Osobnosti minulosti

P. Juraj Vojenčiak SVD

P. Juraj Vojenčiak SVD

Juraj Vojenčiak sa narodil 19. októbra 1921 v Detvianskej Hute. Jeho začiatky v reholi boli v Misijnom dome Božského Srdca vo Vidinej, kam ho z Hriňovej, z lazov Bratkovice, priviedla v roku 1936 jeho zbožná matka. Večné sľuby zložil roku 1948 a za kňaza ho vysvätili o rok neskôr. Po vojne odišiel do Ríma, kde dokončil svoje teologické štúdiá a bol vysvätený.

Misijné určenie dostal spolu s ďalšou skupinou slovenských misionárov pre Indonéziu. V rokoch 1950 až 1992 tam pracoval ako misionár na ostrove Flores.

Na Slovensko sa vrátil v apríli 1992 a ujal sa vedenia Pápežských misijných diel. S obdivuhodným nadšením a húževnatosťou kládol nové základy tejto inštitúcie na Slovensku. Pracoval až do roku 1998, keď odovzdal rozbehnuté dielo do rúk Františka Kapusňáka SDB. Potom sa stal duchovným v Kongregácii milosrdných sestier sv. Vincenta v Bošanoch.

Poslené mesiace života strávil v materskom dome slovenskej provincie Spoločnosti Božieho Slova v Nitre na Kalvárii. Juraj Vojenčiak zomrel 15. októbra 2001, v deň keď si spolu s ďalšími jubilantmi pripomenul svoje 80. narodeniny.

Sv. omša pod holým nebom

 

Páter pri stavbe kostola

 

Na koni v Rea r. 1977

 

Páter Vojenčiak s novokňazom

 

Stretnutie Ost-West, pátri SVD na audiencii s pápežom Jánom Pavlom II., 1992 r.

 

Na audiencii s pápežom Pavlom VI.

 

Pri sv. omši

 

P. Vojenčiak pri mori

 

Dokument o pátrovi Vojenčiakovi z dielne Lux Communication v roku 1994.

Našli ste na stránke chybu? Upozornite nás, aby sme ju čím skôr odstránili. Ďakujeme!

Prihláste sa na automatický odber noviniek. Vždy, keď vyjde nová aktualita, upozorníme vás na ňu emailom.
(Na automatický odber "Zamyslení na každy deň" je potrebné sa prihlasiť samostatne cez formulár na podstránke Zamyslení.)
kontakty zamyslenia mis. omš. sp. menu Dar na misie