Zamyslenia

Zamyslenie na sobotu 23. týždňa v Cezročnom období

Ježiš povedal svojim učeníkom: „Nie je dobrý strom, ktorý rodí zlé ovocie, ako nie je zlý strom, ktorý rodí dobré ovocie. Každý strom možno poznať po ovocí. Z tŕnia predsa nezbierajú figy, ani z ostružín neoberajú hrozno. Dobrý človek vynáša z dobrého pokladu svojho srdca dobro a zlý človek zo zlého vynáša zlo. Veď z plnosti srdca hovoria jeho ústa. Čo ma oslovujete: ‚Pane, Pane,‘ keď nerobíte, čo hovorím? Ukážem vám, komu sa podobá každý, kto prichádza ku mne, počúva moje slová a uskutočňuje ich. Podobá sa človekovi, ktorý staval dom. Hlboko kopal a základy položil na skalu. Keď potom prišla povodeň, na dom narazila voda, no nemohla ním pohnúť, lebo bol dobre postavený. Ale kto ich počúva, a neuskutočňuje, podobá sa človekovi, ktorý si postavil dom na zemi bez základu. Keď naň narazila voda, hneď sa zrútil a z domu zostalo veľké rumovisko.“

Lk 6, 43-49

Zamyslenie:

Dnes nás Pán prekvapuje, nazvime to, „reklamou“. Nie je mojím zámerom nikoho týmto tvrdením „šokovať“. Iba naša pozemská reklama zmenšuje veľké a nadprirodzené veci. To, čo nás núti pozerať sa na reklamu s podozrením, sú napríklad prísľuby, ktoré nás ubezpečujú, že v priebehu niekoľkých týždňov stratíme pri použití určitého „produktu“ (alebo iných v rovnakej miere) päť alebo šesť kilogramov. Ale keď máme stopercentne zaručený „produkt“ a – ako v prípade Pána – nepredáva sa za peniaze, a len sa od nás žiada, aby sme mu uverili a považovali ho za svojho Pána a model života, potom by nás tento druh „publicity“ nemal prekvapovať a možno ho akceptovať ako úplne legitímny. Nebol Ježiš tým najväčším „publicistom“, keď povedal: „Ja som Cesta, Pravda a Život“ (Jn 14,6)?

Dnes nám Pán potvrdzuje, že „kto prichádza k nemu, počúva jeho slová a uskutočňuje ich, podobá sa človekovi, ktorý staval dom. Hlboko kopal a základy položil na skalu.“  (Lk 6, 47–48) A keďže takýto človek má dobre postavený dom už sa nemusí báť zlého počasia. Naopak, ak staviteľ nie je rozumný, skončí uprostred hromady sutín a ak by bol v dome, keď do neho vtrhla povodeň, môže prísť nielen o dom, ale aj o život.

Preto nestačí sa k Ježišovi len
priblížiť, ale musíme s maximálnou pozornosťou počúvať jeho učenie a snažiť
sa podľa neho i žiť.

Aplikácia:

  • Počúvam Ježiša?  
  • Ako konkrétne žijem Kristovo učenie?  

Zamyslenie v audio podobe:

Našli ste na stránke chybu? Upozornite nás, aby sme ju čím skôr odstránili. Ďakujeme!

Prihláste sa na automatický odber zamyslení. Vždy, keď vyjde nové zamyslenie, upozorníme vás naň emailom.
kontakty zamyslenia mis. omš. sp. menu Dar na misie