Aktuality

ÚVAHA XXXI. / „Aký som?“

Podcast:

Čo nám chce evanjelium 31. nedele v Cezročnom období povedať? Evanjelista Matúš opisuje Ježišovu kritiku farizejov: nepraktizujú to, čo hlásajú, sú príliš zákonnícki a chcú byť stredobodom pozornosti. Farizeji (hoci sa v evanjeliu výslovne nespomínajú) obviňovali Ježišových nasledovníkov zo zrady judaizmu, z laxnosti a ovplyvňovania mienky v synagógach roztrúsených po celej ríši.

Obe skupiny mali čiastočne pravdu. Existovali farizeji, ktorí boli nedôslední, zákonnícki a pyšní, rovnako ako existovali kresťania s podobnými slabosťami. Keď dnes počúvame (čítame) evanjelium, čo nám prostredníctvom neho hovorí Duch Svätý? Pravdepodobne sme všetci tak trochu vinní z tých istých hriechov, z ktorých boli vinní naši predkovia.  Je to súčasť nášho života. Len sa spýtajme niektorých neveriacich, čo si myslia o katolíkoch. Myslím, že by sme mohli počuť: „Všetci sú to pokrytci!“. 

V našom súčasnom katolíckom svete existujú skupiny, ktoré sa navzájom obviňujú buď z fundamentalizmu, alebo z liberalizmu. Hoci zvyčajne vyznávajú rovnaké dôležité hodnoty, zdôrazňujú svoje rozdiely a navzájom si sťažujú život.

Je zaujímavé všimnúť si, čo si Matúšovo spoločenstvo zapamätalo z Ježišovho učenia: potrebu byť dôsledný a konať v súlade s tým, čo tvrdíme, že veríme; a potrebu dozrievať v citlivosti svedomia, zbavovať sa bremien zo seba a z druhých práve tým, že objavíme pravé a najhlbšie túžby svojho srdca a budeme žiť podľa nich. Ďalej reagovať na jemné volanie Božieho Ducha vo svojom vnútri a posunúť sa od robenia vecí navonok len preto, že sú to nariadenia.  A tretím problémom, ktorý Matúš najviac zdôrazňoval, bola tá inštinktívna túžba byť uctievaný, byť považovaný za mocnejšieho, zodpovednejšieho, kompetentnejšieho, alebo ako hovorí Matúš: byť nazývaný pánom, otcom, učiteľom.

Je zaujímavé, ako Matúš nechtiac zmenil adresátov Ježišových poznámok. Namiesto oslovenia „oni“ prešiel na „vy“.  Po celý čas mu nešlo ani tak o farizejov, ako o potenciálne farizejské sklony každého člena kresťanského spoločenstva.

Pre Ježiša rovnako ako pre Matúša platí, že ako kresťania sa nemáme snažiť „robiť si veľké meno“ a považovať sa za niečo výnimočné.  Všetci sme deti toho istého Otca, a preto sme bratia a sestry; alebo, ako to krásne vyjadril Pavol v dnešnom druhom čítaní, máme sa navzájom milovať. A práve táto láska – a len táto láska – nám umožňuje postaviť sa do pozície služobníkov a podeliť sa o svoje dary a charizmy, o svoje poznanie viery a o všetko ostatné, čo v nás Boží Duch vzbudí, s úctou jeden k druhému.

Úvaha bola prevzatá: Katolický týdeník 44.

Našli ste na stránke chybu? Upozornite nás, aby sme ju čím skôr odstránili. Ďakujeme!

Prihláste sa na automatický odber noviniek. Vždy, keď vyjde nová aktualita, upozorníme vás na ňu emailom.
(Na automatický odber "Zamyslení na každy deň" je potrebné sa prihlasiť samostatne cez formulár na podstránke Zamyslení.)
kontakty zamyslenia mis. omš. sp. menu Dar na misie