Aktuality

ZOTRVÁVAŤ V PRÍTOMNOSTI: Ticho Ducha, ktorý prebýva v nás

Podcast:

Duch Pána je nado mnou, lebo ma pomazal…“ (Lk 4,18)

Duch Svätý, tretia Božská osoba, je darom Otca a Syna – osobná Láska, ktorá spája, preniká a premieňa. On je tým, kto v nás prebúdza schopnosť mlčať, pretože nás učí načúvať Božiemu srdcu. Jeho prítomnosť je ako očisťujúci oheň, no zároveň aj ako jemný vánok, ktorý tíši dušu. Ticho, ktoré spôsobuje, nie je absenciou zvuku, ale otvoreným priestorom, v ktorom sa stretáva človek s Bohom. Duch Svätý si v nás buduje chrám – miesto modlitby v Duchu a pravde (porov. Jn 4,24).

John Main OSB, benediktínsky mních a obnoviteľ kresťanskej meditácie v 20. storočí, vo svojej knihe Getsemanské promluvy zdôrazňuje: meditácia nie je technikou, ale školou Božej prítomnosti. Nie prítomnosti, ktorú vytvárame my – ale prítomnosti, ktorá nás predchádza a premieňa. Byť s Bohom, ktorý je. To je cieľ.

Ako hovorí Main, nejde o to, aby sme robili mnoho vecí. Ide o to, aby sme boli. Byť v tichu, byť v Božej blízkosti, byť v prítomnosti Lásky.

To je duchovná cesta Ducha: nie k výkonu, ale k vernosti. Nie k slovám, ale k jednoduchosti. V meditácii opakujeme jediné slovo – naše modlitebné slovo – a ponárame sa s ním hlbšie do Božej reality. Main to nazýva „chudobou jediného verša“. V tomto tichom verši sa zhromažďuje celý náš dych, dôvera i otvorenosť.

Main k tomu dodáva, že toto modlitebné slovo má neprestajne znieť v našom srdci, sprevádzať nás počas celého dňa a stať sa rytmom nášho vnútorného bytia. Postupne si naň zvykneme tak hlboko, že sa stane prirodzenou súčasťou aj vtedy, keď spíme, keď vstávame i počas každodenných činností.

Ticho, ktoré sa v nás týmto spôsobom rodí, nie je prázdne. Je to ticho Ducha Svätého – ktorý sa v nás modlí spôsobom, ktorý presahuje slová. Nie sme to my, kto sa modlí – je to Duch, kto sa modlí v nás. Nie naším úsilím sa premieňame, ale Duch nás premieňa tichým ohňom.

Duch sám sa prihovára za nás nevysloviteľnými vzdychmi.“ (Rim 8,26)

Main priznáva, že táto cesta nie je ľahká. Je to cesta odpútania – od hluku sveta, ale aj od našich vnútorných istôt, ktoré nám môžu poskytnúť falošný pocit duchovnej bezpečnosti. V jednej zo svojich osobných skúseností spomína, ako sa po vstupe do kláštora musel vzdať svojej dlhoročnej duchovnej praxe. Bola to metóda, ktorú pokladal za základ svojej viery. Viedla ho roky a stala sa jeho vnútorným kompasom. Stala sa jeho vnútorným kompasom. Vzdať sa jej bolo ako opustiť domov. No práve v tomto úkone sa mu otvoril nový priestor dôvery. Main to nazýva časom veľkej milosti – keď sa učil zakladať život nie na forme, ale výlučne na Bohu. Bol to krok od istoty k viere, od techniky k živej Božej prítomnosti.

„Musel som sa naučiť zriecť sa toho, čo bolo pre mňa najsvätejšie, aby som mohol objaviť, že môj život stojí iba na Bohu.“ Týmto nás Main učí, že modlitba nemá byť len niečím, čo nám poskytuje útechu, ale miestom, kde sa stretávame s Bohom ako našou jedinou a pravou oporou. Nie je cieľom sama o sebe – vedie nás k tomu, na koho sa môžeme naplno spoľahnúť: k Bohu samému. Duch Svätý nás vedie ďalej – do priestoru, kde sa už nevyslovuje nič, lebo všetko sa stáva prítomnosťou. V tichu sa zriekneme aj vlastného „duchovného ja“ – a zostáva len Boh. A to je sloboda Božích detí (porov. Rim 8,14–17).

„Nevstupujeme do meditácie, aby sme mali duchovné zážitky. Vstupujeme do nej, aby sme boli s Bohom.“ Byť s Bohom je tým najväčším darom, aký nám môže Duch vo svojom milosrdenstve ponúknuť.

Zostaňme na chvíľu v tichu a obráťme sa k Duchu Svätému v modlitbe:

Modlitba:

Duchu Svätý,
príď ako svetlo do môjho srdca.
Nauč ma mlčať, keď už nemám čo povedať.
Nauč ma počúvať, aj keď nepočujem nič.

Príď, Duchu, do môjho nepokoja
a nauč ma opakovať tvoje slovo ticha –
modlitebné slovo lásky, ktoré ma vracia k Tebe.

Zníž vo mne hlas ega,
aby som počul šepot tvojej prítomnosti.
Zlom vo mne túžbu po úspechu,
aby som sa naučil dôvere.

Naplň ma tichom, ktoré nie je prázdne –
ale plné Teba.
Zotrvaj vo mne, ako si utváral vnútorný pokoj Ježišovho srdca počas jeho samoty na púšti.

Daj, nech znie v mojom srdci
jediné slovo, ktoré vedie k pokoju:
„Ty si tu.“

Spracované podľa knihy John Main: Gethsemanské promluvy.

Text: P. Juraj Begany SVD

Publikované dňa: 11. júna 2025

Našli ste na stránke chybu? Upozornite nás, aby sme ju čím skôr odstránili. Ďakujeme!

Prihláste sa na automatický odber noviniek. Vždy, keď vyjde nová aktualita, upozorníme vás na ňu emailom.
(Na automatický odber "Zamyslení na každy deň" je potrebné sa prihlasiť samostatne cez formulár na podstránke Zamyslení.)
kontakty zamyslenia mis. omš. sp. menu