Zamyslenie na 7. januára 2020, Utorok po Zjavení Pána alebo Svätého Rajmunda z Peňafortu, kňaza

Zamyslenie na 7. januára 2020, Utorok po Zjavení Pána alebo Svätého Rajmunda z Peňafortu, kňaza

Robte pokánie, lebo sa priblížilo nebeské kráľovstvo.
(Mt 4, 12-17. 23-25)

Predsavzatie schudnúť po vianočnom hodovaní patrí medzi klasické novoročné. Prvotné odhodlanie sa však časom stráca a vtedy tréner vo fitku motivuje svojho klienta: „Jedz zdravo a cvič, lebo leto sa blíži!“ Táto výzva človeka znova nakopne, lebo ho straší pocit hanby pri pomyslení na prichádzajúci plavkovú sezónu, ktorá odhalí (ne)miernosť v jedení a pohybe.

Kráľ a Osobný tréner našej duše, Ježiš, vraví: „Robte pokánie, lebo sa priblížilo nebeské kráľovstvo.“ Nebeské kráľovstvo obnaží našu dušu a tá sa ukáže taká, aká naozaj je. Ježiš túži po láskyplnej jednote s nami, ale vie, že trpíme rôznymi neduhmi a chorobami (hriechmi a neresťami), ktoré túto jednotu narúšajú. A preto nás vyzýva k pokániu, ktoré jednotu obnovuje. Pokánie, po grécky metanoia, doslova zmena myslenia, „je radikálne preorientovanie celého života, návrat, obrátenie sa k Bohu celým srdcom, zanechanie hriechu, odvrátenie sa od zla spojené s odporom k zlým skutkom, ktorých sme sa dopustili.“ (KKC 1431)

Kráľ príde odmeňovať aj trestať. Strach pred trestom je dostačujúcim motívom k pokániu, ale Ježiš nás nechce strašiť, On nás neúnavne miluje. Najlepším motívom na pokánie je obava zo zarmútenia nášho Nebeského Otca, ktorá pramení z lásky. „Láska zakrýva množstvo hriechov.“ (1Pt 4,8)  

Aplikácia:

1. Uvedomuješ si Ježišovu výzvu na pokánie ako hrozbu alebo ako Jeho neúnavnú túžbu po Tvojej láske?

2. Predstav si výzvy dnešného dňa a dopredu si zaumieň radikálne obrátenie sa k Bohu celým srdcom. Ak predsa padneš, neboj sa a čo najskôr zanechaj hriech, „lebo sa priblížilo nebeské kráľovstvo.“

Marián, slobodný, fyzik, 26 r.

Prihláste sa na automatický odber zamyslení. Vždy, keď vyjde nové zamyslenie, upozorníme vás naň emailom.

Copyright © 2017 Spoločnosť Božieho Slova
Všetky práva vyhradené
Prihlásenie