Aktuality

VIETNAMSKÁ KATOLÍCKA KOMUNITA NA SLOVENSKU SLÁVILA 1. VÝROČIE U VERBISTOV

16. októbra 2022 sa  u verbistov v Bratislave stretla vietnamská katolícka komunita na Slovensku. Práve pred rokom spojil túto skupinu veriacich seminarista Peter z Vietnamu, ktorý na Slovensku študuje teológiu. Slávnosť sa začala sv. omšou v Misijnom dome sv. Arnolda Janssena v Petržalke. Vietnamská katolícka komunita oslavovala prvé výročie, odkedy sa začali pravidelne stretávať každý mesiac pri sv. omšiach u verbistov. Pred sv. omšou sa konala slávnostná procesia so sochou Panny Márie v areáli misijného domu. Nasledovala sv. omša, ktorej hlavným celebrantom bol P. Jozef Dao SVD, verbista, pôsobiaci v Čechách. Prítomný bol aj P. Pavol Kruták SVD, provinciál rehole verbistov na Slovensku. Tejto udalosti sa zúčastnilo aj množstvo katolíckych vietnamských veriacich, žijúcich v Českej republike, ktorí prišli do Bratislavy s pátrom Jozefom. Po sv. omši nechýbali vietnamské jedlá, dobrá nálada, hudba a milé stretnutie ľudí, ktorí žijú svoju vieru a tešia sa zo vzájomnej prítomnosti.

„Myslím si, že táto komunita môže byť aj pre našu miestnu Cirkev obohatením. Môže priniesť niečo nielen z kultúrneho bohatstva, ale aj z toho, ako oni prežívajú vieru“, povedal počas slávnosti P. Pavol Kruták SVD, provinicál verbistv. Pán Nguyen Anh Thao, člen Vietnamskej katolíckej komunity neskrýval radosť: „Veľmi sme sa tešili na túto sv. omšu, kde sme sa stretli všetci Vietnamci katolíci (na Slovensku)“.  „Všetci žijeme na Slovensku, stretávame sa každý mesiac na sv. omši v tomto kostole u verbistov. Sme radi, že sme sa mohli stretnúť a modlíme sa spolu, aby sme sa starali o naše duše“, povedala pani Vu Thanh Ha. P. Jozef Dao SVD, Vietnamec, ktorý prišiel slúžiť sv. omšu z Čiech kde pôsobí povedal: „Vietnamská katolícka komunita sa veľmi teší z toho, že páter rektor Misijného domu verbistov v Bratislave vytvoril také podmienky, aby sme mohli mať sv. omšu každý mesiac a tiež mohli používať tieto priestory na stretnutie“.  „Vnímam to ako Božie požehnanie, pretože je tu prítomná táto skupina veriacich ľudí z Vietnamu a je to veľmi pekné, že my verbisti máme aj túto komunitu pri našom kostole. My aj v našej rehoľnej komunite v misijnom dome žijeme ako medzinárodná komunita. Je to teda úplne v súlade s našou identitou verbistov“, povedal P. Johny Ambattu SVD, rektor misijného domu v Bratislave. „Vďaka Bohu a s pomocou Ducha Svätého som išiel po celej Bratislave a oslovoval všetkých známych Vietnamcov. A potom sme sa rozhodli, že vytvoríme našu komunitu“, povedal seminarista Peter Nguyen Van Luong SVD, ktorý stojí za vznikom tohto spoločenstva. 

Text a foto: Martin Štefanec SVD

Našli ste na stránke chybu? Upozornite nás, aby sme ju čím skôr odstránili. Ďakujeme!

Prihláste sa na automatický odber noviniek. Vždy, keď vyjde nová aktualita, upozorníme vás na ňu emailom.
(Na automatický odber "Zamyslení na každy deň" je potrebné sa prihlasiť samostatne cez formulár na podstránke Zamyslení.)
kontakty zamyslenia mis. omš. sp. menu Dar na misie