Zamyslenie na sobotu 23. týždňa v Cezročnom období

Ježiš povedal svojim učeníkom: „Nie je dobrý strom, ktorý rodí zlé ovocie, ako nie je zlý strom, ktorý rodí dobré ovocie. Každý strom možno poznať po ovocí. Z tŕnia predsa nezbierajú figy, ani z ostružín neoberajú hrozno. Dobrý človek vynáša z dobrého pokladu svojho srdca dobro a zlý človek zo zlého vynáša zlo. Veď z plnosti srdca hovoria jeho ústa. Čo ma oslovujete: ‚Pane, Pane,‘ keď nerobíte, čo hovorím? Ukážem vám, komu sa podobá každý, kto prichádza ku mne, počúva moje slová a uskutočňuje ich. Podobá sa človekovi, ktorý staval dom. Hlboko kopal a základy položil na skalu. Keď potom prišla povodeň, na dom narazila voda, no nemohla ním pohnúť, lebo bol dobre postavený. Ale kto ich počúva, a neuskutočňuje, podobá sa človekovi, ktorý si postavil dom na zemi bez základu. Keď naň narazila voda, hneď sa zrútil a z domu zostalo veľké rumovisko.“

Lk 6, 43-49

Zamyslenie:

Dnes nás Pán prekvapuje, nazvime to, „reklamou“. Nie je mojím zámerom nikoho týmto tvrdením „šokovať“. Iba naša pozemská reklama zmenšuje veľké a nadprirodzené veci. To, čo nás núti pozerať sa na reklamu s podozrením, sú napríklad prísľuby, ktoré nás ubezpečujú, že v priebehu niekoľkých týždňov stratíme pri použití určitého „produktu“ (alebo iných v rovnakej miere) päť alebo šesť kilogramov. Ale keď máme stopercentne zaručený „produkt“ a – ako v prípade Pána – nepredáva sa za peniaze, a len sa od nás žiada, aby sme mu uverili a považovali ho za svojho Pána a model života, potom by nás tento druh „publicity“ nemal prekvapovať a možno ho akceptovať ako úplne legitímny. Nebol Ježiš tým najväčším „publicistom“, keď povedal: „Ja som Cesta, Pravda a Život“ (Jn 14,6)?

Dnes nám Pán potvrdzuje, že „kto prichádza k nemu, počúva jeho slová a uskutočňuje ich, podobá sa človekovi, ktorý staval dom. Hlboko kopal a základy položil na skalu.“  (Lk 6, 47–48) A keďže takýto človek má dobre postavený dom už sa nemusí báť zlého počasia. Naopak, ak staviteľ nie je rozumný, skončí uprostred hromady sutín a ak by bol v dome, keď do neho vtrhla povodeň, môže prísť nielen o dom, ale aj o život.

Preto nestačí sa k Ježišovi len priblížiť, ale musíme s maximálnou pozornosťou počúvať jeho učenie a snažiť sa podľa neho i žiť.

Aplikácia:

  • Počúvam Ježiša?  
  • Ako konkrétne žijem Kristovo učenie?  

Zamyslenie v audio podobe:

Prihláste sa na automatický odber zamyslení. Vždy, keď vyjde nové zamyslenie, upozorníme vás naň emailom.

Copyright © 2017 Spoločnosť Božieho Slova.
Všetky práva vyhradené.
Prihlásenie