logo

na cestách
s evanjeliom

Kde sme

Čo robíme

Misie


feed-image Odoberať články
cez RSS 2.0
Sr. Veronika obdivovala silu ľudí v Južnom Sudáne Print option in slimbox / lytebox? (info) Pošlite priateľovi e-mail s odkazom na tento článok
Piatok, 20. máj 2016

Slovenská misionárka Veronika Terézia Racková SSpS, ktorá pôsobila ako lekárka v Južnom Sudáne, dnes zomrela. TK KBS to potvrdila provinciálna predstavená Misijnej kongregácie služobníc Ducha Svätého sr. Lucia Slušná.

Sr. Veronika Terézia Racková pracovala ako vedúca zdravotného strediska sv. Bakhity v meste Yei v Južnom Sudáne. V pondelok tento týždeň, hodinu po polnoci, sa vracala po odvoze pacienta do inej nemocnice, keď jej auto atakovali ozbrojenci, ktorí ju postrelili. Podľa lokálnych médií boli ako páchatelia činu zadržaní traja vojaci z armádnej jednotky tzv. „Joint Operation Unit“, rozmiestnenej v oblasti na zaistenie bezpečnosti civilistov počas noci. Absolvovala sériu operácii v miestnej nemocnici a v Keni.

Členka Misijnej kongregácie služobníc Ducha Svätého Veronika Terézia Racková v minulosti pôsobila v Taliansku, Holandsku, Nemecku, Rakúsku, Írsku, Anglicku, Indonézii a Ghane. Na Slovensku v minulosti pôsobila ako provinciálna predstavená. Rozhovor so sestrou Veronikou, ktorý poskytla v roku 2014 pre časopis Hlasy z domova a z misií: 

Do Sudánu odišla v roku 2010 sestra Veronika Theresia Rácková SSpS, rodáčka z Bánova. Založila novú misiu a pomáha ľuďom v tejto krajine. Vie si poradiť v zložitých situáciách, ktoré život v Južnom Sudáne so sebou prináša. V tomto čase je po niekoľkých rokoch doma na dovolenke a pre Hlasy odpovedala na naše zvedavé otázky. 

p1010829p1011031p1011033p1011038

Celý článok
 
Kňazská vysviacka a primície Print option in slimbox / lytebox? (info) Pošlite priateľovi e-mail s odkazom na tento článok
Streda, 18. máj 2016


Pokračovanie...
 
Verbisti majú nového provinciála, stal sa ním páter Pavol Kruták SVD Print option in slimbox / lytebox? (info) Pošlite priateľovi e-mail s odkazom na tento článok
Utorok, 3. máj 2016

Nitra 2. mája - Pri dnešnej slávnostnej liturgii v Nitre na Kalvárii bol do úradu nového provinciála rehole verbistov uvedený páter Pavol Kruták SVD. Vystriedal pátra Jána Štefanca SVD, ktorý bol na čele provincie v rokoch 2015-2016. Páter Kruták pochádza z Diviny (žilinská diecéza), narodil sa v roku 1957, za kňaza bol vysvätený v roku 1983, večné sľuby zložil v roku 1989. 


Spoločnosť Božieho Slova je na Slovensku prítomná od roku 1923. Charizmou verbistov od založenia roku 1875 je misijná služba Cirkvi Ad Gentes. Dnes verbisti pracujú v 76 krajinách sveta na všetkých kontinentoch. Je ich viac ako 6000 kňazov a bratov, z ktorých je 32 Slovákov pôsobiacich v misiách. Na Slovensku ich je 63.

Páter Pavol Kruták pôsobil ako správca farnosti Terchová, vo viacerých úradoch provincie a žilinskej diecézy a predtým tiež ako misionár na Filipínach. Verbisti v ňom dostávajú skúseného a horlivého vodcu.

novy_provincial_krutak__10_novy_provincial_krutak__12_novy_provincial_krutak__21_novy_provincial_krutak__22_

 
Ľudové misie vo farnosti Heľpa Print option in slimbox / lytebox? (info) Pošlite priateľovi e-mail s odkazom na tento článok
Nedeľa, 1. máj 2016

V dňoch od 17. do 24. apríla 2016 sa konali Ľudové misie vo farnosti Heľpa. Viedli ich naši spolubratia páter Ján Kušnír, páter Jozef Strečka a páter Peter Vagáš. Aké to boli dní pre veriacich tejto farnosti? Nech nám to povedia oni sami.
Drahí otcovia misionári, Ján, Jozef a Peter.   
Dnes sa končí Vaše pôsobenie v našej farnosti a v našej obci Heľpa. Uplynulý týždeň bol skutočne obrovským darom a milosťou od nášho Nebeského otca.
V tieto dni sa dialo čosi neuveriteľné. Boli to úplne bežné dni, keď ľudia chodia do práce, deti do školy, každý z nás má povinností vyše hlavy a predsa bol náš kostol každý deň plný až tak, že si mnohí museli celú svätú omšu odstáť. Nikde sme sa neponáhľalinikomu neprekážalo, že svätá omša netrvá „štandardnú hodinku“. Práve naopak, aj dve či tri hodiny sa nám zdali príliš krátke a cítili sme sa vo Vašej prítomnosti veľmi dobre, dokonca niekedy až tak dobre, že nám bolo ľúto, že sme sa museli vrátiť domov, do našej možno monotónnej každodennosti.
Prečo to bolo zrazu také iné? Také príťažlivé? Také pekné?
Drahí otcovia misionári, boli ste tu len zopár dní, no za tento krátky čas ste priniesli do mnohých duší radosť, mnohým ľuďom ste prinavrátili  nádej, ktorá nám v súčasnej uponáhľanosti veľmi chýba. Povzbudili ste mladých ľudí, či už na stretnutiach v kostole a v škole, aby s pomocou živej viery a vzťahu s Kristom, našim priateľom mali odvahu byť kresťanmi v dnešnej dobe, plnej nástrah.
Drahí otcovia misionári, ukázali ste nám cestu, viac však urobiť nemôžete. Či po nej pôjdeme ďalej, alebo sa vrátime tam, kde sme boli predtým, záleží na každom z nás.
Vyprosujte nám vo svojich modlitbách veľa odvahy pokračovať na začatej ceste, väčšiu lásku ku Kristovi, ktorý nás tak veľmi miluje a k všetkým, s ktorými sa dennodenne stretávame. Vyproste nám živú vieru, o ktorú sa budeme chcieť deliť s ostatnými a ktorá nás naplní skutočnou radosťou.
Ďakujeme Bohu, že nám prostredníctvom Vás dal tak veľa. Veríme, že čas milosti sa pre našu farnosť v tejto chvíli nekončí, ale len začína.
Nech Vás Pán sprevádza vo Vašom ďalšom pôsobení i vo Vašom osobnom povolaní.  S láskou a úctou budeme na Vás pamätať vo svojich modlitbách.

Moje poďakovanie určite patrí aj nášmu duchovnému otcovi a dekanovi farnosti Heľpa Vladimírovi Vojtašákovi ktorý vynaložil mnoho úsilia na to, aby veriaci v našej farnosti zažili ľudové misie v Heľpe.

Úprimné Pán Boh zaplať.

_dsc8436_dsc8438_dsc8517_dsc8520

V dňoch od 17. do 24. apríla 2016 sa konali Ľudové misie vo farnosti Heľpa. Viedli ich naši spolubratia páter Ján Kušnír, páter Jozef Strečka a páter Peter Vagáš. Aké to boli dní pre veriacich tejto farnosti? Nech nám to povedia oni sami.

Drahí otcovia misionári, Ján, Jozef a Peter.                                  

Dnes sa končí Vaše pôsobenie v našej farnosti a v našej obci Heľpa. Uplynulý týždeň bol skutočne obrovským darom a milosťou od nášho Nebeského otca.

V tieto dni sa dialo čosi neuveriteľné. Boli to úplne bežné dni, keď ľudia chodia do práce, deti do školy, každý z nás má povinností vyše hlavy a predsa bol náš kostol každý deň plný až tak, že si mnohí museli celú svätú omšu odstáť. Nikde sme sa neponáhľalinikomu neprekážalo, že svätá omša netrvá „štandardnú hodinku“. Práve naopak, aj dve či tri hodiny sa nám zdali príliš krátke a cítili sme sa vo Vašej prítomnosti veľmi dobre, dokonca niekedy až tak dobre, že nám bolo ľúto, že sme sa museli vrátiť domov, do našej možno monotónnej každodennosti.

Prečo to bolo zrazu také iné? Také príťažlivé? Také pekné?

Drahí otcovia misionári, boli ste tu len zopár dní, no za tento krátky čas ste priniesli do mnohých duší radosť, mnohým ľuďom ste prinavrátili  nádej, ktorá nám v súčasnej uponáhľanosti veľmi chýba. Povzbudili ste mladých ľudí, či už na stretnutiach v kostole a v škole, aby s pomocou živej viery a vzťahu s Kristom, našim priateľom mali odvahu byť kresťanmi v dnešnej dobe, plnej nástrah.

Drahí otcovia misionári, ukázali ste nám cestu, viac však urobiť nemôžete. Či po nej pôjdeme ďalej, alebo sa vrátime tam, kde sme boli predtým, záleží na každom z nás.

Vyprosujte nám vo svojich modlitbách veľa odvahy pokračovať na začatej ceste, väčšiu lásku ku Kristovi, ktorý nás tak veľmi miluje a k všetkým, s ktorými sa dennodenne stretávame. Vyproste nám živú vieru, o ktorú sa budeme chcieť deliť s ostatnými a ktorá nás naplní skutočnou radosťou.

Ďakujeme Bohu, že nám prostredníctvom Vás dal tak veľa. Veríme, že čas milosti sa pre našu farnosť v tejto chvíli nekončí, ale len začína.

Nech Vás Pán sprevádza vo Vašom ďalšom pôsobení i vo Vašom osobnom povolaní.  S láskou a úctou budeme na Vás pamätať vo svojich modlitbách.

 

Moje poďakovanie určite patrí aj nášmu duchovnému otcovi a dekanovi farnosti Heľpa Vladimírovi Vojtašákovi ktorý vynaložil mnoho úsilia na to, aby veriaci v našej farnosti zažili ľudové misie v Heľpe.

 

Úprimné Pán Boh zaplať.

 
Pozvánka k Verbistom ! Print option in slimbox / lytebox? (info) Pošlite priateľovi e-mail s odkazom na tento článok
Utorok, 22. marec 2016

Pozývame ťa na víkendovú duchovnú obnovu k misionárom Verbistom. Ak si v srdci pocítil túžbu zasvätiť svoj život Bohu v duchovnom povolaní, ale nevieš kde a ako; ak potrebuješ pomôcť rozlíšiť túžbu tvojho srdca, alebo ju posilniť v modlitbe a bratskom spoločenstve, príď medzi nás! „...príď a nasleduj ma!“ (Mt 19,21), je téma našej obnovy, ktorá sa bude konať 15. až 17. apríla 2016 v Misijnom dome Arnolda Janssena v Bratislave.

Stretnutie je určené pre mladých mužov vo veku od 16 – do 30 rokov so začiatkom v piatok o 17:00 hod. Predpokladaný koniec je v nedeľu o 13:00. Prednášky a program zabezpečí páter Ján Kušnír, SVD a Milan Toman, SVD. Príspevok na ubytovanie a stravu je dobrovoľný.

Svoju účasť môžeš nahlásiť na:  Táto e-mailová adresa je chránená pred spambotmi, aby ste ju videli, povoľte JavaScript vo Vašom prehliadači.
(rovnako na túto adresu pošli prípadné otázky alebo pripomienky)

Naša adresa:
Spoločnosť Božieho Slova,
Misijný dom Arnolda Janssena,
Krupinská 2, 851 01 Bratislava – Petržalka;
náš web:
mladymisionar.sk, svd.sk

 
Skladanie miništrantských sľubov Print option in slimbox / lytebox? (info) Pošlite priateľovi e-mail s odkazom na tento článok
Streda, 23. marec 2016

Spájame farnosť!

V Kostole Povýšenia sv. Kríža. 11.2.2016  sa konalo skladanie miništrantských sľubov a miništrantské stretnutie. Začali sme sv. omšou o 18.00 hod. Farnosť spravujú misionári verbisti a na území tejto farnosti sa nachádzajú dva kostoly a prítomný boli aj miništranti z kostola sv. Arnolda Janssena, na Krupinskej 2. Ďakujeme všetkým, ktorí prispeli k tejto krásnej slávnosti. Hlavnému celebrantovi P. Mathiasovi, SVD, kazateľovi P. Johnymu, SVD a správcovi farnosti P. Milanovi Bubákovi SVD.

img_3877img_3883img_3902img_3928

 
Ktosi ťa volá 2016 Print option in slimbox / lytebox? (info) Pošlite priateľovi e-mail s odkazom na tento článok
Pondelok, 14. marec 2016

V Bratislave sa uskutočnil už 11. ročník akcie pre mladých s názvom "Kto si ťa volá". Na tejto akcií každoročne spolupracuje aj Spoločnosť Božieho Slova. Prítomní boli seminaristi SVD, diakon Milan, SVD, a taktiež mnohí zástupcovia iných rehoľných spoločenstiev, ktorí pripravili bohatý duchovný program pre mladých. 
kto_si_ta_vol_160312-35kto_si_ta_vola_160312-13kto_si_ta_vola_160312-19kto_si_ta_vola_160312-2

 
Pôstna obnova pre mladých mužov za nami Print option in slimbox / lytebox? (info) Pošlite priateľovi e-mail s odkazom na tento článok
Nedeľa, 17. január 2016

V dňoch od 26. do 28. februára 2016 sa v Misijnom dome Matky Božej v Nitre na Kalvárii uskutočnila duchovná obnova pre mladých mužov. V tichu rehoľného domu a v modlitbe mali možnosť prežiť čas s Pánom a uvažovať nad svojím životným povolaním. V prednáškach, ktoré pre nich pripravil P. Ján Kušnír SVD, upriamil pohľad na Ježiša a jeho výrok z evanjelia podľa Jána: „Ja som cesta, pravda a život.” (Jn 14,6)dsc09302dsc09305dsc09306dsc09310

pokračovanie
 
Pozvánka na púť do Sv. Zeme 10.–17. 3. 2016 Print option in slimbox / lytebox? (info) Pošlite priateľovi e-mail s odkazom na tento článok
Štvrtok, 7. január 2016

Páter Martin Štefanec, pozýva aj tohoto roku čitateľov Hlasov, farníkov a známych na púť do Sv. Zeme. Púť sa uskutoční v pôstnom období, čo je najlepší čas pre duchovnú obnovu a prežitie času na miestach, kde žil Pán Ježiš. Zároveň je to čas, kedy je vo Sv. Zemi všetko zelené (tam už bude jar). Sprievodcom púte bude vdp. Michal Pitoniak (ktorý nás sprevádzal vo Sv. Zemi aj minulý rok).

Pokračovanie...
 
Seminaristi SVD na Morave Print option in slimbox / lytebox? (info) Pošlite priateľovi e-mail s odkazom na tento článok
Piatok, 12. február 2016

Po úspešnom ukončení zimného semestra a zložení všetkých skúšok z filozofie a teológie na Teologickej fakulte Trnavskej Univerzity v Bratislave sa seminaristi SVD vybrali na týždeň prázdnin do farnosti Nový Hrozenkov na Morave. Túto farnosť spravuje P. Marek Poláčik SVD, v jeho susedstve sú ešte dvaja verbisti: P. Rastislav Kršák SVD vo Veľkých Karloviciach a P. Ján Rušin SVD v Halenkove. Bohoslovci počas týždňa práznin absolvujú túry po krásnej valašskej prírode a zapájajú sa do aktivít farnosti. V Novom Hrozenkove sa poznajú s mnohými farníkmi a aj preto túto farnosť radi navštevujú.

Pokračovanie...
 
« ZačiatokPredchádzajúce1234ĎalšieKoniec »


Daruj svojmu bratovi či sestre v misiách Písmo Sväté...


Kníhkupectvo Verbum


Slovo na cestu


Misijný omšový spolokNová kniha kázní pátra Milana BubákaZaložené na CMS Joomla! Optimalizované pre Firefox 3.5 a testované pre InternetExplorer 8.
Na začiatok