Aktuality

Zomrel misionár verbista P. Jozef Michalov

Zomrel misionár verbista P. Jozef Michalov

Vo veku nedožitách 85 rokov zomrel 15.3. 2018 misionár Spoločnosti Božieho Slova páter Jozef Michalov SVD. Zádušnú svätú omšu slávil v kostole Matky Božej v Nitre na Kalvárii v pondelok 19. marca 2018 o 11.00 hod. biskup Viliam Judák. Telesné pozostatky boli prevezené do Ostrého Grúňa, kde boli uložené na miestnom cintoríne.

P. Jozef Michalov SVD sa narodil 14. júla 1933 v Ostrom Grúni. Študoval na gymnáziu v B. Bystrici a pokračoval na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave. Po ukončení štúdií pracoval takmer 30 rokov v SAV. Bol predsedom Slovenského horolezeckého zväzu JAMES.

Už v mladom veku túžil vstúpiť do Spoločnosti Božieho Slova a tento sen sa mu splnil až v roku 1969, kedy začal tajne noviciát. Prvé sľuby zložil 30. mája 1971 v Nitre.

Potom pokračoval v tajnom štúdiu filozofie a teológie. Doživotné sľuby zložil 14. mája 1978 a 10. marca 1979 prijal kňazské svätenie v Plocku, v Poľsku.

Po roku 1989 pôsobil až do svojej smrti v Bratislave, v Kostole sv. Ladislava, v Blumentáli, v Kostole Najsvätejšej. Trojice a u Milosrdných bratov. Okrem toho bol pedagogicky činný

na univerzitách v Nitre a Bratislave. Je autorom viacerých kníh z oblasti filozofie, teológie a pastorálnej teológie. 26. apríla 2001 bol menovaný za profesora v odbore dejiny filozofie.

Po ťažkej chorobe zomrel 15. marca 2018 v nemocnici v Nitre.

Pri rozlúčke vyzdvihol biskup Judák neľahkú cestu k povolaniu a aktívny život na poli vedy a teológie, ktoré sa snažil práve páter Michalov svojim neustálym štúdiom skĺbiť. Napísal niekoľko monografií, venoval sa približovaniu hlbokých teologických právd laickej verejnosti a výrazne prispel k popularizácii filozofie. Bol neúnavným a húževnatým mužom viery.

V rodnej obci sa rozlúčila so zosnulým pani starostka, ktorá vyzdvihla život a dielo rodáka, ktorý sa stal svetovým, vďaka tomu, že vstúpil do Spoločnosti Božieho Slova. RIP.

                                                       

Klaniame sa Božej Prozreteľnosti.

Ďakujeme Bohu za dary, ktorými zosnulého v živote zahŕňal,

a prosíme, aby mu bol milostivý i po smrti.

Nech žije svätý trojjediný Boh v ľudských srdciach!

 

 

Našli ste na stránke chybu? Upozornite nás, aby sme ju čím skôr odstránili. Ďakujeme!

Prihláste sa na automatický odber noviniek. Vždy, keď vyjde nová aktualita, upozorníme vás na ňu emailom.
(Na automatický odber "Zamyslení na každy deň" je potrebné sa prihlasiť samostatne cez formulár na podstránke Zamyslení.)
kontakty zamyslenia mis. omš. sp. menu Dar na misie