Proste Pána žatvy

TRAJA BRATIA – KŇAZI – UKAZUJÚ SILU RODINY ZASVÄTENEJ BOHU

TRAJA BRATIA – KŇAZI – UKAZUJÚ SILU RODINY ZASVÄTENEJ BOHU

Nespočetné príbehy rodných bratov povolaných ku kňazstvu poukazujú na riešenie krízy kňazských povolaní: riešením sú veriace kresťanské rodiny.

Podcast:

Začiatkom júna 2016 Jerry a Bernadette Strandovci slávili kňazskú vysviacku svojho syna Vincenta. Nebolo to však prvýkrát, čo sa jeden z ich synov stal kňazom. Za posledných sedem rokov všetci traja ich synovia (Lukáš, Jakub a Vincent) absolvovali seminárne štúdium a boli vysvätení pre službu Cirkvi.

Ďakovná svätá omša v nedeľu 5. júna 2016 vo farnosti svätého Bruna, Dousman. Pátra Vincenta vysvätil za jezuitského kňaza arcibiskup Jerome E. Listecki deň predtým, v sobotu 4. júna, v kostole Gesu v Milwaukee. (Foto: John Kimpel, Catholic Herald)

Aj keď je možno prekvapujúce počuť o troch bratoch, ktorí sa stali kňazmi, ich príbeh nie je ojedinelý. Existuje nespočetné množstvo príbehov bratov, ktorí odpovedali na Božie volanie ku kňazstvu.

V New Yorku sa Arnold a Marcia Pilsnerovci dočkali vysvätenia troch zo svojich štyroch synov za kňazov: Jamesa, Petra a Jozefa. Aj obaja synovia Johna a Bernadette Higginsovcov boli vysvätení za kňazov: John a Vincent. .

V Michigane Agnes a Brian Koenigsknechtovci nedávno slávili vysviacky svojich identických synov-dvojčiat pre diecézu Lansing: Todda a Garryho. V súčasnosti je v seminári aj ich mladší brat.

Vo Wisconsine sa Gary a Amy Oudenhovenovci tešili, keď boli ich dvaja synovia vysvätení za kňazov: Timothy a Daniel. Pre diecézu Green Bay boli zas vysvätené dvojčatá Jamesa a Marion Semberovcov, Joel a Ben.  

Toto je len malá ukážka takýchto príbehov, kde všetci zúčastnení muži majú podobný motivačný faktor, ktorý im pomohol nasledovať Božie volanie: bola to ich rodina. Nielen podporujúci rodičia, ktorí praktizovali svoju vieru, ale aj príklad súrodenca, ktorý aktívne nasledoval Božiu vôľu.

Otec Jakub Strand vysvetlil pre Catholic Herald, ako ho inšpiroval príklad jeho súrodencov. “Keď začali odpovedať na svoje povolanie, vždy to na mňa zapôsobilo, ich život sa mi zdal naplnený… Moja sestra mi tiež ponúkla veľký príklad nádeje, keď mi pomohla dôverovať slovám svätého Pavla, že „láska nikdy nezanikne“. 

Otec Peter Pilsner pre Catholic New York rozprával o tom, ako rodičia nenútili ku kňazstvu ani jeho ani jeho bratov; jednoducho praktizovali svoju vieru. „Moji rodičia kládli veľký dôraz na duchovný život a vieru. Modlili sme sa spolu ako rodina, ale nikdy nás nenútili do kňazstva.“

Okrem podporujúcej rodiny dvojčatá Koenigsknechtovci poukazujú aj na svoje malé katolícke spoločenstvo ako na dôvod, prečo sú kňazmi. Denník New York Times vysvetlil, že „viera je centrom života v ich mestečku. Tak to hovoria tí, čo tam žijú: „Každý je katolík, každý je príbuzný a každý chodí na sv. omšu. Mládežnícke skupiny sú aktívne. Takmer všetci študenti, ktorí sa zúčastňujú na plesoch v dedinách, začínajú slávnosť účasťou na svätej omši.“

V čase, keď v USA mnohí hovoria o „kríze povolaní“, sa zdá, že liek je celkom jednoduchý: rodina zasvätená Bohu, kde deti aktívne rozlišujú Božiu vôľu. Neexistuje žiadny “zázračný vzorec” alebo špeciálny program, ktorý by mohla diecéza zaviesť.

Zdá sa, že kľúčom k podpore povolaní ku kňazstvu je modlitba v rodine a vytvorenie atmosféry rozlišovania v miestnom farskom spoločenstve. Rodičia nemusia „nútiť“ svojich synov, aby sa stali kňazmi, ani ich neustále nahovárať na vstup do seminára. Otvorenosť a úprimnosť v otázke života z viery je najlepším darom, aký môžu rodičia dať.

Títo bratia kňazi nám ukazujú, že práve príklad a podpora najbližších inšpiruje mladých mužov, aby sa stali kňazmi.

Originál článok: https://aleteia.org/2016/06/20/three-brothers-who-are-priests-show-the-power-of-a-family-dedicated-to-god/

Našli ste na stránke chybu? Upozornite nás, aby sme ju čím skôr odstránili. Ďakujeme!

Prihláste sa na automatický odber noviniek. Vždy, keď vyjde nová aktualita, upozorníme vás na ňu emailom.
(Na automatický odber "Zamyslení na každy deň" je potrebné sa prihlasiť samostatne cez formulár na podstránke Zamyslení.)
kontakty zamyslenia mis. omš. sp. menu Dar na misie