtej kategórie a hovorili im: „Ty si staň tam, alebo si sadni k mojej podnožke!“ Aby sme ich neznevažovali a neboli ich zlomyseľnými sudcami. Ale pomáhali im podľa našich možností a schopností. Lebo naša viera – ak nemá skutky – je sama v sebe mŕtva. „Ak je brat alebo sestra bez šiat a chýba im každodenná obživa a niekto z vás by im povedal: „Choďte v pokoji! Zohrejte sa a najedzte sa!“, ale nedali by ste im, čo potrebujú pre telo, čo to osoží?!“ pýta sa sv. Jakub.
A každý z nás sa musí rozhodnúť, či chce žiť vo svetle lásky k blížnemu alebo v tme sebalásky, vraví Martin Luther King, americký bojovník za občianske práva a nositeľ Nobelovej ceny za mier. Žiť a nie teoretizovať o nej. Nemecký spisovateľ a evanjelický pastor Wilhelm Busch spomína, ako raz sedel pri písacom stole, aby napísal výklad k Hymnu na lásku apoštola Pavla. Práve rozmýšľal, ako by mohol povzbudiť svojich poslucháčov, aby to skúsili s láskou, keď pri domových dverách niekto zazvonil. Prenikavé zvonenie ho vytrhlo z myšlienok. A keďže bol doma sám, musel teda ísť otvoriť. Akási zmoknutá žena zavrela svoj dáždnik a povedala: „Chcela som ísť vlastne k ľuďom, ktorí bývajú hore. „No, tak choďte,“ odpovedal podráždene. „Ja vám predsa nebránim!“ Usmiala sa: „Zdá sa, že tam nie sú doma. Nikto neotvára.“ Busch pokrčil plecami. „Tak radšej pôjdem,“ povedala, rozprestrela dáždnik a odišla. A on, pohoršený nad tým vyrušením, pobral sa opäť k písaciemu stolu. Kdeže som to prestal? A v tomto okamihu ho to zasiahlo ako úder blesku: „Láska je dobrotivá.“ „Tu som to mal,“ spomína tento evanjelický pastor. Ako krásne sa dá o láske písať, hovoriť a teoretizovať, ale čo tá zmoknutá žena pri dverách?!
Taliansky denník „La Stampa“ uverejnil rozhovor svätého otca Františka s vatikanistom Domenicom Agassom. V tomto rozhovore pápež povedal: „Snívam o Cirkvi, ktorá vie byť blízko ľuďom v konkrétnosti a nuansách každodenného života.“ Urobme všetko preto, aby sme vždy boli im nablízku so svojimi skutkami lásky. „Nekonať zlo je dobré, ale nekonať dobro je zlé.“
Modlitby Spoločnosti Božieho Slova:
Štvrťhodinová modlitba
Bože, večná pravda, veríme v teba.
Bože, naša sila a spása, dúfame v teba.
Bože, nekonečná dobrota, milujeme ťa celým srdcom.
Svoje Slovo si poslal ako Spasiteľa sveta. Učiň, aby sme v ňom boli všetci jedno.
Vylej na nás Ducha svojho Syna, aby sme oslavovali tvoje meno. Amen.
Vzývanie patrónov Spoločnosti Božieho Slova
Vtelené Božie Slovo oživuj nás svojim Duchom.
Najčistejšia Matka Božia priveď všetkých k svojmu Synovi.
Svätý Michal, Gabriel a Rafael pomáhajte šíriť Božie kráľovstvo na zemi.
Svätý Jozef, Joachim a Anna vyprosujte nám služobníkov evanjelia.
Svätý Peter a Pavol, Ján a Ondrej pomáhajte hlásateľom viery.
Svätý Gregor, Augustín a Vincent prihovárajte sa za všetky stavy Cirkvi.
Svätý Arnold, Jozef, bl. Mária, Jozefa a mučeníci našej Spoločnosti pomáhajte nám v apoštolskej práci.
Pred svetlom Slova a Duchom milosti nech ustúpi temnosť hriechu a noc nevery, a nech žije Srdce Ježišovo v srdciach všetkých ľudí. Amen.
Našli ste na stránke chybu? Upozornite nás, aby sme ju čím skôr odstránili. Ďakujeme!