LEKÁR A REHOĽNÝ BRAT SVD ODPOVEDÁ NA NOVÉ VOLANIE OD PÁNA

br. Ruel počas svojej OTP skúsenosti v Afrike

Po rokoch, ktoré venoval službe chorým a chudobným prostredníctvom povolania zdravotníka, lekára a rehoľníka, sa brat Ruel Bancoro SVD chystá začať novú kapitolu života a to štúdiom teológie pre kňazstvo.

Br. Ruel bude študovať na Teologickej univerzite v Melbourne, aj keď z dôvodu zatvorenia hraníc kvôli COVID-u, začne prvý semester online z Filipín.

Br. Ruel  sa narodil v meste Lucena City a vyrastal v meste Lipa City v provincii Batangas na Filipínach.

Jeho povolanie do zasväteného života dozrievalo postupom času, zatiaľ čo prijatie povolania k starostlivosti o druhých prostredníctvom medicíny bolo skôr.

Podcast:

Môj starší brat išiel do menšieho seminára, ale ja som sa týmto „volaním“ zaoberal pozvoľna po tom, čo som pracoval 12 rokov v USA ako zdravotník a následne na Filipínach ako lekár,“ hovorí br. Ruel.

br. Ruel pri svätej omši

Veľkou časťou príbehu môjho povolania bolo poskytovanie konkrétnej služby ľuďom v núdzi, čo sa odráža v mojej voľbe kariéry v lekárskej oblasti. Vždy som chcel slúžiť iným ako zdravotník a napokon ako lekár, no bol som najšťastnejší, keď som ponúkol službu chorým ľuďom zadarmo. To bol hlavný dôvod, prečo mi nebolo príjemné ísť po obvyklej ceste, ktorou sa väčšina zdravotníkov a lekárov uberá. Cítil som, že musím konečne počúvnuť volanie, ktoré som práve vtedy počul, a tak som vstúpil do seminára.

Br. Ruel vstúpil do Spoločnosti Božieho Slova prostredníctvom Programu spolupracovníkov Misijného seminára Krista Kráľa v Manile v roku 2013. Prvé sľuby zložil v Tagaytay City v apríli 2016 a teraz je v piatom roku časných sľubov.

Počas svojej formácie br. Ruel počul o rôznych službách pre chorých a chudobných, ktoré vykonávali bratia SVD v Cebu, na čele s pátrom Heinzom Kulükeom a bratom Paulom Bongcarasom.

Inšpirovalo ma to vtedy a cítil som, že Boh ma volá, aby som bol rehoľným bratom,“ hovorí.

Ponúkame bezplatnú lekársku službu marginalizovaným obyvateľom Cebu. Poskytujeme terénnu kliniku a bezplatné lieky obyvateľom ulice, skládkam, ľuďom s HIV/AIDS, presídleným domorodým obyvateľom a iným marginalizovaným skupinám.

Od roku 2018 do roku 2020 sa br. Ruel zúčastňoval tzv. OTP programu (zahraničný program  v rámci SVD) v Keni – Tanzánii, kde bol dva roky konfrontovaný so zdravotným stavom ľudí v mestských slumoch a misii v buši. Jeho práca bola zameraná na službu ľudí trpiacich na HIV/AIDS.

br. Ruel pracujúci ako lekár na Filipínach

Teraz je späť na Filipínach ako lekár v prednej línii a poskytuje lekársku pomoc chudobným pod vedením P. Heinza. Stará sa tiež o spolubratov SVD, ktorí sa nakazili COVID-19.

No hovorí, že jeho pobyt v Afrike mu pomohol rozlíšiť volanie ku kňazstvu.

Dôležitosť služby sviatosti som si uvedomil, keď som bol na misii v buši,“ hovorí.

Cítil som, že Boh ma teraz volá, aby som išiel inou cestou bez toho, aby to obmedzovalo moju schopnosť poskytovať lekársku službu iným.

Br. Ruel hovorí, že sa teší na štúdium na teologickej univerzite, ale tiež sa obáva online výučby.

Cítim sa znepokojene, pretože toto je pre mňa nové územie z hľadiska akademického vzdelávania,“ hovorí.

Som v podstate „stará škola“ – študent kníh a písania. Prvý semester budem absolvovať dištančne a počkám si na zrušenie obmedzení, aby som sa čoskoro mohol zúčastniť kontaktnej výučby.

Br. Ruel hovorí, že pri napĺňaní svojho povolania robí krok po kroku.

Ohľadom vysviacky – tak ďaleko som sa zatiaľ nepozeral. Nepokladám to za niečo ako promovanie na zdravotníckej alebo lekárskej fakulte. Nebude to úspech po mojich akademických rokoch, bude to skôr dar ako sa pokúšam osobne odpovedať na Božie volanie.

Text pripravil a preložil frt. Dávid Kancian SVD

Zdroj: https://www.divineword.com.au/item/1162-svd-brother-and-medico-answers-new-vocational-call

Prihláste sa na automatický odber noviniek. Vždy, keď vyjde nová aktualita, upozorníme vás na ňu emailom. (Na automatický odber "Zamyslení na každy deň" je potrebné sa prihlasiť samostatne cez formulár na podstránke Zamyslení.)

Copyright © 2017 Spoločnosť Božieho Slova.
Všetky práva vyhradené.
Prihlásenie