Aktuality

VEĽKONOČNÁ ÚVAHA VI. / „Daj mi svoje ruky.“

Podcast:

Existuje  pieseň s názvom „Problémom v privítaní  je lúčenie.“ (“The trouble with hello is goodbye”). Všetci vieme, že lúčenie nie je nikdy ľahké, pretože nás k danej osobe viažu fyzické a citové väzby, najmä ak sa jedná o blízkeho priateľa. Aj pre Ježiša muselo byť ťažké rozlúčiť sa so svojími učeníkmi, ktorí sa ním inšpirovali a všetci jeho nasledovníci, ktorí sa držali jeho slov, museli tiež pociťovať ťažkosť, keď ho videli odchádzať.

Evanjelium zo slávnosti Nanebovstúpenia Pána nám hovorí o poslednej epizóde a posledných Ježišových slovách pred jeho nanebovstúpením. Hoci evanjelium nehovorí nič o jeho samotnom nanebovstúpení, predpokladá sa, že nastalo hneď po týchto Ježišových posledných slovách.

Skúsme zamerať našu pozornosť predovšetkým na dva Ježišove výroky. Po prvé, na jeho prikázanie, aby sme získavali učeníkov zo všetkých národov. V jednom kostole sa nachádzala veľká socha Ježiša. Žiaľ, došlo k veľkému zemetraseniu a socha sa zrútila z podstavca. Po zemetrasení farár sochu zdvihol, bola v relatívne dobrom stave, až na ruky, ktoré boli úplne rozbité. Kaplán uvažoval o výmene rúk za nové, ale farár mal lepší nápad. Očistil sochu od prachu, postavil ju späť na podstavec a na spodok sochy položil kartičku s nápisom: „Daj mi svoje ruky“.

Ježiš zveril svoje poslanie na zemi do rúk jedenástich učeníkov a niekoľkých žien. A napriek tomu je po dvetisíc rokoch každý tretí človek na zemi kresťanom. Naša misia sa však ešte ani zďaleka neskončila. Ježiš naďalej potrebuje naše ruky, aby pokračoval vo svojom diele. V každej časti sveta, kde chýbajú povolania ku kňazstvu a rehoľnému životu, chce Ježiš pokračovať v práci a povzbudzovať mladých mužov a ženy ku kňazstvu a rehoľnému životu. V každej časti sveta (aj na Slovensku alebo v Českej republike), kde mnohí ľudia opustili svoju vieru, musíme pracovať na tom, aby sme boli svedkami a urobili Ježiša aktuálnym pre všetkých ľudí.

Po druhé, je to jeho prísľub, že bude s nami až do konca čias. Ježiš je vždy prítomný v našom svete. Krása jeho nanebovstúpenia spočíva v tom, že Ježiš možno nie je prítomný fyzicky, ale jeho prítomnosť je všade okolo nás. Vždy, keď nás kňaz pozdraví slovami: „Pán s vami“, my všetci odpovedáme: „I s duchom tvojim“. Ježišova prítomnosť je najzreteľnejšia aj v konsekrovanom chlebe a víne, čiže v Kristovom tele a krvi. Je teda celkom zrejmé, že prostredníctvom Ducha Svätého sa Ježišova prítomnosť definitívne rozšírila na celý svet a bude trvať až do konca čias, ako to Ježiš prisľúbil.

Keď teda budeme pokračovať v rozjímaní o tomto sviatku Kristovho nanebovstúpenia, nechajme sa inšpirovať úlohou, o ktorú nás Ježiš požiadal, aby sme v nej pokračovali, a buďme si istí, že je vždy s nami, až do konca čias.

Našli ste na stránke chybu? Upozornite nás, aby sme ju čím skôr odstránili. Ďakujeme!

Prihláste sa na automatický odber noviniek. Vždy, keď vyjde nová aktualita, upozorníme vás na ňu emailom.
(Na automatický odber "Zamyslení na každy deň" je potrebné sa prihlasiť samostatne cez formulár na podstránke Zamyslení.)
kontakty zamyslenia mis. omš. sp. menu Dar na misie