Evanjelium:
„Kým ešte hovoril zástupom, vonku stála jeho matka a bratia a chceli sa s ním rozprávať. Ktosi mu povedal: „Vonku stojí tvoja matka a tvoji bratia a chcú sa s tebou rozprávať.“ On však odvetil tomu, čo mu to vravel: „Kto je moja matka a kto sú moji bratia?“ Vystrel ruku nad svojich učeníkov a povedal: „Hľa, moja matka a moji bratia. Lebo každý, kto plní vôľu môjho Otca, ktorý je na nebesiach je môj brat i sestra i matka.“ (Mt 12,46-50)
Podcast:
Zamyslenie:
Dnes slávime sviatok Panny Márie Fatimskej, ktorý nám pripomína zjavenie Panny Márie trom malým deťom, Lucii, Hyacinte a Františkovi. Mohli by sme povedať, že tieto zjavenia – nie až tak obvyklé v dejinách Cirkvi – môžeme považovať za akési „znamenia čias“. A vieme, čo nasledovalo potom. Pápež Pius XII. povedal, že veľkým hriechom moderny je strata zmyslu pre hriech. A vojna je hriechom. Veľkým hriechom. Ako v minulosti, tak i dnes. Všetky vojny, okrem obrannej. Preto ak dnes niekto obhajuje agresora, ak dnes niekto zľahčuje hriechy proti životu, ak sa obracia chrbtom k obeti, pácha veľký hriech.
Ak sa obzrieme do dejín 20. storočia, tak vtedajší svet trpel najhoršími vojnami v dejinách ľudstva. Nikdy predtým nebolo zabitých a utýraných toľko ľudí ako v 20. storočí. Jasne to vyjadril i pápež Benedikt XVI.: „Žiadna predchádzajúca doba nezažila také kruté a krvavé vojny ako naša doba. Stali sa veci horšie ako čokoľvek, čo sa stalo kedykoľvek predtým.“
No, môžeme vidieť jednu dôležitú vec. Boh je milosrdný, Otec dobroty, ktorý nás neopúšťa, aj keď sme sa odchýlili od jeho vôle. Práve v tomto storočí „hrôz a holokaustov“, podľa slov sv. Jána Pavla II., chcel Boh potešiť ľudstvo viacerými spôsobmi. Jedným z nich boli zjavenia Panny Márie.
Koncom 19. storočia sa vyzdvihovali Lurdy, začiatkom 20. storočia vynikali zase zjavenia vo Fatime. Tieto skutočnosti poukazujú na niektoré prozreteľnostné paralely. Na jednej strane boli tí, ktorým sa Panna Mária zjavila veľmi mladí, často veľmi jednoduchí, niekedy i negramotní, no predsa vždy ochotní podriadiť sa vôli nebeského Otca. Práve títo boli ochotní a schopní plniť Božiu vôľu a týchto Ježiš uznáva za svojich bratov a sestry. A druhá dôležitá vec: predmetom výzvy Panny Márie bolo zmierenie za ľudské hriechy, pokánie a modlitba za hriešnikov.
Modlime sa teda, najmä dnes, aby sme boli stále viac deťmi Otca a viac bratmi a sestrami medzi sebou.
Modlitby Spoločnosti Božieho Slova:
Štvrťhodinová modlitba
Bože, večná pravda, veríme v teba.
Bože, naša sila a spása, dúfame v teba.
Bože, nekonečná dobrota, milujeme ťa celým srdcom.
Svoje Slovo si poslal ako Spasiteľa sveta. Učiň, aby sme v ňom boli všetci jedno.
Vylej na nás Ducha svojho Syna, aby sme oslavovali tvoje meno. Amen.
Vzývanie patrónov Spoločnosti Božieho Slova
Vtelené Božie Slovo oživuj nás svojim Duchom.
Najčistejšia Matka Božia priveď všetkých k svojmu Synovi.
Svätý Michal, Gabriel a Rafael pomáhajte šíriť Božie kráľovstvo na zemi.
Svätý Jozef, Joachim a Anna vyprosujte nám služobníkov evanjelia.
Svätý Peter a Pavol, Ján a Ondrej pomáhajte hlásateľom viery.
Svätý Gregor, Augustín a Vincent prihovárajte sa za všetky stavy Cirkvi.
Svätý Arnold, Jozef, bl. Mária, Jozefa a mučeníci našej Spoločnosti pomáhajte nám v apoštolskej práci.
Pred svetlom Slova a Duchom milosti nech ustúpi temnosť hriechu a noc nevery, a nech žije Srdce Ježišovo v srdciach všetkých ľudí. Amen.

Našli ste na stránke chybu? Upozornite nás, aby sme ju čím skôr odstránili. Ďakujeme!