Aktuality

SDM v Paname – odkaz

SDM v Paname – odkaz

Pápež František povedal mladým v Paname: “Sme na ceste: pokračujte v napredovaní, pokračujte v prežívaní viery a v jej zdieľaní. Nezabudnite, že nie ste zajtrajšok, nie ste „len zatiaľ“, ale ste Božím teraz.”

Zo štvormiliónového obyvateľstva 65% tvoria takzvaní mestici, čiže miešanci medzi pôvodnými obyvateľmi a Európanmi. Domorodci tvoria 12,3 % obyvateľstva, černosi 9,2%, mulati takmer 6,8 % a belosi 6,7%. V krajine je úradným jazykom španielčina, existuje tu však viacero domorodých jazykov. 

 Hlavnými problematikami, ktorým čelí cirkev je obrana života a rodiny založenej na manželstve muža a ženy, ochrana maloletých pred zneužívaním , vykorisťovaním, zotročovaním, prostitúciou a nútenými migráciami. Sú tu aj problémy so vzdelávaním, náboženskými sektami, spoločenskými nespravodlivosťami, s násilím a rozšírenou korupciou.

V roku 2012 Cirkev asistovala členom domorodého kmeňa Ngäbe Bugle vo vyjednávaní s vládou v kauze ťažby minerálov na teritóriu spojenom s pamiatkou ich predkov. Biskupi krajiny vydali aj svoje stanovisko k pliage hazardných hier, ktorá gniavi najmä tých najchudobnejších obyvateľov. A v roku 2016 sa panamská charita intenzívne zamerala na pomoc kubánskym utečencom smerujúcim do USA. V rokoch 2017 a 2018 sa Konferencia biskupov Panamy vyjadrovala najmä v diskusii k návrhom právneho uznania manželstva osôb rovnakého pohlavia a jasne sa vyjadrila proti „ideológii gender“, ktorú v krajine propagujú niektoré medzinárodné organizácie. V Paname sa každoročne v júni slávi mesiac rodiny.

Našli ste na stránke chybu? Upozornite nás, aby sme ju čím skôr odstránili. Ďakujeme!

Prihláste sa na automatický odber noviniek. Vždy, keď vyjde nová aktualita, upozorníme vás na ňu emailom.
(Na automatický odber "Zamyslení na každy deň" je potrebné sa prihlasiť samostatne cez formulár na podstránke Zamyslení.)
kontakty zamyslenia mis. omš. sp. menu Dar na misie