Aktuality

ÚVAHA XXXV. / „Objavujme hlbší rozmer“

Evanjelium z 1. adventnej nedele v liturgickom cykle B nás pozýva uvažovať nad možnosťou voľby, ktorú robíme každý deň. Pozýva nás zamyslieť sa, či naše voľby v živote sú automatické, alebo uvažujeme nad vecami a hľadáme v nich hlbší zmysel.

Podcast:

Keď ideme do supermarketu, nájdeme tam veľa druhov potravín; napríklad aj 30 druhov jedál vhodných na raňajky. Keď potrebujeme nové auto, máme na výber z mnohých rôznych modelov. A takto, v procese neustáleho výberu, žijeme každý deň, týždeň po týždni, mesiac po mesiaci. Môžeme povedať, že náš život je neustále naplnený nekonečným množstvom alternatív, z ktorých si môžeme vyberať. Niektorí ľudia považujú tento neobmedzený výber za jednu z úžasných vecí na živote v kapitalistickej demokracii. 

Napriek množstvu možností však mnohí ľudia len zriedkakedy skutočne robia osobné rozhodnutia. To, čo kupujeme, čo sa rozhodneme robiť, dokonca aj to, ako sa rozhodneme myslieť, je pre mnohých z nás jednoducho naprogramovaným prispôsobením sa: reklamnému priemyslu, alebo dôrazom médií, verejnej mienke, kultúre okolo nás, alebo jednoducho našim zakoreneným zvykom. Možnosti voľby sú zdanlivo neobmedzené, ale mnohé z nich sú úplne nezmyselné. Príliš veľa ľudí si život nevyberá – sú ním jednoducho nesení.

Ale my si môžeme vybrať a žiť život. Nespočetné detaily nášho života môžu mať večný význam. Všetky veci, ktoré si vyberáme, všetky činnosti, ktoré robíme, môžu byť vedomým  a zámerným vyjadrením niečoho hlbšieho. Môžu byť vyjadrením lásky, vyjadrením zodpovednosti. Môžu to byť rozhodnutia pre život, pre spravodlivosť, pre lásku a súcit – praktické možnosti budovania Božieho kráľovstva.

Ako Ježišovi nasledovníci chceme, aby sme žili život, aby sme sa pridali ku kráľovstvu – aby sme si uvedomovali, ako sa každá reakcia v rozvíjajúcich sa detailoch nášho života môže odraziť vo večnosti. Aj tie najjednoduchšie odpovede môžu byť prejavom viery, nádeje a lásky. Aj tie najjednoduchšie veci môžu rozšíriť naše srdcia, formovať to, kým sme, a dať praktickú podobu nášmu večnému životu. Ale ako niekto povedal – myslím, že to bol nejaký raný grécky filozof – „nereflektovaný život, je premárnený život“.

Ježiš to v dnešnom evanjeliu vyjadril pozitívnejšie: „Bdejte!“ Majte sa na pozore! Majte oči otvorené! Nežite v snoch! Nenechajte sa uniesť! Nenechaj sa rozptýliť! Vnímajte potenciál, ktorý sa skrýva v každom okamihu vášho dňa. Vo všetkom, čo robíte, objavujte iný, hlbší rozmer. Nech všetko, čo robíte, prispieva k budovaniu Božieho kráľovstva už tu na zemi.

Našli ste na stránke chybu? Upozornite nás, aby sme ju čím skôr odstránili. Ďakujeme!

Prihláste sa na automatický odber noviniek. Vždy, keď vyjde nová aktualita, upozorníme vás na ňu emailom.
(Na automatický odber "Zamyslení na každy deň" je potrebné sa prihlasiť samostatne cez formulár na podstránke Zamyslení.)
kontakty zamyslenia mis. omš. sp. menu Dar na misie