SDM v Paname – odkaz

SDM v Paname – odkaz

Pápež František povedal mladým v Paname: „Sme na ceste: pokračujte v napredovaní, pokračujte v prežívaní viery a v jej zdieľaní. Nezabudnite, že nie ste zajtrajšok, nie ste „len zatiaľ“, ale ste Božím teraz.“

Zo štvormiliónového obyvateľstva 65% tvoria takzvaní mestici, čiže miešanci medzi pôvodnými obyvateľmi a Európanmi. Domorodci tvoria 12,3 % obyvateľstva, černosi 9,2%, mulati takmer 6,8 % a belosi 6,7%. V krajine je úradným jazykom španielčina, existuje tu však viacero domorodých jazykov. 

 Hlavnými problematikami, ktorým čelí cirkev je obrana života a rodiny založenej na manželstve muža a ženy, ochrana maloletých pred zneužívaním , vykorisťovaním, zotročovaním, prostitúciou a nútenými migráciami. Sú tu aj problémy so vzdelávaním, náboženskými sektami, spoločenskými nespravodlivosťami, s násilím a rozšírenou korupciou.

V roku 2012 Cirkev asistovala členom domorodého kmeňa Ngäbe Bugle vo vyjednávaní s vládou v kauze ťažby minerálov na teritóriu spojenom s pamiatkou ich predkov. Biskupi krajiny vydali aj svoje stanovisko k pliage hazardných hier, ktorá gniavi najmä tých najchudobnejších obyvateľov. A v roku 2016 sa panamská charita intenzívne zamerala na pomoc kubánskym utečencom smerujúcim do USA. V rokoch 2017 a 2018 sa Konferencia biskupov Panamy vyjadrovala najmä v diskusii k návrhom právneho uznania manželstva osôb rovnakého pohlavia a jasne sa vyjadrila proti „ideológii gender“, ktorú v krajine propagujú niektoré medzinárodné organizácie. V Paname sa každoročne v júni slávi mesiac rodiny.

Prihláste sa na automatický odber noviniek. Vždy, keď vyjde nová aktualita, upozorníme vás na ňu emailom.

Copyright © 2017 Spoločnosť Božieho Slova.
Všetky práva vyhradené.
Prihlásenie